Długoterminowy kontrakt na dostawy LNG do Polski. PKN Orlen podpisał umowę z Amerykanami

2023-01-25 13:00 aktualizacja: 2023-01-25, 15:50
Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie. Fot. PKN Orlen.
Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie. Fot. PKN Orlen.
W środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r.

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku - podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.

"Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów" - podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie - dodał Obajtek.

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób. Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów.

Ambasador USA: energetyka to specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej 

Pracujemy nad wieloma projektami w zakresie energetyki. To jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej – powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński podczas konferencji dot. podpisania umowy na dostawy gazu między PKN Orlen i amerykańską Semprą.

W środę na konferencji prasowej PKN Orlen i amerykańska Sempra podpisały 20-letnią umowę na dostawę 1 mln ton LNG rocznie.

„Cieszę się, że mogę tutaj być z powodu tej ważnej okazji – że Sempra i PKN Orlen, dwie ważne marki, współpracują razem w ważnej branży” – powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.

Dyplomata zwrócił uwagę, że współpraca między USA a Polską obejmuje więcej projektów energetycznych.

„Pracujemy nad wieloma projektami w zakresie energetyki. To jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej” – dodał Brzeziński.

Podziękował prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi za współpracę z amerykańskimi firmami w zakresie energetyki. Przypomniał, że obejmuje ona nie tylko gaz, ale także małe reaktory jądrowe.

„Bezpieczeństwo energetyczne jest bezpieczeństwem narodowym, Polska musi mieć zapewniony dostęp do paliwa, które umożliwia rozwój gospodarki” – stwierdził amerykański ambasador.

Zapewnił, że USA są najsilniejszym partnerem Polski, jeśli idzie o bezpieczeństwo energetyczne. Dodał, że wspieranie bezpieczeństwa „naszych przyjaciół i sojuszników to odpowiedzialność, którą traktujemy poważnie”. (PAP)

autor: Marek Siudaj

gn/