Zabójstwo na Nowym Świecie. 28-latek usłyszał zarzuty

2023-01-31 13:33 aktualizacja: 2023-01-31, 20:21
Zatrzymany mężczyzna, Fot. operacyjne stołecznej policji
Zatrzymany mężczyzna, Fot. operacyjne stołecznej policji
28-letniemu Łukaszowi G. we wtorek w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zostały ogłoszone zarzuty zabójstwa 29-latka na Nowym Świecie w Warszawie - dowiedziała się PAP.

Łukasz G. został zatrzymany w poniedziałek w Warszawie. Zatrzymali go policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji.

Jak dowiedziała się PAP, Łukasz G. został we wtorek doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Podejrzanemu zostały ogłoszone zarzuty. Został przesłuchany. Prokuratura nie podaje informacji dotyczących stanowiska procesowego podejrzanego oraz treści jego wypowiedzi" - powiedziała prokurator Aleksandra Skrzyniarz. Zarzuty dotyczą zabójstwa 29-latka poprzez trzykrotne ugodzenie go ostrym narzędziem w klatkę piersiową, co skutkowało śmiercią.

"Prokurator skierował do sądu wniosek o utrzymanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego" - dodała Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Nad ranem 8 maja zeszłego roku na Nowym Świecie w Warszawie do jednego ze sklepów wszedł ranny mężczyzna. Na miejsce została wezwana policja, a także służby ratunkowe. Pomimo udzielonej pomocy medycznej i wysiłku lekarzy mężczyzna zmarł.

W tej sprawie oprócz zatrzymanego Łukasza G. listem gończym są ścigani 25-letni Dawid Mirkowski oraz 24-letnim Sebastian Włodarczyk. Jak wcześniej informowała prokurator Aleksandra Skrzyniarz, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec ściganych mężczyzn, co umożliwiło prokuratorowi wydanie listu gończego i wdrożenie poszukiwań.

Jak ustaliła PAP, 28-letni Łukasz G. już wcześniej był znany organom ścigania. Mężczyzna był współpodejrzanym w procesie Krzysztofa U. ps. Fama, oskarżonego o podpalenie klubu przy ul. Foksal.

Mężczyzna na początku lutego 2021 roku został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za współudział w podpaleniu klubu na 3 lata i 6 miesięcy więzienia. Sąd wymierzył mu także grzywnę. 6 maja 2022 roku sąd drugiej instancji (Sąd Apelacyjny w Warszawie - PAP) zmniejszył 27-latkowi wyrok do 3 lat więzienia. Wyrok sądu w tej sprawie jest prawomocny. Dwa dni po uprawomocnieniu się wyroku Łukasz G. wspólnie z Sebastianem Włodarczykiem i trzecim mężczyzną brali udział w zabójstwie na Nowym Świecie w Warszawie.

Z kolei 24-letni Dawid Mirkowski, jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, to zawodnik mieszanych sztuk walki, który w przeszłości był m.in. reprezentantem warszawskiego klub Garuda Muay Thai Gym. Mirkowski w swojej karierze stoczył co najmniej kilkanaście walk i brał udział w galach DSF, KOK czy Wirtuoz.

Trzeci poszukiwany mężczyzna 23-letni Sebastian Włodarczyk jak ustaliła PAP, również był znany stołecznym organom ścigania. W połowie sierpnia 2017 roku brał udział w pobiciu kierowcy autobusu na pętli autobusowej przy ul. Ossowskiego na warszawskim Targówku.(PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

kw/