Minister Maląg: ogłaszamy czwartą edycję konkursu "Po pierwsze rodzina!"

2023-01-25 11:30 aktualizacja: 2023-01-25, 14:05
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz podsekretarz stanu w MRiPS, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha, fot.  PAP/ Marcin Obara
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz podsekretarz stanu w MRiPS, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha, fot. PAP/ Marcin Obara
Ogłaszamy czwartą edycję konkursu "Po pierwsze rodzina!" z budżetem 17 mln zł. To środki dla organizacji społecznych m.in. na politykę informacyjną i działalność klubów rodzinnych – powiedziała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS na konferencji prasowej w Warszawie ogłosiła czwartą edycję konkursu "Po pierwsze rodzina!", która będzie się składała z dwóch modułów. Pierwszy dotyczy dofinansowania do kampanii informacyjnych promujących rodzinę. Drugi przewiduje środki na prowadzenie klubów rodzinnych.

"Czwarta edycja konkursu 'Po pierwsze rodzina!' ma wyższy budżet, 17 mln zł. Pozostawiamy moduł adresowany do organizacji pozarządowych na politykę informacyjną, warsztaty, seminaria. Zależy nam na tym, aby te działania były prowadzone w całym kraju" – poinformowała minister Maląg.

Minister Maląg podkreśliła, że organizacje pozarządowe wykonują bardzo dobrą pracę na rzecz polityki prorodzinnej, włączając się także w realizację konkursu. "W poprzednich edycjach konkursu udzieliliśmy wsparcia 109 projektom na kwotę ponad 25 mln zł" – wskazała szefowa MRiPS.

Jak przekazała, drugi moduł w konkursie, wprowadzony po raz pierwszy, dotyczy działalności klubów rodzinnych. "One są bardzo potrzebne dla wspólnej integracji, dla wymiany informacji i wspólnego przebywania rodziców, mam, ojców ze swoimi dziećmi i wymiany doświadczeń" – powiedziała minister rodziny.

Socha: program ma promować kulturę prorodzinną

Wiceminister rodziny Barbara Socha podkreśliła, że program ma promować kulturę prorodzinną. Zwróciła uwagę, że obecne trendy nie sprzyjają zakładaniu rodziny.

"Chcemy, żeby przebijał się głos młodych rodzin, które pokazują, że warto inwestować w rodzinę, że rodzicielstwo może być pasją życiową. Dlatego zależy nam na tym, aby organizacje pozarządowe, które chcą promować życie rodzinne, miały do tego przestrzeń i środki" – powiedziała Socha.

Przypomniała, że pierwszy moduł konkursu to "kampanie informacyjne i wszelkie działania promujące rodzinne formy życia, promujące macierzyństwo, ojcostwo, rodzicielstwo".

"Nowością w tym roku jest moduł 'kluby'. Chodzi nam o kluby, które są przestrzenią dla rodzin, szczególnie dla mam na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, dla tych mam, które szykują się do powrotu na rynek pracy albo już do pracy wróciły" – wyjaśniła wiceminister.

Dodała, że istnieją już w kraju oddolne inicjatywy, które powstały "z potrzeby serca" i dzięki temu konkursowi mają szansę na profesjonalizację i wsparcie systemowe.

Wnioski o przystąpienie do programu można składać do 28 lutego

Socha poinformowała, że wnioski o przystąpienie do programu można składać od środy do 28 lutego przez system witkac.pl.

Program "Po pierwsze rodzina!" adresowany jest do organizacji społecznych, m.in. do stowarzyszeń, fundacji, organizacji kościelnych, które prowadzą działania wspierające małżeństwa jako najlepsze środowisko opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci, przygotowują młodych ludzi do radzenia sobie z wyzwaniami życia rodzinnego oraz tworzą otoczenie szczególnie przyjazne rodzinom.

W poprzednich edycjach dofinansowane otrzymały najlepsze projekty informacyjno-edukacyjne i szkoleniowe służące zmianie społecznej, polegającej na usytuowaniu dobra rodzin w centrum działań wspólnoty na wszystkich poziomach jej funkcjonowania.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

mj/