Wakacje kredytowe. Rząd rozważa ich przedłużenie

2023-01-25 10:25 aktualizacja: 2023-01-25, 14:16
Müller przypomniał, że w tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale. Fot. PAP/	Tytus Żmijewski
Müller przypomniał, że w tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski
Będziemy podejmować decyzje pewnie w połowie roku - stwierdził w środę rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o możliwość wydłużenia wakacji kredytowych. Dodał, że rząd przygląda się też sytuacji kredytobiorców innych niż hipoteczni.

Rzecznik rządu pytany podczas środowej konferencji prasowej, czy rząd rozważa zwiększenie liczby miesięcy, w których osoby mające kredyt mieszkaniowy mogłyby skorzystać z wakacji kredytowych, odpowiedział: "zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku kredytowym". "Będziemy te decyzje podejmować pewnie w połowie roku" - stwierdził.

Zastrzegł, że na ten rok "te rozwiązania są już przyjęte". Przypomniał, że tak jak w 2022 r., także w tym roku są cztery miesiące wakacji kredytowych.

"Zobaczymy, jak będą wyglądały wysokości stóp procentowych i od tego uzależniamy te decyzje. Jeżeli stopy procentowe pójdą mocno w dół, to być może takie działanie nie będzie potrzebne" - powiedział.

Müller wskazał, że rząd przygląda się też "sytuacji kredytobiorców poza kredytami hipotecznymi". "Na tym rynku też należy patrzeć, jak wygląda spłacalność, zwiększenie zadłużenia. Potencjalne instrumenty pomocy też należy rozważać wobec innych grup czy przedsiębiorstw" - zaznaczył.

Jak stwierdził, wprowadzanie różnych instrumentów, podobnie jak np. obniżonego VAT-u, "rozpatrujemy w perspektywie każdego kwartału". "Tak samo będziemy podejmować decyzje zależnie od tego, jakie będą stopy procentowe" - wyjaśnił.

Według stanu na koniec grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości. Poinformował, że na koniec grudnia 2022 r. z rozwiązania w postaci wakacji kredytowych skorzystano w przypadku 1 mln 50 tys. kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł.

Müller przypomniał, że w tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco

gn/