Przewodniczący Rady Europejskiej zaprosił prezydenta Zełenskiego na szczyt UE

2023-02-06 22:05 aktualizacja: 2023-02-07, 08:44
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. Presidential Office of Ukraine PAP DPA
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. Presidential Office of Ukraine PAP DPA
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wystosował zaproszenie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na szczyt Unii Europejskiej, który w czwartek odbędzie się w Brukseli - poinformował w poniedziałek na Twitterze rzecznik Michela Barend Leyts.

"Ze względów bezpieczeństwa dalsze informacje nie zostaną podane" – napisał Leyts.

Wcześniej w poniedziałek "Financial Times" poinformował, że Unia Europejska przygotowuje się do przyjęcia Zełenskiego na czwartkowym szczycie. Według dziennika oczekuje się również, że Zełenski wystąpi na specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Byłaby to druga zagraniczna podróż Zełenskiego od początku wojny. W grudniu przebywał w Waszyngtonie, gdzie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem oraz przemawiał na sesji Kongresu.

"FT" przypomina, że ukraiński prezydent gościł w zeszłym tygodniu w Kijowie przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i szefa Rady Europejskiej Michela. Zapytany o perspektywę wizyty w Brukseli, wyraził obawy związane z bezpieczeństwem takiej podróży. (PAP)

mj/