Lichocka o działaniach Niemców ws. Ukrainy: to kunktatorstwo, ale staną po stronie wolnego świata

2023-01-18 08:23 aktualizacja: 2023-01-18, 13:08
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
"Z dystansem patrzę na to, co robią Niemcy w sprawie wojny na Ukrainie, ponieważ jest to kunktatorstwo" - powiedziała posłanka PiS Joanna Lichocka. "Staną wreszcie po stronie wolnego świata i walczącej Ukrainy, choć ciągle jednoznacznie się na to nie zdobyły" - dodała.

Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Joanna Lichocka - zapytana m.in. o to, "po której stronie w wojnie Rosji z Ukrainą są Niemcy" - powiedziała, że "dzisiaj być może się dowiemy, bo w Davos ma występować kanclerz Olaf Scholz". "Z ogromny dystansem patrzę na to, co robią Niemcy w sprawie wojny na Ukrainie, ponieważ - mam wrażenie - jest to kunktatorstwo" - oceniła.

Posłanka PiS zaznaczyła, że Niemcy "staną wreszcie po stronie wolnego świata i po stronie walczącej Ukrainy". Zastrzegła jednak, że "ciągle jednoznacznie się na to nie zdobyły".

Międzynarodowa koalicja ws. przekazania Ukrainie Leopardów 

W zeszłą środę we Lwowie prezydent Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 wozów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa". Prezydent wskazał, że chodzi o to, by taka koalicja przekazała taką liczbę czołgów, by łącznie stanowiły one istotną siłę bojową – jak wskazał, chodzi o brygadową grupę bojową.

W piątek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot stwierdził, że taka koalicja już funkcjonuje, a w jej skład wchodzą m.in. Finlandia i Dania – państwa, które również mają Leopardy na wyposażeniu swoich armii.

Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, kluczowa jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO. Wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Robert Habeck z partii Zielonych powiedział telewizji informacyjnej WELT, że "to słuszne, iż jeśli inne kraje chcą pomóc, to nie przeszkadza się im i nie zatrzymuje ich pomocy".

Poparcie dla inicjatywy przekazania Ukrainie nowoczesnych czołgów wyraził też Pentagon oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że przekaże Ukrainie brytyjskie czołgi Challenger 2.

Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły na wyposażenie niemieckiego wojska w latach 1979-1980; od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię czy Norwegię, a także państwa spoza NATO - np. Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

mmi/