Przełomowe spotkanie w Szwajcarii. Minister finansów USA będzie rozmawiać z wicepremierem Chin

2023-01-16 13:55 aktualizacja: 2023-01-16, 14:51
Rozmowa Yellen-Liu odbędzie się przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos
Rozmowa Yellen-Liu odbędzie się przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos
Minister finansów USA Janet Yellen spotka się w środę w Zurichu w Szwajcarii z odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze wicepremierem Chin Liu He - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela amerykańskiego ministerstwa finansów.

Celem spotkania będzie wymiana opinii na temat rozwoju gospodarczego i polepszenie komunikacji między dwiema największymi gospodarkami świata - dodało źródło agencji.

Pierwsza osobista rozmowa Yellen i Liu ma przyczynić się do łagodzenia napięć między Waszyngtonem i Pekinem, do którego państwa te zobowiązały się po spotkaniu prezydenta Joe Bidena z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w listopadzie ub.r. na Bali w Indonezji - pisze Reuters.

Yellen spotka się z Liu przed swoją wizytą w trzech afrykańskich państwach, która będzie poświęcona wzmocnieniu relacji gospodarczych tego kontynentu z USA. Afryka od dawna zajmuje ważne miejsce w polityce gospodarczej Pekinu. Wymiana handlowa między krajami Afryki i Chinami jest ok. cztery razy większa niż między Afryką i USA. Chiny są też ważnym kredytodawcą krajów afrykańskich.

"To prawda, że Chiny odgrywają wiodącą rolę w handlu i udzielaniu kredytów dla Afryki, ale przywódcy tego kontynentu podczas grudniowej konferencji w Waszyngtonie jasno dali do zrozumienia, że oczekują większego zaangażowania USA" - mówiła Yellen w sobotę w wywiadzie dla publicznego radia NPR.

Chiny są obecnie największym kredytodawcą na świecie, pożyczają pieniądze taniej niż zachodnie instytucje, ale wiąże się to z nieprzejrzystymi warunkami i dodatkowymi wymogami - przypomina Reuters. Dodaje, że również i ten temat ma być poruszany podczas spotkania Yellen z Liu.

Amerykańska minister finansów wielokrotnie krytykowała Chiny za zbyt wolne restrukturyzowanie długów biedniejszych państw Afryki; mówiła również o wykorzystywaniu przez Chiny pracy przymusowej w regionie Sinciang.

Liu przebywa w Szwajcarii w związku z odbywającym się w Davos Światowym Forum Ekonomicznym. Yellen nie bierze w nim udziału, USA są tam reprezentowane m.in. przez specjalnego wysłannika ds. klimatu Johna Kerry'ego. (PAP)

mar/