Zełenski: sytuacja w Doniecku tragiczna. Potrzeba szybszych i częstszych dostaw broni [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-29 07:00 aktualizacja: 2023-01-30, 06:48
Ukraińscy żołnierze w czołgach. Fot. PAP/ Mustafa Ciftci / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Ukraińscy żołnierze w czołgach. Fot. PAP/ Mustafa Ciftci / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Ukraina stoi w obliczu „bardzo trudnej” sytuacji we wschodnim regionie Doniecka i potrzebuje szybszych dostaw broni oraz nowych jej rodzajów, aby wytrzymać rosyjskie ataki, powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

22:31 Ukraina uzgadnia ze swoimi sojusznikami przekazanie samolotów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu w celu zniszczenia magazynów na tyłach armii rosyjskiej i jej punktów dowodzenia, powiedział w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z kanałem CBC.

22:22 Władze okupacyjne w obwodzie ługańskim zmuszają ludzi do opuszczania wiosek i osiedli położonych w pobliżu linii frontu, powiedział w niedzielę Serhij Hajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

20:56 Szczyt UE-Ukraina pokazuje, że otwarta ścieżka do członkostwa Ukrainy w UE to coś realnego. My naprawdę chcemy, żeby Ukraina za kilka lat stała się członkiem Unii Europejskiej - powiedział w niedzielę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

20:48 Niektórzy zachodni sojusznicy Ukrainy niepokoją się, że czas może być po stronie Rosji. Dlatego doszło do zmiany w ich myśleniu dotyczącym przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę, której efektem było ogłoszenie w środę przez Niemcy i USA zgody na dostawy czołgów bojowych - pisze w niedzielę portal dziennika "The Wall Street Journal".

20:41 Ukraina stoi w obliczu „bardzo trudnej” sytuacji we wschodnim regionie Doniecka i potrzebuje szybszych dostaw broni oraz nowych jej rodzajów, aby wytrzymać rosyjskie ataki, powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

20:10 W niedzielę wojska rosyjskie ostrzeliwały Chersoń siedem razy, zginęły trzy osoby, sześć zostało rannych. Uszkodzony został szpital, dworzec autobusowy, domy, bank, siedziby firm i szkolne boisko - poinformował Ukrinform.

18:29 W następstwie niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę państwa członkowskie NATO powinny w czasie pokoju przejść do „gospodarki wojennej”, powiedział w niedzielę  holenderski admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO w rozmowie z portugalską stacją RTP, poinformował Ukrinform.

18:21 Prezydent-elekt Czech Petr Pavel rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który gratulował mu wyboru i zaprosił do Kijowa. Pavel wcześniej zadeklarował, że wiosną pojedzie na Ukrainę razem z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

18:13 Wiodąca rola Polski w europejskiej odpowiedzi na inwazję Putina odzwierciedla rozległe doświadczenia tego kraju z rosyjskim imperializmem zarówno w jego carskiej, jak i sowieckiej formie. Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, Warszawa ostrzegała Europę przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji -  pisze Diane Francis na portalu think-tanku Atlantic Council.

17:25 W Chersoniu zginęła 1 osoba a dwie inne zostały ranne.

17:08 Raiffeisen Leasing Rosja - rosyjska leasingowa spółka zależna banku Raiffeisen - została oficjalnie wskazana przez Ukrainę jako „wspólnik wojny” i będzie podlegać sankcjom takim jak konfiskata aktywów – informuje w niedzielę apa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim komunikacie w sobotę wieczorem stwierdził, że skonfiskowane aktywa spółki zależnej Raiffeisen w Rosji „przysłużą się obronie narodowej”.

16:55 Kolejne rozmowy telefoniczne z Putinem są „konieczne” - przekonuje w niedzielę w dzienniku „Tagesspiegel” kanclerz Olaf Scholz (SPD). Zapowiedział też kolejną taką rozmowę z przywódcą Rosji.

16:08 Mimo krytyki w kraju i za granicą kanclerz Olaf Scholz (SPD) zamierza kontynuować swój ostrożny kurs w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Zapowiedział to w wywiadzie opublikowanym w niedzielę w dzienniku „Tagesspiegel”.

15:56 Christoph Heusgen, przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, jest zwolennikiem dostarczenia na Ukrainę myśliwców w celu obrony przed Rosją – informuje w niedzielę dpa.

15:54 Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk w sobotę zaapelował do Niemiec o przekazanie okrętów podwodnych, aby móc skutecznie bronić ukraińskie miasta przed atakami rosyjskiej  floty.

15:46 Ukraińscy czołgiści przylecieli w niedzielę do Wielkiej Brytanii na szkolenie na czołgach Challenger 2 - poinformowało na Twitterze ministerstwo obrony. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 14 Challenger 2.

