Zebrało się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości

2023-02-06 14:09 aktualizacja: 2023-02-06, 16:09
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w drodze na spotkanie kierownictwa PiS, Fot. PAP/Piotr Nowak
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w drodze na spotkanie kierownictwa PiS, Fot. PAP/Piotr Nowak
W poniedziałek po południu zebrało się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Najważniejsi politycy partii rządzącej, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, mają dyskutować m.in. na temat zbliżającej się kampanii wyborczej.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki wchodząc na posiedzenie zwrócił uwagę, że to pierwsze takie spotkanie w tym roku. Jak dodał, podczas kierownictwa będą dyskutowane "wszystkie najważniejsze sprawy bieżące, jakie się dzieją".

"Zaczynamy oczywiście rok wyborczy i w związku z tym rozmaite decyzje trzeba podjąć i przygotowania" - powiedział Terlecki.

Szef klubu PiS był pytany o objazd polityków PiS po kraju. Jak wskazał, objazd cały czas trwa.

"Członkowie kierownictwa jeżdżą oczywiście, a teraz zaczną jeździć wszyscy posłowie, bo zadanie które stawiamy przed partią, to żeby objechać wszystkie gminy" - oświadczył.

Terlecki był też pytany o to jak czuje się szef PiS Jarosław Kaczyński. Jak odparł, rekonwalescencja chwilę trwała, ale Kaczyński pojawiał się już w Sejmie.

"A dziś mamy już całkiem prezesa na chodzie i w pracy" - zapewnił.

W weekend jeden z polityków z władz PiS mówił PAP, że na pewno jednym z głównych tematów spotkania będzie kwestia zbliżającej się kampanii wyborczej. "Dalszego objazdu po kraju, planowanych konwencji, list wyborczych, a także współpracy z naszymi koalicjantami" - mówił polityk.

Wybory parlamentarne - według kalendarza wyborczego - mają się odbyć jesienią 2023 r. 

Terlecki o ewentualnym wniosku opozycji o odwołanie Czarnka: obronimy naszego ministra, gdyby do tego doszło

Szef klubu PiS pytany przez dziennikarzy o najbliższe posiedzenie Sejmu, które rozpocznie się we wtorek, wskazał, że posłowie zajmą się m.in. poprawkami Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym. "Będziemy wspólnie je odrzucać (z Solidarną Polską - PAP)" - zadeklarował.

Dodał, że Sejm zajmie się też zapewne tzw. ustawą wiatrakową. "Tym samym będzie to posiedzenie burzliwe" - ocenił Terlecki.

Dopytywany o ewentualny wniosek opozycji o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odparł: "Opozycja od tego jest, żeby zapowiadać wotum nieufności. To jest niepoważne jak zwykle".

"Ze spokojem do tego podchodzimy i oczywiście obronimy naszego ministra, gdyby do tego doszło" - zapowiedział Terlecki.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty przed weekendem na konferencji prasowej w Lublinie powiedział, że zgłoszenie przez opozycję wniosku o wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka jest "sprawą bardzo rozsądnie uzasadnioną".

"Zwracamy się oficjalnie do naszych partnerów na opozycji: przemyślmy i przedyskutujmy kwestię postawienia i zgłoszenia wotum nieufności w stosunku do ministra Czarnka" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu portal TVN24 opublikował artykuł z listą 12 nieruchomości i organizacji, które dostały dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN. Jest to lista "willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz do katolickich i prawicowych fundacji".

Na liście znalazły się: 1. Fundacja Polska Wielki Projekt, 2. Fundacja Wolność i Demokracja, 3. Fundacja Na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon, 4. Fundacja Dumni, 5. Fundacja Edukacji i Mediów, 6. Fundacja pod Damaszkiem, 7. Fundacja Ostre Łąki, 8. Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców Probiznes, 9. Lokalna Organizacja Turystyczna "Inte-Gra", 10. Fundacja Dabar – Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji, 11. New Europe Foundation, 12. Fundacja Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego.

Wystąpiły one o dotację na zakup nieruchomości m.in. na warszawskim Żoliborzu, Mokotowie i Ursynowie, w Toruniu, Lublinie, Katowicach i Jadwisinie. Kwoty dotacji wynoszą od blisko 600 tys. zł do 5 mln zł.

Premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji w Bobrownikach pytany, czym kierował się minister Czarnek przyznając dotacje organizacjom i fundacjom na zakup nieruchomości odpowiedział, że przez wiele dziesięcioleci w Polsce działało mnóstwo fundacji i podmiotów pozarządowych, "które nie miały żadnego dostępu do infrastruktury, do środków, które pozwoliłyby im realizować różne przedsięwzięcia, cele o charakterze edukacyjnym, oświatowym, filantropijnym, charytatywnym".

"Trzeba to traktować w charakterze wyrównania szans. Było wiele fundacji bardzo bogatych, bardzo zasobnych. Proszę sobie prześledzić różne publikacje w tym zakresie o fundacjach, które naprawdę dostawały potężne środki przez cały okres 30 lat III Rzeczpospolitej. Były setki, tysiące fundacji pozbawionych tego wsparcia. Staramy się te szanse wyrównywać" - ocenił. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

kw/