Sejm potępia skazanie Andrzeja Poczobuta i żąda sankcji personalnych

2023-02-08 18:45 aktualizacja: 2023-02-08, 22:21
Andrzej Poczobut Fot. Twitter/PAP
Andrzej Poczobut Fot. Twitter/PAP
Sejm RP zdecydowanie potępia skazanie Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie na 8 lat więzienia; to kulminacja represji wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi - głosi przyjęta w środę w Sejmie uchwała. Posłowie domagają się też w niej nałożenia sankcji personalnych na prześladowców Poczobuta.

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Poczobut przebywa za kratami od blisko dwóch lat.

W środę wieczorem polski Sejm przez aklamację podjął uchwałę potępiającą ten wyrok.

"Sejm RP zdecydowanie potępia skazanie Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie na 8 lat więzienia. Wyrok ten stanowi kulminację trwających od początku 2021 r. represji władz białoruskich wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi" - głosi uchwała odczytana przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską.

Jak podkreślono w uchwale, dotychczasowe formy represji, prześladowania członków Związku Polaków na Białorusi, likwidacja polskich szkół i organizacji kulturalnych, profanacja polskich miejsc pamięci to akty nieakceptowalne, stojące w sprzeczności z zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi.

"Sejm RP domaga się, aby ci, którzy reprezentowali aparat represji władz białoruskich: sędziowie, prokuratorzy, urzędnicy oraz osoby biorące udział w prześladowaniach Andrzeja Poczobuta i naszych rodaków na Białorusi zostali niezwłocznie objęci przez Polskę i UE sankcjami personalnymi" - głosi uchwała.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mar/