Minister Puda: trwają ustalenia w jaki sposób Polska wystąpi do KE o pieniądze z KPO

2023-01-10 14:31 aktualizacja: 2023-01-10, 17:16
Grzegorz Puda, Fot. PAP/Artur Reszko
Grzegorz Puda, Fot. PAP/Artur Reszko
Resort funduszy i polityki regionalnej oraz minister ds. europejskich ustalają wspólnie w jaki sposób jak najszybciej Polska wystąpi do Komisji Europejskiej o pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy - poinformował szef MFiPR Grzegorz Puda.

W środę w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie złożonego przez PiS w grudniu 2022 r. projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Według autorów projekt ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z Krajowego Planu Odbudowy. Założenia te minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk miał negocjować w Brukseli.

"Myślę że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się już jutro, będziemy trochę więcej wiedzieć. Natomiast w tej chwili minister ds. europejskich i nasz resort wspólnie ustalają w jaki sposób, jak najszybciej można będzie zwrócić się do Komisji Europejskiej o te środki" - powiedział we wtorek minister Puda dziennikarzom w Białymstoku pytany o kwestie KPO.

"Oczywiście środki finansowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy będą mogły być przekazane po złożeniu wniosku o płatność. Żeby można go było złożyć, musimy zrealizować wszystkie warunki, czyli tzw. kamienie milowe, o których mówiliśmy. Z pewnością dyskusja na temat sądownictwa nadal trwa" - mówił Puda pytany na jakim etapie są obecnie rozmowy w ramach koalicji w tej sprawie.

"To są rozmowy polityczne, więc o efektach tych rozmów z pewnością państwa poinformujemy" - zapewnił Puda. Jak podkreślił zależy mu na tym, aby Polska dostała pieniądze z KPO jak najszybciej.

"To wszystko zależy od tego, w jak szybkim czasie Komisja Europejska zaakceptuje nasz Krajowy Plan Odbudowy. Chciałbym, aby to było jak najszybciej. Chciałbym, aby te środki trafiły do Polski w jak najkrótszym okresie czasu" - powiedział Puda dziennikarzom.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kw/

TEMATY: