Władze Ukrainy: rosyjscy okupanci urządzają kostnice w zakładach przemysłowych w Donbasie [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-19 06:18 aktualizacja: 2022-12-21, 08:08
Zakad przemysłowy w Donbasie. Fot. PAP/ Leon Klein / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Zakad przemysłowy w Donbasie. Fot. PAP/ Leon Klein / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Na podbitych terenach Donbasu rosyjscy okupanci urządzają kostnice w zakładach przemysłowych. Ciała żołnierzy poległych podczas wojny z Ukrainą są przewożone do kombinatu metalurgicznego w Gorłówce nieopodal Doniecka - poinformował we wtorek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

21:46 Bank Światowy poinformował we wtorek, że zaaprobował kolejny pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 610 mln dolarów. Obejmuje on 500 mln USD kredytu z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD) gwarantowanego przez Wielką Brytanię, a pozostałe środki mają wesprzeć ukraińską służbę zdrowia.

21:41 Ten tydzień jest wyjątkowo ważny dla naszego państwa; musimy uzyskać wsparcie, by przetrwać zimę i nadchodzący rok, aby ukraińska flaga ostatecznie zawisła na wszystkich odcinkach naszej granicy - oznajmił we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:35 Rząd w Kopenhadze podjął interwencję u władz Ukrainy po decyzji resortu obrony tego kraju o cofnięciu akredytacji dziennikarce pracującej dla publicznego duńskiego nadawcy DR. Relacjonująca wojnę w Ukrainie Matilde Kimer została oskarżona o szerzenie rosyjskiej propagandy.

20:54 Rosyjski sąd nakazał zajęcie luksusowego hotelu Imieretinski w Soczi należącego do Olega Deripaski, który jako jeden z nielicznych oligarchów krytykuje Kreml za inwazję na Ukrainę i nazywa ją "szaleństwem" - informuje we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

19:10 Nawet kilkadziesiąt procent śmierci w rosyjskiej armii następuje nie w wyniku walk na Ukrainie, a z powodu pijaństwa, niedbałości i niewłaściwego szkolenia - napisał we wtorek niezależny portal Ważnyje Istorii, powołując się na analizy zachodnich think tanków.

18:53 Rosja nie będzie dyktować warunków naszej pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Poinformował też, że nie ma sygnałów, by białoruskie wojska miały włączyć się do wojny przeciwko Ukrainie.

18:12 Przedstawiciele ukraińskiego ruchu oporu w okupowanym Mariupolu, na południowym wschodzie kraju, powiadomili, że podpalono tam bazę rosyjskich wojsk, rozmieszczoną w kombinacie metalurgicznym im. Iljicza; spłonęło mienie zrabowane przez żołnierzy podczas wojny - oznajmił we wtorek proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

17:31 Na podbitych terenach Donbasu rosyjscy okupanci urządzają kostnice w zakładach przemysłowych. Ciała żołnierzy poległych podczas wojny z Ukrainą są przewożone do kombinatu metalurgicznego w Gorłówce nieopodal Doniecka - poinformował we wtorek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

15:55 Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który we wtorek rozmawiał telefonicznie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zaapelował do niego, by użył swego wpływu na rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, aby zakończyć wojnę na Ukrainie - podały w komunikacie służby prasowe głowy państwa niemieckiego.

15:37 Politycy opozycyjnej CDU, specjalizujący się w sprawach międzynarodowych, skrytykowali na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" politykę prowadzoną przez Niemcy za rządów Angeli Merkel wobec Rosji jako nie dość dalekowzroczną. Ich zdaniem Merkel wciąż stawiała na dyplomację, gdy należało obrać twardy kurs, nigdy nie chciała też całkowitej konfrontacji z Rosją.

15:28 "By wyzwolić wszystkie okupowane terytoria, Ukraina potrzebuje więcej broni niż 300 czołgów, 600-700 bojowych wozów piechoty, 500 haubic, o których mówił gen. Walerij Załużny" – oświadczył we wtorek minister obrony Ołeksij Reznikow.

14:52 Olbrzymi arsenał rosyjskiej broni został odnaleziony w przygranicznych rejonach obwodu czernihowskiego; prawdopodobnie został porzucony w trakcie wycofywania się Rosjan z północnych terytoriów Ukrainy - poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy SBU.

13:45 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapewnił we wtorek, że Ukraina jest przygotowana na wszelkie ustalenia, jakie mogły zapaść na poniedziałkowym spotkaniu Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki. Ocenił przy tym, że nie podjęli oni żadnych kluczowych decyzji.

"Zgodnie z posiadanymi przez nas obecnie informacjami nie podjęto na tym spotkaniu jakichś kluczowych decyzji" - powiedział Kułeba, cytowany przez agencję Interfax Ukraina. Podkreślił także: "jesteśmy gotowi na wszelkie scenariusze. Cokolwiek by między sobą nie ustalili, Ukraina jest na to przygotowana".

