Zamknięto konsulaty trzech państw w Stambule. Powodem "względy bezpieczeństwa"

2023-02-01 15:14 aktualizacja: 2023-02-01, 15:22
Stambuł. Fot. Pixabay
Stambuł. Fot. Pixabay
"Względy bezpieczeństwa" zdecydowały o zamknięciu konsulatów Niemiec i Wielkiej Brytanii w Stambule. Placówki poszły śladem konsulatu Holandii, który jako pierwszy w poniedziałek wstrzymał normalną pracę - informuje Balkan Insight.

Placówki nie przyjmują wniosków wizowych ani paszportowych - uprzedza założony przez dziennikarzy śledczych portal.

Brytyjski MSZ zaktualizował porady dotyczące podróży do Turcji: "Obywatele z krajów zachodnich mogą być celem lub zostać wciągnięci w ataki, szczególnie w głównych miastach" - ostrzega na swojej stronie Foreign Office, zwracając uwagę na podwyższone zagrożenie atakami terrorystycznymi na kościoły, synagogi, ambasady/konsulaty i inne miejsca uczęszczane przez zagranicznych turystów.

Ambasada USA ostrzegła zaś przed podwyższonym ryzykiem w dzielnicach turystycznych.

W niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turcji poinformowało, że "po złowrogich działaniach przeciwko naszej świętej księdze, Koranowi, w Szwecji, Holandii i Danii" środki bezpieczeństwa zostały podniesione do najwyższego poziomu.

Duńskie, szwedzkie i holenderskie grupy skrajnie prawicowe spaliły ostatnio egzemplarze Koranu. Turcja oskarżyła rządy o przyzwolenie na takie działania i ostrzegła swoich obywateli przed "możliwymi islamofobicznymi, ksenofobicznymi i rasistowskimi atakami" w USA i Europie. (PAP)

mmi/