O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie gangu Psycho Fans. Członków czeka kilkunastoletnie więzienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał niemal w całości wyrok wobec 15 oskarżonych o udział w gangu pseudokibiców Ruchu Chorzów - Psycho Fans. Najsurowszą karę – 15 lat więzienia - usłyszał uważany za szefa tej grupy Macieja M., ps. Maślak.

Maciej M. na ławie oskarżonych, Fot. PAP/Michał Meissner
Maciej M. na ławie oskarżonych, Fot. PAP/Michał Meissner

W procesie odpowiadało 15 mężczyzn, którym prokuratura zarzuciła ok. 100 przestępstw, m.in. włamania, kradzieże i rozboje, a także tzw. ustawki, handel narkotykami i pobicia.

Sąd Apelacyjny rozpoznawał odwołania od wyroku z maja 2021 r., który zapadł przed Sądem Okręgowym w Gliwicach. Uważany za lidera Psycho Fans Maciej M. ps. Maślak został przez gliwicki sąd skazany na 15 lat więzienia, pozostałym oskarżonym sąd wymierzył kary od roku i trzech miesięcy do 14 lat więzienia. Tylko wobec jednego z nich (skazanego na dwa lata więzienia) sąd okręgowy zdecydował o warunkowym zawieszeniu kary - wobec 15 pozostałych osób kary więzienia mają charakter bezwzględny. Sąd wymierzył także skazanym grzywny oraz zobowiązał ich do naprawienia wyrządzonych szkód.

SA uznał, że wyrok sądu I instancji był prawidłowy – dokonał jedynie niewielkich korekt tego orzeczenia. Podobnie jak sąd okręgowy, sąd II instancji dał wiarę tzw. małym świadkom koronnym - członkom gangu Psycho Fans, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania i obciążyli kompanów.

Na środowe ogłoszenie wyroku z aresztów zostało doprowadzonych trzech spośród oskarżonych – poza „Maślakiem”, Łukasz L. - „Lucky” skazany na 14 lat oraz Rafał Z. - "Zenek”. Tuż po wygłoszeniu sentencji wyroku „Maślak” podniósł rękę i spytał, czy sąd rzeczywiście utrzymał kary. Po uzyskaniu potwierdzenia oświadczył, że chce opuścić salę rozpraw. Podobnie zrobili jego kompani. „To jest jakaś farsa”, „Gorzej niż na Białorusi” – mówił „Lucky”.

Wyrok jest prawomocny. Można od niego jedynie złożyć kasację do Sądu Najwyższego. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kw/

Tematy

Zobacz także

  • Fot. PAP/Zbigniew Meissner
    Fot. PAP/Zbigniew Meissner

    Członkowie gangu pseudokibiców skazani. To jedno z największych postępowań tego typu

  • Rozprawa, proces Psycho Fans. PFot. PAP/Zbigniew Meissner
    Rozprawa, proces Psycho Fans. PFot. PAP/Zbigniew Meissner

    Wyrok w sprawie Psycho Fans – 12 lat więzienia dla "Maślaka", 15 lat dla „Lucky’ego”

  • Maciej M. ps. "Maślak". Fot. PAP/Zbigniew Meissne
    Maciej M. ps. "Maślak". Fot. PAP/Zbigniew Meissne

    "Maślak" usłyszał wyrok. Lider gangu pseudokibiców miał zlecić zabójstwo prokuratora

  • Sąd Okręgowy w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
    Sąd Okręgowy w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

    Wystąpienia oskarżonych w sprawie Psycho Fans. "Rzekoma grupa przestępcza nigdy nie istniała"

Serwisy ogólnodostępne PAP