Obajtek: Baltic Power z pierwszym pozwoleniem na budowę

2023-01-30 18:06 aktualizacja: 2023-01-30, 18:39
Fot. PAP/Adam Warżawa
Fot. PAP/Adam Warżawa
Farma wiatrowa Baltic Power uzyskała pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę dla części lądowej - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek.

"Nasza morska farma wiatrowa "Baltic Power" uzyskała dzisiaj pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę dla lądowej części inwestycji. To pierwsza tego typu decyzja wydana dla projektów Offshore Wind w Polsce, przybliżająca Grupę ORLEN do rozpoczęcia inwestycji w 2024 roku" - napisał na Twitterze Obajtek. 

O wydaniu pozwolenia zawiadomił Wojewoda Pomorski. W w opublikowanej w poniedziałek decyzji napisano, że w dniu 26 stycznia 2023 r. wydana została decyzja zatwierdzająca projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany a także udzielająca pozwolenia na budowę strategicznej inwestycji dotyczącej zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy „Przyłącze Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego” w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim. "Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu" - dodano.  

Farma Baltic Power o mocy do 1,2 GW ma być zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Po zakończeniu budowy w 2026 r. będzie w stanie zasilić w czystą energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.(PAP)

mmi/