Biały Dom: na zmianę decyzji ws. czołgów dla Ukrainy wpłynęła zmiana realiów na polu bitwy [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-25 07:41 aktualizacja: 2023-01-26, 07:17
Czołg M1. Fot. PAP/EPA/Sgt. Anthony Prater/DVIDS
Czołg M1. Fot. PAP/EPA/Sgt. Anthony Prater/DVIDS
Na zmianę decyzji w sprawie dostarczenia czołgów Ukrainie wpłynęły zmiana realiów na polu bitwy na Ukrainie i potrzeby ukraińskiej armii - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał jednocześnie, że dostawy czołgów Abrams zajmą "wiele miesięcy".

05:55 Realizujemy wiele działań wspierających Ukrainę, nie o wszystkich możemy mówić – powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Są szkolenia dla medyków, leczenie uchodźców, leczenie i rehabilitacja rannych, transfer pacjentów do innych szpitali w Europie, wsparcie sprzętowe i lekowe, a także transporty z Ukrainy specjalnym pociągiem sanitarnym - wskazał szef MZ.

Polska Agencja Prasowa zapytała szefa MZ o to, jaka pomoc jest udzielana w obszarze zdrowia i jakie płyną wnioski z obecnej sytuacji geopolitycznej.

23:32 Turecki statek towarowy został trafiony rosyjską rakietą w porcie w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Statek jest zakotwiczony w tym porcie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według firmy Ambrey, zajmującej się bezpieczeństwem morskim, statek został trafiony rosyjską rakietą we wtorek. Nie ma informacji o ofiarach.

22:40 Dziękuję sojusznikom za gotowość dostarczenia nam nowoczesnych, bardzo potrzebnych czołgów; musimy uformować pancerną pięść wolności, po której uderzeniu rosyjska tyrania już się nie podniesie; możemy to zrobić i to zrobimy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:15 Rosyjska wojna napastnicza na Ukrainie zwiększyła pewność siebie i prestiż Polski w polityce zagranicznej; przez dwa tygodnie to Polska wywierała szczególną presję na Niemcy w związku z dostawą czołgów Leopard na Ukrainę - napisał w środę portal telewizji ZDF.

21:55 Czołgi, które Ukrainie obiecały w środę władze Niemiec i Stanów Zjednoczonych, znacząco wzmocnią potencjał militarny tego kraju, ale raczej nie wystarczą jeszcze do pokonania Rosji i zapewne potrzebować ona będzie też samolotów - komentują w brytyjskich mediach eksperci.

20:57 W rejonie (powiecie) dżankojskim na okupowanym Krymie Rosjanie przeprowadzili rewizje w mieszkaniach ponad 20 rodzin Tatarów i aresztowali sześć osób, pod zarzutem rzekomego sabotażu i przygotowywania zamachów terrorystycznych - powiadomił w środę w komunikacieukraiński sztab generalny.

20:45 Na zmianę decyzji w sprawie dostarczenia czołgów Ukrainie wpłynęły zmiana realiów na polu bitwy na Ukrainie i potrzeby ukraińskiej armii - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał jednocześnie, że dostawy czołgów Abrams zajmą "wiele miesięcy".

19:26 Decyzja o przekazaniu przez USA czołgów Abrams Ukrainie, to bardzo dobra wiadomość także dla bezpieczeństwa Polski; im szybciej te czołgi pomogą Ukraińcom w przepędzaniu agresora, tym dalej Rosjanie będą od Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

19:23 Decyzja Waszyngtonu o przekazaniu Kijowowi czołgów Abrams to świetna wiadomość; teraz zostało już jasno powiedziane, że celem jest przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - ocenił w środę na Twitterze pierwszy minister spraw zagranicznych Rosji po rozpadzie ZSRR Andriej Kozyriew.

19:11 Rosja jest obecnie w defensywie i jest to moment na przyspieszenie międzynarodowych wysiłków w celu wsparcia Ukrainy - powiedział w środę brytyjski premier Rishi Sunak w rozmowie z przywódcami USA, Niemiec, Francji i Włoch.

18:28 Dostarczenie Ukraińcom amerykańskich czołgów Abrams, brytyjskich Challengerów i niemieckich Leopardów będzie miało duże znaczenie dla skuteczności obrony przed rosyjską agresją - zauważył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

17:57 W ciągu ostatnich dwóch miesięcy siedmiokrotnie zwiększyła się liczba nagrobków na cmentarzu rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera, utworzonym w Kraju Krasnodarskim na południowym zachodzie Rosji - napisał amerykański dziennik "New York Times", powołując się na zdjęcia satelitarne i fotografie z miejsca pochówków.

17:37 Prezydent USA Joe Biden odbył w środę rozmowę telefoniczną z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch na temat koordynacji pomocy Ukrainie - podała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

17:36 Rosyjscy okupanci, kontrolujący Zaporoską Elektrownię Atomową na południu Ukrainy, pilnie potrzebują specjalistów, którzy będą dokonywać bieżących napraw po kolejnych ostrzałach tego obiektu; w tym celu do elektrowni mogą przybyć ekipy remontowe z Białorusi - powiadomił w środę ukraiński koncern Enerhoatom.