15:05 Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn nie kieruje sztabem Grupy Wagnera; do jego zadań należą funkcje medialne i zapewnienie finansowania tej formacji najemniczej - powiedział w niedzielę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

13:00 wpolityce.pl: lista wiarygodnych i kompetentnych organizacji wspierających Ukrainę.

W tym dniu pomóż Ukrainie w walce z inwazją Rosji. Nasza akcja ma na celu przedstawienie wiarygodnych i kompetentnych organizacji wspierających ten kraj. Zachęcam do bezpośredniej formy przekazywania pomocy w Ukrainie - zaapelował do darczyńców Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „Sieci”.

12:00 Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich; rannych zostało 15 osób - poinformował w niedzielę szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

11:00 ISW: rosyjskie oddziały regularne zastępują Grupę Wagnera pod Bachmutem.

Regularne oddziały rosyjskiej armii, np. wojska powietrznodesantowe, zastępują złożoną z najemników Grupę Wagnera pod Bachmutem, by podtrzymać rosyjskie natarcie na to ukraińskie miasto - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

10:00 Ukraińcy: 300 rannych wagnerowców trafiło do szpitala, lekarze nie chcą ich leczyć.

09:00 Na szczycie w Kijowe Unia Europejska ma wysłać sygnał o unijnej perspektywie dla Ukrainy; droga do członkostwa może być jednak długa.

Na szczycie w Kijowe, który zaplanowano na 3 lutego, Unia Europejska ma wysłać silny polityczny sygnał o unijnej perspektywie dla Ukrainy. Zapisy na ten temat mają znaleźć się we wspólnej deklaracji UE-Ukraina. Do członkostwa w UE jednak jeszcze długa droga.

08:00 Rzecznik MSZ: we wtorek minister Rau weźmie udział w spotkaniu szefów MSZ Polski i państw bałtyckich.

Pomoc Ukrainie, zabezpieczenie przed dalszą agresywną polityką Rosji i Białorusi, wzmacnianie NATO w regionie - będą wśród tematów poruszanych podczas spotkania ministrów SZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, które odbędzie się we wtorek w Rydze. Polskę będzie reprezentował szef MSZ Zbigniew Rau.

07:00 Decyzja niemieckiego rządu o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2 nie oznacza zwrotu w polityce niemieckiego rządu; kanclerz RFN nadal uważa, że najlepszym rozwiązaniem dla jego kraju byłby impas w wojnie i rozpoczęcie negocjacji pokojowych - mówi w rozmowie z PAP mówi w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, amerykański ekonomista i analityk rynku energetycznego, wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.

23:00 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w przemówieniu wideo w sobotę wieczorem sojuszników do dostarczenia jego armii pocisków dalekiego zasięgu w celu ochrony przed ostrzałem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w przemówieniu wideo w sobotę wieczorem sojuszników do dostarczenia jego armii pocisków dalekiego zasięgu w celu ochrony przed ostrzałem, takim jak ten w Kostiantyniwce, w którym zginęły trzy osoby, a 14 zostało rannych.

"Rosyjskie pociski trafiły w Kostiantyniwkę, w szczególności w cztery budynki mieszkalne. A taki ostrzał jest niestety codziennością na naszych terenach. Donbas, obwód charkowski, południe kraju ..." - mówił Zełenski precyzując, że Rosjanie uderzyli pociskami S-300.

"Powstrzymanie tego rosyjskiego terroru byłoby możliwe, gdybyśmy mieli odpowiednie siły rakietowe w naszej armii. Aby terroryści nie mieli poczucia bezkarności" - mówił.

Zełenski podkreślił, że Ukraina potrzebuje w szczególności rakiet dalekiego zasięgu, aby wyeliminować możliwość umieszczenia przez okupanta wyrzutni rakietowych daleko od linii frontu i niszczenia nimi ukraińskich miast.

"Ukraina zrobi wszystko, aby partnerzy dostarczyli Kijowowi tę niezbędną broń – w szczególności pociski ATACMS i podobne" - dodał.

Wcześniej w sobotę doradca Zełenskiego Mychajło Podolak poinformował, że trwają negocjacje między Ukrainą i jej partnerami w sprawie próśb Kijowa o pociski dalekiego zasięgu.

"Aby drastycznie zredukować kluczową broń armii rosyjskiej – artylerię, której Rosjanie używają dziś na linii frontu – potrzebujemy pocisków, które zniszczą ich magazyny” – powiedział Podolak w ukraińskiej telewizji i dodał, że na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim jest ponad 100 rosyjskich magazynów artyleryjskich.

"Dlatego negocjacje już trwają i postępują w przyspieszonym tempie" - stwierdzi Podolak, nie podając szczegółów tej kwestii.