Maląg: dziadkowie przekazują młodym mądrość życiową, uczą cierpliwości i pielęgnują piękno tradycji

2023-01-21 06:44 aktualizacja: 2023-01-21, 15:35
Marlena Maląg. Fot. PAP/Albert Zawada
Marlena Maląg. Fot. PAP/Albert Zawada
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto. Dziadkowie przekazują młodemu pokoleniu mądrość życiową, uczą cierpliwości i pielęgnują piękno tradycji - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przypomniała o rozwiązaniach, które czekają seniorów w najbliższych miesiącach.

Minister rodziny wskazała, że publiczne działania na rzecz osób starszych opierają się na dwóch filarach – wsparciu finansowym i programach, które "powstają w trosce o aktywną jesień życia seniorów".

"Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto. Dziadkowie przekazują młodemu pokoleniu mądrość życiową, uczą cierpliwości i pielęgnują piękno tradycji. Właśnie za to należy im się odpowiednia pomoc ze strony państwa. My, jako rządzący, taką pomoc konsekwentnie realizujemy" - zaznaczyła.

Szefowa MRiPS przypomniała, że w ubiegłym roku budżety emerytów i rencistów zasiliła 13. i 14. emerytura. Koszt tych świadczeń w 2022 r. to w sumie 24,5 mld zł.

Minister rodziny zapewniła, że świadczenia zostaną wypłacone również w tym roku. 13. emerytura, tak jak w poprzednich latach, zostanie wypłacona w kwietniu. Rząd planuje też wypłatę 14. emerytur. Jak wskazywał w ostatnim czasie wiceminister Stanisław Szwed, zasady "czternastek" będą podobne, jak w ubiegłym roku, a więc ich wypłata ma być zrealizowana na przełomie sierpnia i września. Projekt w sprawie 14. emerytury ma być znany w najbliższych tygodniach.

Wcześniej jednak emerytów i rencistów czeka marcowa waloryzacja świadczeń. W tym roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o co najmniej 250 zł (nie mniej, niż prognozowany przez rząd wskaźnik waloryzacji 13,8 proc.). Minimalna emerytura wyniesie 1588,44 zł.

Maląg: emeryci, którzy pobierają co miesiąc swoje świadczenie w wysokości do 2,5 tys. brutto, nie muszą odprowadzać za to podatku

"Osoby starsze, tak bardzo zaniedbywane w okresie rządów PO-PSL, mogą w końcu liczyć na godną waloryzację. W tym roku wzrost rent i emerytur będzie rekordowy" - podkreśliła minister Maląg.

"Działania na rzecz osób starszych rozpoczęliśmy tuż po przejęciu władzy po naszych poprzednikach w 2015 roku. Jednym z pierwszych kroków było obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - wskazała minister rodziny.

Jak dodała, więcej pieniędzy w kieszeniach emerytów zostaje także dzięki ubiegłorocznym zmianom podatkowym.

W 2022 r. kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł. To oznacza, że emeryci, którzy pobierają co miesiąc swoje świadczenie w wysokości do 2,5 tys. brutto, nie muszą odprowadzać za to podatku.

Z kolei seniorzy ze świadczeniem przekraczającym 2,5 tys. zł rozliczają się według niższej stawki. Odprowadzają 12 proc. podatku, a nie – jak wcześniej - 17 proc.

Oprócz tego funkcjonuje ulga (PIT-0) dla pracujących seniorów po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Szefowa MRiPS przypomniała, że drugi filar polityki senioralnej - aktywizacja osób starszych, to szereg programów takich jak m.in. "Senior plus" czy "Aktywni plus". "Dzięki nim powstają miejsca, gdzie osoby starsze mogą aktywnie spędzać jesień życia. W 2015 roku dziennych domów i klubów seniora było zaledwie 99, a dziś mamy ich ponad 1100" - podkreśliła minister.

Z kolei w ramach programu "Aktywni plus" w latach 2021-2022 z realizowanych projektów skorzystało ok. 623 tys. osób starszych. W 2022 r. było to 314 projektów i 132 tys. osób. Budżet programu to 40 mln zł rocznie.

Szefowa MRiPS zadeklarowała, że działania na rzecz seniorów będą kontynuowane. "Wszystkim Babciom i Dziadkom, z okazji ich święta, składam najserdeczniejsze życzenia. Bądźcie dla swoich wnuków niewyczerpanym źródłem wiedzy oraz towarzyszami w codziennym odkrywaniu świata" - podkreśliła minister.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

dsk/