17:25 Będziemy kontynuować naszą pomoc dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne - zadeklarował w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tego samego dnia rząd RFN poinformował, że podjął decyzję o wsparciu Kijowa czołgami Leopard 2.

17:13 Wartość akcji niemieckiej firmy Rheinmetall, producenta czołgów Leopard, podwoiła się od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wzrastając o około 5 mld euro - informuje belgijski dziennik „De Standaard”. Firma z Düsseldorfu zakłada, że w 2025 r. jej obroty wyniosą nawet 12 mld euro.

17:10 USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams o łącznej wartości 400 mln dolarów - podała na Twitterze dziennikarka Bloomberga Jennifer Jacobs. Oficjalnie decyzję ogłosić ma prezydent Joe Biden w środę o 18 czasu polskiego.

16:54 Rozmawiałem z (ministrem spraw zagranicznych) Zbigniewem Rau i podziękowałem Polsce za to, że jako pierwsza publicznie potwierdziła dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy.

16:31 W połowie kwietnia 2022 roku rosyjskie wojska ostrzelały w Borowej w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, dwa autokary z ewakuującymi się cywilami; co najmniej 9 osób spłonęło żywcem, 13 zdołało się uratować - ujawniła w środę ukraińska Prokuratura Generalna.

16:02 "Modlę się z wami i za was, drodzy bracia Ukraińcy o pokojową przyszłość, w której interesy ekonomiczne i polityczne, które powodują wojnę ustąpią wreszcie miejsca dobru narodów" - to słowa papieża Franciszka opublikowane w środę na Twitterze.

15:56 Decyzję rządu Niemiec ws. Leopardów przyjmuję z zadowoleniem, ale też z pewnym żalem, że ona następuje tak późno; po raz kolejny okazuje się, że presja ma sens i można dochodzić do decyzji, które wydawały się niemożliwe - mówił PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

15:41 Decyzja dobra, długo wyczekiwana, długo przeciągana, ale cieszymy się, że na pewno poprze starania Ukrainy, społeczeństwa ukraińskiego o strategiczne zwycięstwo - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau odnosząc się do decyzji Niemiec o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard 2.

15:07 Dla Ukrainy i jej partnerów nie ma rzeczy niemożliwych, koalicja czołgowa stała się faktem; wzywam wszystkie państwa do przekazania Ukrainie jak największej liczby czołgów Leopard 2 - przekazał w środę minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

13:52 "W krytycznym momencie rosyjskiej wojny czołgi Leopard 2 mogą pomóc Ukrainie obronić się i wygrać" - oznajmił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zareagował w ten sposób na decyzję niemieckiego rządu, by wesprzeć Ukrainę czołgami.

13:49 "Bardzo dziękuję Polsce za okazane przywództwo oraz determinację w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 i budowania koalicji międzynarodowej; prezydent Andrzej Duda pierwszy złożył ważną deklarację w tej sprawie, dziś zadecydowały Niemcy" - podkreślił ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.

13:42 Według ministra obrony RFN Borisa Pistoriusa Niemcy będą mogły dostarczyć Ukrainie pierwsze czołgi Leopard za około trzy miesiące. Niemieckie siły zbrojne "bardzo szybko" rozpoczną teraz szkolenie ukraińskich żołnierzy - powiedział polityk po posiedzeniu komisji obrony Bundestagu w środę w Berlinie.

13:28 Finlandia będzie częścią grupy państw przekazujących czołgi Ukrainie, chociaż nasz wkład będzie ograniczony - ogłosił w środę fiński minister obrony Mikko Savola.

12:50 Niemcy nie są jedynym krajem, który zapowiedział wysłanie Ukrainie czołgów do obrony przed rosyjską agresją. Ukraina domaga się ich od dawna – komentuje w środę portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ). Jak wynika z wyliczeń dziennika, Ukraina może liczyć na co najmniej 80-100 czołgów od państw zachodnich.

12:44 W ostatnim miesiącu 2022 roku łączna wartość szkód spowodowanych przez rosyjską inwazję na Ukrainę wzrosła o prawie 2 miliardy dolarów i obecnie wynosi 137,8 mld USD - poinformowała Kijowska Szkoła Ekonomiczna, cytowana w środę przez agencję Ukrinform.

12:07 "Decyzja o wysłaniu Leopardów na Ukrainę to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, komentując decyzję niemieckiego rządu ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2.

12:00 Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

11:43 Na Białorusi znajduje się niemal sześć tysięcy rosyjskich żołnierzy, jednak ich oddziały nie są tak groźne jak te, które były tam na początku otwartej agresji Rosji przeciw Ukrainie – powiedział przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

11:39 Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty potwierdził w środę, że armia ukraińska wycofała się z obleganego przez Rosjan miasta Sołedar w obwodzie donieckim - podała AFP. Czerewaty nie wyjaśnił, kiedy nastąpił odwrót.

