J. Dziedziczak: Polska jest zdeterminowana, by wspierać naszych rodaków prześladowanych na Białorusi [WIDEO]

2023-02-08 17:15 aktualizacja: 2023-02-09, 07:44
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wyrok ws. Andrzeja Poczobuta jest absurdalny. Polska jest zdeterminowana, by wspierać naszych rodaków - powiedział w rozmowie z PAP.PL Jan Dziedziczak sekretarz Stanu w KPRM, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Sąd w Grodnie w środę skazał w politycznym procesie na osiem lat więzienia o zaostrzonym rygorze Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza. 
Jan Dziedziczak pytany o komentarz w tej sprawie ocenił, że wyrok jest absurdalny. 

“Białorusi jest daleko do tego w co wierzy Andrzej Poczobut, a więc do niepodległości i wolności państwa białoruskiego” - powiedział Dziedziczak w rozmowie z PAP.PL - zaznaczył.

Pytany o działania, jakie podejmuje polski rząd, by wpływać na reżim Łukaszenki wskazał, że “Polska porusza sytuację naszych rodaków na Białorusi w relacjach bilateralnych ale także w  relacjach polsko-białoruskich”- powiedział. 

Dodał także, że Polsce zależy “ na tym, by sprawa prześladowań Polaków na Białorusi była przedmiotem relacji wolnego świata z Białorusią”.

“Temat prześladowań naszych rodaków był poruszany na posiedzeniu ONZ, w tym na najbardziej prestiżowym gremium polityki światowej czyli Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Poruszaliśmy tę sprawę także na posiedzeniach Rady Europy czy OBWE i także oczywiście  na wielu płaszczyznach UE (...) oraz dyskusji nad bezpieczeństwem kontynentu w ramach NATO - zaznaczył.