ONZ po raz pierwszy dostarczyła pomoc humanitarną w okolicę Sołedaru w Donbasie

2023-01-20 15:56 aktualizacja: 2023-01-20, 15:59
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) dostarczyła pierwszą partię pomocy humanitarnej na kontrolowane przez rząd w Kijowie tereny w pobliżu Sołedaru, czyli miejscowości na wschodzie Ukrainy, która została przed kilkoma dniami opanowana przez rosyjskie wojska - powiadomił w piątek brytyjski dziennik "Guardian".

Konwój złożony z trzech ciężarówek dostarczył około 800 cywilom żywność, lekarstwa i środki higieniczne. Ludzie w przyfrontowych miejscowościach bardzo potrzebują pomocy, dlatego jesteśmy szczęśliwi, że mogło do nich dotrzeć nasze wsparcie. W kolejnych dniach planujemy następne takie przedsięwzięcia - oznajmił rzecznik Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) Jens Laerke, cytowany przez "Guardiana".

Niewielkie miasteczko Sołedar, położone na północny wschód od atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, było w ostatnich tygodniach miejscem najbardziej intensywnych i krwawych walk na Ukrainie. 16 stycznia ukraińskie oddziały wycofały się z Sołedaru, pozostawiając miejscowość pod kontrolą wroga. Nowe linie obrony zostały ustanowione kilka kilometrów dalej w kierunku zachodnim.

W środę brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że zdobycie Sołedaru przez wojska agresora pozwoli Rosjanom zwiększyć presję na Bachmut, w szczególności ostrzeliwać jeden z dwóch szlaków zaopatrzeniowych prowadzących do tego miasta. (PAP)

mmi/