Alert pogodowy w Hiszpanii ze względu na burzę „Fien”. Na morzu 9-metrowe fale

2023-01-17 13:22 aktualizacja: 2023-01-17, 13:51
Wysokie fale. Fot. PAP/EPA/CATI CLADER
Wysokie fale. Fot. PAP/EPA/CATI CLADER
W znacznej części Hiszpanii ogłoszono czerwony, najwyższy stopień alertu pogodowego w związku z burzą „Fien”, która ma potrwać aż do końca tygodnia. Odnotowuje się niskie temperatury, deszcze, huraganowe wiatry, opady śniegu i 9-metrowe fale na morzu - podała Krajowa Agencja Meteorologiczna (AEMET).

We wtorek rano służby ratownicze znalazły na wybrzeżu Vizcaya w Kraju Basków ciało 80-letniego mężczyzny, który dzień wcześniej zaginął podczas burzy.

Służby otrzymują setki telefonów od obywateli z prośbami o interwencję; tylko w Galicii ponad 600 do wtorku. Wiatr w porywach przekracza w tym regionie 130 km na godzinę. Mieszkańcom zaleca się zachowanie ostrożności ze względu na walące się drzewa. U wybrzeży Galicii fale osiągają wysokość 9 metrów.

W związku z zagrożeniem huraganowymi wiatrami w Madrycie regionalne władze nakazały prewencyjne zamknięcie parków miejskich dla spacerowiczów.

Wiele dróg jest nieprzejezdnych. Ze względu na śnieg zamknięto drogę N-135 dla samochodów ciężarowych z Pampeluny do Francji, w Grenadzie zamknięto drogi w okolicy Sierra Nevady, a w Aragonii oraz w Kastylii i Leon samochody powinny mieć założone łańcuchy na koła. Władze poinformowały o 47 odcinkach dróg wyłączonych z ruchu tylko w północnej części Hiszpanii.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

kgr/