"Po miesiącach trudnych walk siły ukraińskie opuściły (Sołedar)", by "wycofać się na przygotowane pozycje" - cytuje AFP wypowiedź wojskowego.

Doniesienia, że Ukraińcy wycofali się z Sołedaru pojawiły się w zeszłym tygodniu. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii oceniało wówczas, że najprawdopodobniej 16 stycznia siły ukraińskie pozostawiły miasto pod kontrolą rosyjskich wojsk i najemników z Grupy Wagnera, ustanawiając nowe linie obronne na zachód od Sołedaru.

11:21 Minister spraw zagranicznych Włoch, wicepremier Antonio Tajani zapowiedział, że "możliwie najszybciej" zostanie wysłana dalsza broń dla Ukrainy. W środowym wywiadzie udzielonym dziennikowi "La Stampa" szef MSZ podkreślił, że "Rosja chce cofnąć Ukrainę do średniowiecza".

10:39 Ambasadorowie państw członkowskich przy UE dali w środę zielone światło na przedłużenie na kolejne sześć miesięcy wszystkich unijnych sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję - przekazało PAP źródło unijne.

10:15 "Dziś życzymy Tobie tylko jednego: zwycięstwa nad tym imperium zła" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki z okazji urodzin prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

10:05 Norweski rząd rozważa wysłanie Ukrainie czołgów Leopard 2, a władze Szwecji nie wykluczają takiego kroku w przyszłości - piszą w środę skandynawskie media.

09:58 Rozmieszczona na Ukrainie pierwsza transza najnowszych rosyjskich czołgów podstawowych T-14 Armata była w tak złym stanie, że rosyjscy żołnierze niechętnie je przyjęli i jest mało prawdopodobne, by spełniały normy sprawności - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:16 "Myślę, że jesteśmy coraz bliżej tego momentu i dziś, najpóźniej jutro, będą czekały na nas dobre informacje od naszych zachodnich partnerów zagranicznych" - powiedział w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, pytany o sprawę przekazania Ukrainie Leopardów.

09:05 "Niemcy pod wpływem presji politycznej dokonują potężnej zmiany mentalnej w kontekście wojny na Ukrainie. To kwestia czasu, być może godzin, może dni, kiedy Niemcy ogłoszą przekazanie Leopardów Ukrainie" - powiedział w środę w WP.PL wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

08:16 Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny otrzymał spadek w wysokości 1 mln USD od obywatela Stanów Zjednoczonych o ukraińskich korzeniach; całą sumę dowódca przekazał na rzecz armii ukraińskiej - podała w środę agencja Interfax-Ukraina.

07:59 Władze Rosji werbują do swojej armii uwięzionych obywateli Ukrainy, którzy nakłaniani są m.in. do służby w najemniczej Grupie Wagnera – powiadomił w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:10 "Ewentualna nowa rosyjska ofensywa nie musi być zmasowanym uderzeniem z jednego kierunku" – uważa analityk wojskowości Mariusz Cielma. Według niego obie strony będą szukać słabych miejsc w ugrupowaniu przeciwnika i wykorzystać je do ataku. Dotychczas lepiej to się udawało Ukrainie.

05:01 Przełamując długotrwały opór, administracja Bidena planuje wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę. Może to ogłosić już w środę, podał „New York Times”.

01:24 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w swym regularnym orędziu powiedział, że Kijów potrzebuje decyzji sojuszników, czy dostarczą nowoczesne czołgi w celu wzmocnienia obrony kraju przed rosyjskim agresorem.

00:43 Komisja Polityki Bezpieczeństwa szwajcarskiego parlamentu poleciła we wtorek zniesienie zakazu reeksportu, który uniemożliwia ponowny eksport amunicji produkowanej przez Szwajcarię z innego kraju na Ukrainę.

23:51 "Jesteśmy zaangażowani w konsultacje i koordynację z sojusznikami, by na Ukrainę trafiło jak najszybciej, jak najwięcej sprzętu, którego potrzebuje" - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy USA zawarły z Niemcami porozumienie w sprawie dostaw czołgów Leopard i M1 Abrams.

21:53 W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy eksplodowało auto kobiety podejrzanej o przekazywanie Rosjanom danych o przeciwnikach władz okupacyjnych - podały we wtorek lojalne wobec Kijowa władze miasta. Kobieta jest w szpitalu, jej stan nie jest znany.

21:43 Dwaj brytyjscy wolontariusze, którzy na początku stycznia zaginęli w okolicach Sołedaru we wschodniej Ukrainie, zginęli, gdy pomagali prowadzić ewakuację z tego miasta - poinformowała w oświadczeniu wydanym we wtorek rodzina jednego z nich.

21:11 Po decyzji Niemiec o wysłaniu czołgów Leopard-2 na Ukrainę, holenderski rząd rozważa również zakup dotychczas dzierżawionych niemieckich czołgów i wysłanie ich na Ukrainę, powiedział we wtorek premier Mark Rutte w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

(PAP)