Szef Gabinetu Prezydenta o odpowiedzi Niemiec na notę MSZ

2023-01-06 12:31 aktualizacja: 2023-01-06, 22:36
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
"Myślę, że prezydent Andrzej Duda nie uważa, że sprawa się w ten sposób zakończyła; wymaga to dalszej pracy dyplomatycznej" - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, pytany o odpowiedź Niemiec na notę MSZ dotyczącą reparacji. Resort dyplomacji RFN napisał, że sprawa pozostaje zamknięta.

We wtorek MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Szrot zapytany przez PAP, jak prezydent odnosi się do odpowiedzi Niemiec, powiedział, że "przede wszystkim pan prezydent w swojej aktywności dyplomatycznej, międzynarodowej, również w rozmowach z prezydentem Steinmeierem ten temat poruszał".

Jego zdaniem, "trudno się dziwić, że Niemcy prezentują takie, a nie inne stanowisko".

"Nie uważamy, myślę, że pan prezydent też nie uważa, że sprawa się w ten sposób zakończyła. Wymaga to dalszej pracy dyplomatycznej" - podkreślił Szrot. Pytany, jakie dalsze kroki Polska powinna podjąć w tej sprawie, odparł, że "to już jest pytanie do rządu".

Dopytywany o zapowiedzi wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka, dotyczące m.in. prowadzenia polityki informacyjnej na terenie Europy Zachodniej i USA, aby przekonać partnerów, społeczeństwa, polityków, do tego, że "Niemcy nie rozliczyły się z wojny i zatarły swą przeszłość", prezydencki minister odparł, że nie będzie recenzował tego, co zamierza rząd. "Powtarzam, ten temat jest tematem występującym w agendzie politycznej pana prezydenta, który rozmawia też z przedstawicielami naszych sąsiadów z Niemiec" - podkreślił.

Mularczyk: nie uznajemy i odrzucamy w całości stanowisko Niemiec ws. odszkodowań wojennych dla Polski

Odnosząc się na środowej konferencji prasowej do udzielonej przez stronę niemiecką odpowiedzi na notę polskiego MSZ, Mularczyk przekazał, że nie niebawem zostanie wysłana odpowiedź w formie pisemnej. "Nie uznajemy i odrzucamy w całości stanowisko Niemiec ws. odszkodowań wojennych dla Polski, jest ono absolutnie nieuzasadnione i błędne" - podkreślił Mularczyk. "Z tego stanowiska wynika, że rząd federalny Niemiec uznaje, że kwestia odszkodowań wojennych jest kwestią zamkniętą i sprawa ma charakter niepodlegający negocjacji. Ta wypowiedź jest zdumiewająca dla polskiego MSZ, dla polskiego państwa, dlatego, że państwo niemieckie nie może zamknąć sprawy, która nigdy nie była otwarta" - mówił wówczas Mularczyk.

W czwartek podkreślał w Polskim Radiu 24, że musimy podjąć akcję o charakterze informacyjnym m.in. na terenie Europy Zachodniej i USA, aby przekonać naszych partnerów, społeczeństwa, polityków, do tego, że "Niemcy nie rozliczyły się z wojny i zatarły swą przeszłość". Przekazał również, że raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej został wysłany do przedstawicieli ONZ "z prośbą o przyjrzenie się sprawie".

Raport zaprezentowano 1 września 2023 r. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mmi/