Wiceszef MSZ: wyrok na Andrzeja Poczobuta jest skandaliczny, konsul jest do jego pełnej dyspozycji

2023-02-08 14:01 aktualizacja: 2023-02-08, 20:40
Zapadł wyrok na Andrzeja Poczobuta. Fot. PAP/Artur Reszko
Zapadł wyrok na Andrzeja Poczobuta. Fot. PAP/Artur Reszko
Wyrok na Andrzeja Poczobuta jest skandaliczny. Polski konsul na Białorusi jest do pełnej dyspozycji Andrzeja Poczobuta i będzie starał się pomagać w takim wymiarze jaki jest możliwy - powiedział w rozmowie z PAP.PL wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk ocenił w rozmowie z PAP.PL, że wyrok jest skandaliczny. Zapewnił również, że "polski konsulat jest do pełnej dyspozycji Andrzeja Poczobuta".

"Konsul będzie starał się pomagać w takim wymiarze, jaki jest możliwy, ale pamiętajmy, że Białoruś nie respektuje standardów międzynarodowych, więc możliwości ze strony Polski są ograniczone" - powiedział.

"Ten wyrok potwierdza, że Białoruś jest państwem totalitarnym. Reguła jest jednak taka, że im wyższe reżim totalitarne wydaje wyroki na opozycjonistów, tym szybciej przychodzi jego kres" - dodał.

Proces Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed sądem obwodowym w Grodnie. Rozprawy były utajnione, o czym zdecydował sędzia na wniosek prokuratora.

Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 roku i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Nie miał możliwości spotkania z rodziną.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz o zaprzestanie represji wobec przedstawicieli mniejszości. (PAP)

an/