Wicepremier Kowalczyk o eksporcie ukraińskiego zboża: problem jest wyolbrzymiony

2023-01-31 13:11 aktualizacja: 2023-01-31, 18:09
 Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Fot. PAP/ Radek Pietruszka
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Fot. PAP/ Radek Pietruszka
Wyolbrzymiamy znaczenie zboża eksportowanego z Ukrainy. Ono rzeczywiście rodzi problemy przy granicy, ale na zachodzie Polski to już ceny światowe wpływają na ceny na rynku - powiedział we wtorek w rozmowie z PAP.PL Henryk Kowalczyk wicepremier i minister rolnictwa.

W poniedziałek w Brukseli odbyło się spotkanie unijnych ministrów rolnictwa, podczas którego omawiano m.in. możliwe rozwiązania pomocowe w związku z kryzysem na rynku cen zbóż.

"My trochę wyolbrzymiamy znaczenie zboża eksportowanego z Ukrainy. Ono rzeczywiście rodzi problemy przy granicy z Ukrainą, ale na zachodzie Polski to już ceny światowe wpływają na sytuację na rynku - podkreślił wicepremier.

"Patrzymy na giełdę MATIF czy giełdę w Chicago, które są wzornikiem cen zbóż i wszyscy się do tego dostosowują. Nawet gdybyśmy całkowicie zamknęli  granicę z Ukrainą, to ten problem nie zostanie rozwiązany, jeśli nie wzrośnie cena na rynkach światowych - dodał.

Jak zaznaczył niskie ceny zbóż wpływają na spowolnienie dynamiki eksportu zboża z uwagi na brak opłacalności.

"Wielu skupujących kupiło zboże w czasie żniw np. pszenicę w cenie ok.  1400-1500 zł za tonę. Teraz na giełdach światowych ta cena wynosi 1300 zł. Do tego koszty eksportu do portu powodują,  że te firmy już musiałyby ponieść stratę w momencie sprzedaży” - powiedział Kowalczyk.

"Dziś problemem jest wyhamowanie eksportu, a nie ukraińskie zboże” - zaznaczył.

Wicepremier wskazał, że podczas spotkania Komisja Europejska miała szansę dowiedzieć się o problemie związanym z sytuacja na rynku zbóż. Jak wskazał na wniosek Polski padły także "konkretne rozwiązania", wśród których znalazły się postulaty  uszczelnienia systemu tranzytu, utworzenie korytarzy solidarnościowych czy stworzenia magazynów tymczasowych do przechowywania ukraińskiego zboża.

"Padała też  propozycja wykorzystania rezerwy kryzysowej, jako rekompensaty dla tych rolników, którzy będą musieli sprzedać zboże taniej. Takie mechanizmy już funkcjonowały, choćby przy rynku jabłek więc są już dobrze znane - podkreślił polityk.

Zapytany o możliwy czas wprowadzonych rozwiązań wskazał, że w przypadku jabłek procedurę uruchomienia środków na rekompensaty udało wprowadzić się w ciągu kilku tygodni. 

"Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem. Jest deklaracja ze strony KE, wypowiedziana ustami komisarza Wojciechowskiego, że przystępujemy do opracowania tego programu” - przekazał.

W odniesieniu do prognozowanych cen zbóż  wicepremier wskazał, że jego zdaniem można spodziewać się wzrostu.

"Myślę, że ceny się odbija, Może nie będzie to w takim stopniu jak w ubiegłym roku, ale  poziom ceny za pszenicę w wysokości 1400 zł za tonę jest realany" - ocenił.

Autorka: Anna Nartowska 

an/ mru/