Ogień olimpijski na Igrzyska w Paryżu. Wiadomo, skąd wyruszy w podróż po Francji

2023-02-03 12:48 aktualizacja: 2023-02-03, 14:05
Ceremonia przybycia płomienia olimpijskiego Tokio 2020, Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
Ceremonia przybycia płomienia olimpijskiego Tokio 2020, Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
Ogień olimpijski podróż przez Francję przed igrzyskami w Paryżu rozpocznie wiosną 2024 roku w Marsylii - ujawnił szef Komitetu Organizacyjnego Tony Estanguet.

"To był dość naturalny i oczywisty wybór" - powiedział agencji AFP Estanguet. "Marsylia to miasto pasjonujące się sportem, ciepłe, popularne i wielokulturowe" - dodał.

Podczas igrzysk (26 lipca - 11 sierpnia 2024) Marsylia będzie gospodarzem zawodów żeglarskich oraz 10 meczów kobiecego i męskiego turnieju piłki nożnej.

Estanguet przekazał też, że cała trasa tradycyjnej sztafety z ogniem olimpijskim we Francji zostanie przedstawiona najpóźniej pod koniec maja.

Ogień dotrze do Marsylii na pokładzie Belema, jednego z najstarszych wciąż pływających trójmasztowców w Europie. Trafi tam z Grecji, gdzie zostanie wzniecony od promieni słonecznych podczas ceremonii w antycznej Olimpii.

"Często mówimy, że aby odnieść sukces w sporcie, trzeba dobrze zacząć. Dlatego dla nas ważne jest, aby powitanie w Marsylii było wielkim świętem" - podsumował Estanguet.(PAP)

kw/