Szczyt zachorowań na Covid-19 na przełomie lutego i marca. Kraska podał, ile może być zakażeń

2023-01-26 13:04 aktualizacja: 2023-01-26, 16:47
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Szczyt zachorowań na covid może nastąpić pod koniec lutego lub na początku marca, wówczas może być około 5 tys. przypadków zakażeń na dobę – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zachęcił do szczepień przeciwko COVID-19 i grypie.

Wiceminister zdrowia w telewizji wp.pl poinformował, że w Polsce wykryto dwa przypadki nowego subwariantu omikrona – krakena.

"Te dwa przypadki są z województwa łódzkiego. To jest nowy wariant omikrona, który zaczyna wypierać swoich poprzedników" - wskazał wiceszef MZ.

Nowy subwariant omikrona znacznie bardziej zakaźny 

Zwrócił uwagę, że zakaźność nowego subwariantu jest dużo większa niż w przypadku innych odmian koronawirusa. "Zakażenie tym nowym subwariantem nie powoduje cięższego zachorowania. To jest ta dobra informacja" - zaznaczył wiceminister.

Kraska poinformował, że czwartkowe dane wskazują na 532 przypadki COVID-19. "Niestety, nasze prognozy, które otrzymujemy pokazują, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywała" - powiedział.

Jak dodał, szczyt zachorowań może nastąpić na przełomie lutego i marca. "Mimo, że nowy wariant jest bardziej zakaźny to rozprzestrzenia się stosunkowo wolniej niż jego poprzednicy" - zaznaczył wiceminister zdrowia. Jak dodał w szczycie zakażeń może być około 5 tys. przypadków na dobę.

Wiceszef MZ zachęcił do szczepień zarówno przeciwko COVID-19 jak i grypie. (PAP)

mmi/