Wicepremier Piotr Gliński wręczył powołania członkom Rady przy Muzeum Łazienki Królewskie

2023-01-30 16:47 aktualizacja: 2023-01-30, 17:05
Piotr Gliński. Fot. PAP/Leszek Szymański
Piotr Gliński. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wręczył powołania członkom Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - poinformowano w poniedziałek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

Jak wyjaśniono na stronie resortu kultury, uroczystość odbyła się podczas posiedzenia inaugurującego nową kadencję Rady, której czteroletnia kadencja zakończy się w 2026 r.

Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie powołani zostali: dr hab. Andrzej Betlej, Katarzyna Budnicka, prof. dr hab. Roman Dziedzic, dr hab. Krzysztof Filipow, Paweł Jaskanis, Andrzej Klimczak, prof. dr hab. Robert Kotowski, Józef Kubica, Jan Lubomirski-Lanckoroński, Dorota Macieja, Magdalena Roguska, prof. dr hab. Andrzej Rottermund, Kacper Sakowicz i Wit Karol Wojtowicz.

Przypomniano, że "Rada Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez instytucję jej obowiązków względem zbiorów i społeczeństwa, w szczególności nad realizacją celów, do których została powołana". "Rada Muzeum, na podstawie rocznego sprawozdania, ocenia również działalność Muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan jej działalności" - czytamy w informacji.

"Muzeum Łazienki Królewskie to zlokalizowany w ścisłym centrum miasta zespół pałacowo-ogrodowy z pięknie rozplanowaną i ukształtowaną przestrzenią, najwyższej wartości artystycznej zabytkową architekturą, starym drzewostanem i bogatą roślinnością oraz systemem kanałów i zbiorników wodnych" - napisano. Dodano, że "ogród o powierzchni ponad 76 ha opiera swoją kompozycję na układzie wodnym położonym w kierunku północ-południe, którego centralnym elementem jest Pałac na Wyspie".

Założenie pałacowo-ogrodowe, na terenie którego znajduje się 21 zabytkowych obiektów architektury, w tym m.in.: Pałac na Wyspie, Biały Dom, Stara Oranżeria, Teatr Królewski, Podchorążówka i Pałac Myślewicki, oraz około 8 tys. 500 drzew, w tym cztery pomniki przyrody, jest objęte prawną ochroną konserwatorską.

"Na zbiory Muzeum Łazienki Królewskie, które realizuje ambitny program wystawienniczy i edukacyjny, składa się wyposażenie zabytkowych wnętrz, rzeźby i pomniki w Ogrodach Łazienkowskich oraz obiekty: obrazy, meble, ryciny, rysunki, odbitki fotograficzne, rzeźby, numizmaty i ordery, starodruki, rzemiosło artystyczne z okresu XVII-XXI w." - napisano. "Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja dzieł sztuki, przede wszystkim cenne obrazy i rzeźby będące częścią zbiorów króla Stanisława Augusta" - czytamy na stronie MKiDN.(PAP)

Autor: Grzegorz Janikowski

kgr/