Zdaniem szefa ukraińskiej dyplomacji "Putin nadal próbuje skłonić Łukaszenkę do maksymalnego wspierania działań rosyjskich sił zbrojnych". Można uznać - ocenił Kułeba - że "wiele obiektów infrastruktury wojskowej Białorusi jest pod kontrolą Federacji Rosyjskiej, a wojskowi białoruscy zostali faktycznie odsunięci od wywierania wpływu na te procesy".

13:29 Wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin poinformował o wszczęciu postępowania karnego dotyczącego wybuchu granatnika będącego prezentem od policji ukraińskiej dla komendanta głównego polskiej policji gen. Jarosława Szymczyka.

"W ostatnich dniach wszczęto odpowiednie postępowanie karne, w ramach którego odbywa się śledztwo przedsądowe, trwają przesłuchania" - powiedział Jenin, cytowany przez agencję Ukrinform.

12:24 Władze Ukrainy osiągnęły porozumienie w sprawie otrzymania od należącej do Elona Muska firmy SpaceX kolejnych tysięcy anten Starlink - poinformowała agencja Bloomberg, cytując wicepremiera Ukrainy Mychajła Fedorowa.

"SpaceX i Elon Musk szybko zareagowali na nasze problemy i pomogli; Musk zapewnił nas o kontynuacji pomocy udzielanej Ukrainie" - powiedział Fedorow. Dodał, że "gdy mieliśmy poważne problemy z prądem, napisałem do niego i zareagował natychmiast; Musk naprawdę rozumie sytuacje".

"W ciągu najbliższych miesięcy na Ukrainę trafi ponad 10 tys. urządzeń zapewniających dostęp do internetu" - zapewnił wicepremier i minister cyfrowej transformacji. Wskazał, że część kosztów nabycia anten pokryje kilka krajów Unii Europejskiej.

12:03 O wizycie prezydenta Ukrainy w Bachmucie, od miesięcy atakowanym przez wojska rosyjskie, poinformował też minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow. "Zełenski w Bachmucie. Najodważniejszy prezydent najodważniejszego narodu" - napisał minister w komentarzu na serwisie Telegram.

11:37 Szkolenia rosyjskich samolotów wojskowych na Białorusi, zwłaszcza przenoszących pociski Kinżał, służą Rosji do precyzowania celów na Ukrainie - oznajmił dowódca ukraińskich Sił Połączonych (czyli armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew.

"Szkolenia prowadzone są w jednym celu - precyzowania celów na terytorium Ukrainy, które mają być obiektem uderzeń rakietowych" - powiedział generał cytowany przez portal Ukraińska Prawda. Ocenił, że z takim zamiarem odbywają się nad Białorusią loty maszyn mogących przenosić pociski naddźwiękowe Kinżał (Kindżał).

Generał poinformował, że na Białorusi przebywa obecnie 2. dywizja zmotoryzowana 1. armii pancernej Rosji, a także oddziały wyposażone w zestawy rakietowe Iskander. Jest to wystarczający potencjał, by stworzyć zagrożenie dla Ukrainy. "Uważnie śledzimy, jakie uzbrojenie jest przewożone z Rosji, prowadzimy odpowiednie analizy. Stopień zagrożenia wojennego wzrasta, ale podejmujemy odpowiednie środki" - powiedział gen. Najew.

11:36 Komitet Pomocy Muzeum Ukrainy w tym roku wysłał dziesięć transportów z 80 tonami pomocy dla blisko 90 ukraińskich placówek muzealnych - mówi PAP dr Paweł Ukielski, historyk, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Komitet powstał na początku marca z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. "To nie jest przypadek, że powstał on w Polsce i że to właśnie Polacy, jako pierwsi pomyśleli o tym aspekcie wojny, jakim jest zabezpieczenie dóbr kultury i dziedzictwa. W Muzeum Powstania Warszawskiego już po kilku dniach od wybuchu wojny zrozumieliśmy, że doświadczenie tego, co działo się z polskimi dobrami kultury i dziedzictwem narodowym w czasie okupacji oraz Powstania Warszawskiego może być przydatne we wsparciu Ukraińców o zachowanie ich dziedzictwa kulturowego" – podkreślił w rozmowie z PAP dr Paweł Ukielski.

Jak dodał, polskie doświadczenie związane z dokumentacją strat oraz zabezpieczaniem i ukrywaniem dóbr kultury okazało się dla strony ukraińskiej bardzo cenne. "Wciąż mamy jednak nadzieję, że ukraińskie straty nie będą tak duże jak te polskie" – podkreślił.

10:42 Spotkanie Władimira Putina z dowódcami operacji na Ukrainie miało na celu pokazanie, że decyzje podejmowane są kolektywnie i tym samym zdjęcie z prezydenta Rosji odpowiedzialności za niepowodzenia militarne - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w piątek 16 grudnia Putin odwiedził Połączone Dowództwo Specjalnej Operacji Wojskowej, gdzie został sfilmowany podczas spotkania z szeregiem wyższych rangą wojskowych, w tym z szefem sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Zaprosił do składania propozycji dotyczących kolejnych kroków specjalnej operacji wojskowej, a dowódca rosyjskich sił na Ukrainie generał Siergiej Surowikin był jednym z tych, którzy przedstawili raport.

