Prezydent Zełenski zlecił śledztwo ws. katastrofy śmigłowca, w której zginął m.in. szef MSW [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-18 06:59 aktualizacja: 2023-01-19, 06:45
Miejsce katastrofy śmigłowca, Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Miejsce katastrofy śmigłowca, Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zlecił przeprowadzenie śledztwa w sprawie katastrofy śmigłowca, w wyniku której w środę rano zginął szef MSW Ukrainy, dwaj jego zastępcy oraz piętnaście innych osób, w tym troje dzieci. Maszyna spadła na terenie przedszkola. „Zleciłem Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z Narodową Policją Ukrainy i innymi kompetentnymi organami zbadanie wszystkich okoliczności zdarzenia” – napisał Zełenski w Telegramie.

23:08 Sekretarz generalny ONZ nie wierzy w rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą w najbliższym czasie

Podczas środowego przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jego zdaniem nie ma szans, aby w najbliższej przyszłości doszło do rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - poinformowano na stronie ONZ.

"Nadejdzie koniec...wszystko ma swój koniec, ale nie widzę końca wojny w najbliższej przyszłości. Nie widzę w tej chwili szans na poważne rozmowy pokojowe między obiema stronami" - mówił Guterres.

Podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę naruszyła prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych i dodał, że trudność zakończenie wojny polega na tym, iż obie strony nadal mają "dwa różne wyobrażenia o tym, czym jest imperium rosyjskie, czym są narodowości".

"To komplikuje poszukiwanie rozwiązania, ale to rozwiązanie musi być oparte na prawie międzynarodowym i odpowiadać integralności terytorialnej...Nie widzę warunków, aby to się stało w najbliższej przyszłości" – przyznał sekretarz generalny ONZ.

22:49  Pentagon nie przekaże jeszcze Ukrainie czołgów Abrams

USA starają się zmienić dynamikę konfliktu na korzyść Kijowa dostarczając nowy "potencjał wojskowy", ale na razie Pentagon nie jest gotowy przekazać Ukrainie czołgów Abrams - oświadczył w środę wiceminister obrony USA ds. politycznych Colin Kahl.

Kahl, który wrócił z podróży do Kijowa, dodał, że czołg "Abrams jest bardzo skomplikowanym sprzętem. Drogim. Trudnym do opanowania podczas szkolenia".

We wtorek, podczas wizyty na Ukrainie Kahl powiedział, że Stany Zjednoczone uznają potrzebę Ukrainy, która chce dysponować uzbrojeniem zdolnym do rażenia przeciwnika poza linią frontu i powinny myśleć o tym, jak jej w tym pomóc.

Pytany o możliwość przekazania Ukrainie czołgów Abrams, odpowiedział, że "nie jest jasne, czy to najlepsza odpowiedź na to wyzwanie. Dlatego będziemy nadal rozważać jakie ciężkie pojazdy, w tym czołgi, można z sensem przekazać Ukrainie, tak by na czas dostała ich odpowiednią liczbę i by zapewnić ich wsparcie (techniczne - PAP)" - zaznaczył Kahl.

22:03 Prezydent Zełenski: dziękuję wychowawczyniom z przedszkola w Browarach za uratowanie dzieci

Chciałbym w szczególny sposób podziękować wychowawczyniom z przedszkola w Browarach, czyli obiektu, obok którego rozbił się w środę śmigłowiec z kierownictwem MSW na pokładzie; dziękuję za zdecydowane działania i ewakuowanie dzieci - podkreślił w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Akcja ratunkowa trwała około dziewięciu godzin. W gaszeniu pożaru, poszukiwaniu i ratowaniu rannych oraz wstępnych czynnościach dochodzeniowych uczestniczyły setki osób. (...) Dziękuję również zwykłym mieszkańcom Browarów za pomoc dzieciom i ludziom poszkodowanym (w wyniku wypadku)" - dodał prezydent.

 

20:52 Władze Ukrainy: gdyby nie było wojny, nie doszłoby do katastrofy śmigłowca w Browarach

Trwa wojna i wszyscy kierownicy na wszystkich szczeblach podejmują ryzyko, ponieważ musimy wiedzieć, co dzieje się na froncie; gdyby nie było wojny, nie doszłoby do katastrofy w Browarach - oświadczył w środę p.o. szefa ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko, który kilka godzin wcześniej zastąpił tragicznie zmarłego w wypadku lotniczym Denysa Monastyrskiego.

Kłymenko odpowiedział w ten sposób na pytania dziennikarzy, dlaczego całe kierownictwo resortu podróżowało na pokładzie jednego śmigłowca - przekazała agencja Ukrinform.

"Musimy wiedzieć, w jaki sposób służą nasi podwładni, jakie są potrzeby naszych obywateli oraz jak (tych ludzi) chronić. To można zobaczyć tylko na własne oczy. Dlatego zarówno minister Monastyrski, jak też jego zastępca Jenin bardzo często bywali na froncie i nie bali się tego. Niestety, ta tragedia musi nam uzmysłowić, że naprawdę trwa wojna" - podkreślił komendant ukraińskiej policji, który w środę przejął również obowiązki szefa MSW.

20:27 Media: ranni wagnerowcy leczą się w klinice w Petersburgu związanej z córką Putina

Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera ranni na Ukrainie są leczeni w prywatnej klinice medycznej w Petersburgu powiązanej z Marią Woroncową, uważaną za córkę Władimira Putina - podało w środę Radio Swoboda, rosyjska redakcja Radia Wolna Europa (RFE/RL).

Radio Swoboda powołuje się na wideo, opublikowane w mediach społecznościowych, z nagraniem wizyty założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, u rannych najemników. Autorzy nagrania oświadczyli, że Prigożyn odwiedził "ciężko rannych żołnierzy przechodzących leczenie w jednej z petersburskich klinik". Prigożyn na nagraniu rozmawia z jednym z pacjentów, a w tle widać wnętrza kliniki.

Jak ocenia rozgłośnia, kadry powstały w klinice Moj Medicynskij Centr (ros. "moje centrum medyczne") na ulicy Małej Koniuszennej w centrum Petersburga. Wcześniej lecznica nosiła nazwę SOGAZ Medicyna, którą zmieniła z powodu sankcji zachodnich nałożonych na spółkę ubezpieczeniową SOGAZ.

Jednym z właścicieli SOGAZ-u jest Michaił Szełomow, krewniak Władimira Putina. Innym jest biznesmen Jurij Kowalczuk, zaliczany przez media do najbliższych kompanów Putina.

20:24 Prezydent Biden: uczcimy pamięć ministra Monastyrskiego, pomagając Ukrainie

Prezydent Joe Biden oświadczył w środę w komunikacie, że USA uczczą pamięć Denysa Monastyrskiego, ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, który zginął w katastrofie śmigłowca, zobowiązując się do pomocy dla Kijowa i zachowania demokracji na Ukrainie.

Biden złożył kondolencje rodzinom ofiar tej "wstrząsającej tragedii". Przypomniał, że minister Monastyrski włożył wielki wysiłek w walkę z rosyjską agresją, a jednocześnie forsował w kraju reformy, aby wzmocnić ukraińską demokrację.

USA uhonorują Monastyrskiego "poprzez wzmacnianie ukraińskich instytucji i w naszym niezłomnym partnerstwie z narodem ukraińskim, które ma zachować płomień wolności" - głosi oświadczenie prezydenta.

20:05 Szef MSZ Ukrainy: kolejny pakiet sankcji UE powinien silniej uderzyć w rosyjski przemysł zbrojeniowy

Kolejny, dziesiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji powinien w większym zakresie uderzyć w rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym w produkcję rakiet i dronów oraz konkretne osoby, a także m.in. w sektory energetyczny, bankowy, medialny oraz informatyczny - ocenił w środę na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Minister wezwał również do objęcia ograniczeniami Iranu, wspierającego Rosję m.in. poprzez przekazywanie jej dronów bojowych. 

19:19 Biały Dom: podzielamy niepokój Polski o wspieranie przez Białoruś rosyjskiej inwazji na Ukrainie 

USA podzielają niepokój Polski o wspieranie przez Białoruś rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Waszyngton uważnie przygląda się tej bliskiej militarnej współpracy - oświadczył w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby.

19:05 Premier Ukrainy wzywa MAEA do wstrzymania współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki jądrowej

Ukraina wzywa Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) do wstrzymania współpracy z Rosją w sferze energetyki jądrowej, ograniczenia przywilejów Moskwy w tej organizacji i nałożenia sankcji na koncern Rosatom - zaapelował w środę w Kijowie ukraiński premier Denys Szmyhal podczas wspólnego briefingu z dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim.

18:37 Szef NATO: wojna najpewniej skończy się przy stole negocjacyjnym, ale musimy Ukrainie pomóc na polu bitwy

Wojna najpewniej skończy się przy stole negocjacyjnym, ale musimy Ukrainie pomóc na polu bitwy - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, biorąc udział w panelu "Przywracanie bezpieczeństwa i pokoju" zorganizowanym w ramach Światowego Forum Ekonomicznego.

18:10 Zełenski: Rosja eksportuje terror; świat musi działać szybciej niż ona 

Rosja eksportuje terror; świat nie może się wahać, musi działać szybciej niż ona. Świat wahał się, gdy Rosja zajęła Krym. Tragedie wyprzedzają życie. Gdy wolny świat się zastanawia, terroryści wykorzystują ten czas, by zabijać - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia online na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

18:06 Prezydent Duda: Ukraina potrzebuje nowoczesnych czołgów i pocisków, by się obronić 

Ukraina potrzebuje nowoczesnych czołgów i pocisków, by mogła się bronić, ale przede wszystkim po to, by zatrzymać rosyjską ofensywę; potrzeba więcej naszej pomocy, naszych zasobów i sprzętu, bo sytuacja robi się trudna - przekonywał w środę w Davos prezydent Andrzej Duda.

17:39 NBC: Ukraina buduje umocnienia na granicy z Białorusią; wywiad wojskowy za bardziej prawdopodobny uważa atak ze wschodu

Podczas gdy siły ukraińskie budują umocnienia na granicy z Białorusią, wywiad wojskowy za bardziej prawdopodobny uważa atak ze wschodu - donosi telewizja NBC.

17:36 Szef MSWiA składa kondolencje po katastrofie śmigłowca na ręce premiera Ukrainy

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński skierował list kondolencyjny do premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, w którym przekazał wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy, pracownikom MSW Ukrainy i całemu ukraińskiemu społeczeństwu - poinformowało MSWiA.

17:00 P.o. szefa MSW Ukrainy: uczynimy wszystko, by zachować stabilność kraju

Komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko, mianowany w środę p.o. ministra spraw wewnętrznych po śmierci szefa MSW Denysa Monastyrskiego w katastrofie śmigłowca k. Kijowa, zapewnił, że podległe mu służby uczynią wszystko, aby sytuacja w kraju była stabilna.

16:27 Kanclerz Scholz: nasze myśli są z rodzinami ofiar katastrofy śmigłowca, a także z prezydentem Zełenskim

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, wyrażając żal w związku z katastrofą ukraińskiego śmigłowca, powiedział w środę: "Nasze myśli są w tym smutnym dniu z rodzinami ofiar i rannych, a także z prezydentem Zełenskim, który stracił dziś ministra spraw wewnętrznych".

16:08 PE wzywa do stanowczej reakcji na zagrożenia ze strony Rosji dla bezpieczeństwa europejskiego

Wojna na Ukrainie, rosnący globalny autorytaryzm, rosnące w siłę Chiny i kryzys klimatyczny spowodowały tektoniczne przesunięcie w krajobrazie geopolitycznym. UE i jej państwa członkowskie muszą zwiększyć pomoc wojskową, polityczną i humanitarną dla Ukrainy oraz wzmocnić swoją obronę, aby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Rosji dla bezpieczeństwa europejskiego - orzekł PE w przyjętym sprawozdaniu.

15.53 Służby ratunkowe Ukrainy: zakończono operację ratunkową na miejscu katastrofy śmigłowca; w wypadku zginęło 14 osób

Operacja poszukiwawczo-ratunkowa na miejscu katastrofy śmigłowca w Browarach została zakończona; potwierdzono śmierć 14 osób, w tym dziewięciorga pasażerów maszyny - powiadomiła w środę po południu Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Poprzednie doniesienia mówiły o 17 ofiarach śmiertelnych.

13:54 Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, który zginął w środę w katastrofie śmigłowca, reprezentował nowe pokolenie w polityce ukraińskiej. Nie miał wielkiego doświadczenia, nie był częścią starego systemu - podkreśla BBC, prezentując sylwetkę ministra.

13:25 Śmierć kierownictwa MSW Ukrainy wraz z jego szefem Denysem Monastyrskim w katastrofie śmigłowca, to ogromna strata, zwłaszcza w warunkach wojny z Rosją – powiedział PAP deputowany Serhij Rachmanin, członek komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

„Zrozumiałe, że w warunkach wojennych jest to ogromna strata, bo chodzi przecież o ministra spraw wewnętrznych, jego pierwszego zastępcę i wiceministra. Jest to ogromna strata, ale zasoby kadrowe pozwalają na szybkie nominowanie następców. Jest to jednak niebywała tragedia” – podkreślił.

12:58 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpatruje trzy wersje w związku z katastrofą śmigłowca, w której zginął w środę szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski; jedna z nich to "działania umyślne dotyczące zniszczenia środka transportu".

"Na razie rozpatrywanych jest kilka wersji tragedii, w tym: naruszenie zasad lotu, niesprawność techniczna śmigłowca, umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu" - głosi komunikat SBU na Telegramie.

12:49 Francja składa kondolencje swoim ukraińskim przyjaciołom; myślimy o ofiarach tragicznej katastrofy śmigłowca pod Kijowem, wśród których są dzieci i minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski - przekazał prezydent Emmanuel Macron.

"Jestem zasmucony tragiczną śmiercią ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Denysa Monastyrskiego. Kierujemy nasze myśli ku wszystkim ofiarom tej strasznej katastrofy, która wydarzyła się koło przedszkola, ku dzieciom i ich rodzinom" - napisał francuski prezydent na Twitterze.

12:42 Szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, w tym minister Denys Monastyrski, którzy zginęli w katastrofie śmigłowca w środę, byli bardzo ważni dla obronności państwa – oświadczył doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

„Niezaprzeczalna tragedia. W katastrofie zginął szef MSW Denys Monastyrski, kierownictwo MSW, dzieci” – napisał na Twitterze.

12:23 Niemieckie firmy zbrojeniowe mogłyby w tym roku dostarczyć od 10 do 15 czołgów Leopard 2, aby można je było przekazać Ukrainie - twierdzi dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Dostawy byłyby możliwe od października lub listopada, jeśli zamówienia zostałyby złożone natychmiast.

To, czy dostawa rzeczywiście dojdzie do skutku, zależy od rządu RFN.

"Jeszcze niedawno Armin Papperger, szef koncernu zbrojeniowego Rheinmetall, mówił w wywiadzie, że jego firma będzie w stanie dostarczyć dodatkowe czołgi najwcześniej w 2024 roku. Rheinmetall produkuje Leoparda 2 wspólnie z Krauss-Maffei Wegmann" - przypomina "FAZ".

12:01 Śmigłowiec, który rozbił się w środę rano w Browarach pod Kijowem, to najprawdopodobniej wyprodukowana we Francji maszyna Aerospatiale AS332 Super Puma - poinformował rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, cytowany przez portal Suspilne.

W katastrofie zginęło co najmniej 18 osób, w tym kierownictwo ukraińskiego MSW.

11:57 Prezydent Ukrainy zapowiedział wyjaśnienie przyczyn katastrofy śmigłowca pod Kijowem.

11:24 "Co najmniej 18 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski i dwaj jego zastępcy, zginęło w katastrofie śmigłowca, który rozbił się w środę rano w mieście Browary pod Kijowem" – poinformował na konferencji prasowej w miejscu zdarzenia wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

11:17 "Tragicznie zginął dziś szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski wraz z bliskimi współpracownikami; dzięki nim państwo mimo tragedii wojny funkcjonowało, chroniło życie ludzi" - podkreślił szef BBN Jacek Siewiera. Złożył kondolencje bliskim wszystkich ofiar katastrofy.                       