10:27 Tysiące dronów Ukraina wykorzystuje do zabijania wroga, nakierowywania bomb i zbierania informacji. Od grudnia ukraińskie siły zbrojne z pomocą tych latających bezzałogowców pomagają rosyjskim żołnierzom w dezercji. Dron, podążając nad głową żołnierza, prowadzi go w stronę ukraińskich pozycji - pisze we wtorek amerykański dziennik "New York Times".

10:17 Rzekome zdjęcie z frontu, które opublikował syn Jewgienija Prigożyna, właściciela tak zwanej grupy Wagnera, zrobione było nie w Donbasie, a najprawdopodobniej pod Petersburgiem - podała we wtorek agencja UNIAN. Syn Prigożyna na zdjęciu nosił ekwipunek NATO.

09:37 Z jednej strony na Ukrainie jest bardzo duże rozczarowanie postawą Białorusi, która od początku de facto uczestniczy w rosyjskiej agresji, a z drugiej strony Ukraina stara się, by nie sprowokować sąsiada do włączenia się do wojny siłami zbrojnymi - powiedział ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

09:05 Po poniedziałkowych atakach Rosji na Ukrainę jej stolica, Kijów, nadal odczuwa problemy z energią elektryczną i ogrzewaniem domów. We wtorek w godzinach porannych częściowo wstrzymano ruch metra, jednak władze zapewniły, że robią wszystko, by wznowić dostawy prądu.

 

08:20 Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa) skomentowało w poniedziałek wieczorem kadry opublikowane przez resort obrony Rosji. Podał on w niedzielę, że Szojgu złożył "wizytę roboczą" w "rejonie prowadzenia specjalnej operacji wojskowej", jak Rosja nazywa inwazję przeciwko Ukrainie.

Na opublikowanym przez resort nagraniu wideo widać okopy, które minister ogląda przez okno śmigłowca. Jak informuje stacja, projekt GeoConfirmed na podstawie geolokalizacji terenu zidentyfikował miejsce, nad którym leciał śmigłowiec Szojgu. Okazało się, że znajduje się ono w rejonie Armiańska, ponad 80 km od najbliższych pozycji wojsk ukraińskich.

 

Amerykański dziennik "NYT" informował niedawno, że rosyjscy dowódcy wojskowi ograniczyli swoje wizyty na froncie po tym, gdy wojska ukraińskie wiosną br. ostrzelały sztab rosyjski w Iziumie w trakcie wizyty szefa sztabu generalnego armii Rosji Walerija Gierasimowa. Doradca gabinetu prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz potwierdził w sobotę, że siły ukraińskie podjęły ten atak, by zabić Gierasimowa, jednak okazało się, że opuścił on sztab nieco wcześniej.

08:17 Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który według resortu odwiedził "rejon prowadzenia specjalnej operacji wojskowej" był ponad 80 km od linii frontu, w rejonie Armiańska na północy Krymu - podało Radio Swoboda, powołując się na projekt GeoConfirmed.

07:30 Kluczowym zadaniem ukraińskich władz jest dopilnowanie, aby światowe wsparcie dla Ukrainy w przyszłym roku nie tylko utrzymało się na tym samym poziomie co w roku bieżącym, ale również wzrosło - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

07:00 Zdobycie Kijowa przez Rosję byłoby "niezwykle trudne", a nie wydaje się, żeby Białoruś chciała się angażować w wojnę, żeby to ułatwić Rosji - ocenił w poniedziałek emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell.

Bell, komentując w stacji Sky News spekulacje, że Rosja może rozpocząć na początku roku nową ofensywę w celu zajęcia stolicy Ukrainy oraz poniedziałkową wizytę rosyjskiego prezydenta na Białorusi, ocenił, iż Władimir Putin "prawie na pewno będzie chciał, aby Białoruś bardziej zaangażowała się w wojnę".

Uważa on, że jeśli Rosja będzie chciała ponownie zaatakować ukraińską stolicę, będzie to najprawdopodobniej chciała zrobić z terytorium Białorusi, ponieważ Kijów znajduje się w znaczącej odległości od granicy ukraińsko rosyjskiej i atak z terytorium Rosji wymagałby "ogromnej ilości sprzętu, ludzi i materiałów".

Bell uważa, że choć na Białorusi odbyły się ćwiczenia rosyjskich żołnierzy, kraj ten dostarczał sprzęt, który miał pomóc Moskwie w inwazji, a przywódcy obu państw są "politycznymi kolegami", wydaje się, że białoruski naród i wojsko nie chcą angażować się w konflikt.

Przypomniał, że gdy za pierwszym razem Rosja próbowała zająć Kijów wiosną, okazało się to "spektakularną porażką" i jeśli nie będzie możliwości ataku z Białorusi, prawdopodobnie znów będzie to "niezwykle trudny orzech do zgryzienia dla Rosji".

05:31 Podczas wizyty w Mińsku Putin naciskał na Łukaszenkę, by ten zgodził się na wysłanie wojsk białoruskich na wojnę z Ukrainą. Jednak samozwańczy prezydent Białorusi nie ma wielkiej ochoty na ten krok - tak skomentował wizytę rosyjskiego prezydenta na Białorusi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.