10:56 "Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o katastrofie śmigłowca w Browarach po Kijowem, w wyniku której zginęło kilkanaście osób, w tym przedstawiciele kierownictwa resortu spraw wewnętrznych Ukrainy" - napisał w środę prezydent Andrzej Duda.

10:37 "Jestem głęboko wstrząśnięty informacją o tragicznej śmierci ministra Denysa Monastyrskiego i dwóch innych członków kierownictwa MSW Ukrainy. Rodzinie zmarłych oraz całemu ukraińskiemu społeczeństwu przekazuję wyrazy głębokiego współczucia" - podkreślił w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

10:24 Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy i były ambasador tego kraju w Berlinie Andrij Melnyk oczekuje, że nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius wesprze Ukrainę dostawami broni ciężkiej. "Wzywamy Borisa Pistoriusa do wsparcia Ukrainy czołgami, myśliwcami i okrętami wojennymi” – powiedział Melnyk.

10:14 Być może już w środę Władimir Putin ogłosi drugą falę mobilizacji w Rosji; tego dnia ma on wygłosić przemówienie w Petersburgu z okazji 80. rocznicy przełamania przez wojska sowieckie niemieckiego oblężenia Leningradu, rodzinnego miasta rosyjskiego dyktatora, a Putin lubi wykorzystywać symboliczne daty do odezw do narodu - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

09:40 Po wycofaniu się ukraińskich sił z Sołedaru, pod coraz większą presją jest jeden z dwóch szlaków zaopatrzeniowych prowadzących do Bachmutu w Donbasie, który jest intensywnie ostrzeliwany przez artylerię - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:19 W katastrofie helikoptera zginął szef MSW Denys Monastyrski, ogółem 16 ofiar śmiertelnych - podał komendant policji.

09:15 W katastrofie helikoptera w Browarach zginęło kierownictwo MSW Ukrainy - podał Interfax-Ukraina.

08:33 „Rozbił się śmigłowiec, stało się to w pobliżu przedszkola. Na razie wiadomo o pięciu ofiarach śmiertelnych” – powiedziała rzeczniczka policji obwodu kijowskiego Iryna Prianysznykowa, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.

08:05 "W pobliżu przedszkola w Browarach w obwodzie kijowskim rozbił się śmigłowiec" - podały w środę władze Ukrainy.

 Jak napisał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy, statek powietrzny uderzył w obiekt infrastruktury; badamy okoliczności zdarzenia i informacje o ewentualnych ofiarach. Na miejscu obecne są wszystkie służby.

07:23 Siły Zbrojne Ukrainy wyeliminowały 820 najeźdźców i wrogi samolot w ciągu jednego dnia - podała w środę Ukraińska Prawda.

02:17 "Po deklaracji premiera Holandii Marka Rutte, Ukraina ma już  zagwarantowane trzy baterie obrony powietrznej Patriot. Ale to dopiero początek" - powiedział we wtorek w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że liczy na większe poparcie dla powołania Trybunału ds. osądzenia rosyjskiej agresji.

00:35 "Dostawy broni Ukrainie są suwerenną decyzją każdego państwa" - powiedział we wtorek w Waszyngtonie sekretarz stanu USA Antony Blinken na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w stolicy USA ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesem Cleverly.

23:07 W miniony weekend Wielka Brytania ogłosiła, że przekaże Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, stając się tym samym pierwszym państwem, które zaoferowało jej czołgi podstawowe zachodniej produkcji. Jak się oczekuje, podczas piątkowego spotkania w amerykańskiej bazie Rammstein również inne kraje złożą podobne deklaracje.

22:17 Szanse na znalezienie ocalałych pod gruzami bloku mieszkalnego w Dnieprze, zniszczonego przez rosyjską rakietę, są bliskie zeru – poinformował we wtorek mer miasta Borys Fiłatow.

(PAP)