Andrzej Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Jakie tematy poruszyli w rozmowie?

2023-02-10 07:01 aktualizacja: 2023-02-10, 13:16
Wołodymyr Zełenski, Andrzej Duda. Fot. KPRP/Jacek Borawski
Wołodymyr Zełenski, Andrzej Duda. Fot. KPRP/Jacek Borawski
W czwartek prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Rzeszowie; prezydent Zełenski zrelacjonował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną w Brukseli i innych stolicach europejskich; rozmowy dotyczyły też bezpieczeństwa w regionie - przekazał PAP szef BPM Marcin Przydacz.

Jak podkreślił Przydacz, spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się w czwartek późnym wieczorem i trwało ponad dwie godziny.

"Prezydent Zełenski zrelacjonował panu prezydentowi swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną i szereg spotkań w Brukseli i innych stolicach europejskich. Rozmowa dotyczyła także planowanych przyszłych aktywności dyplomatycznych pana prezydenta i budowania agendy przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. W przyszłym tygodniu pan prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO, więc ta wymiana opinii i informacji między prezydentem Polski i Ukrainy w kontekście tych aktywności jest tutaj bardzo ważna" - powiedział prezydencki minister.

"Panowie prezydenci omówili także aktualną sytuację na froncie i sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie oraz konieczność dalszych wspólnych działań na rzecz wsparcia militarnego dla walczących z rosyjską agresją Ukrainy. Rozmowa dotyczyła także tematyki sankcji. Prezydent Zełenski podziękował panu prezydentowi Dudzie za wsparcie jakiego Polska udziela Ukrainie, w tym także za opiekę nad milionami ukraińskich uchodźców" - dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

W czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był gościem unijnych przywódców zgromadzonych na szczycie Rady Europejskiej; wystąpił też w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Dziękował za wspieranie Ukrainy i jej aspiracji - czyli życia w zjednoczonej, wolnej Europie. Przekonywał, że Rosja ma szeroki wachlarz środków, za pomocą których próbuje wywierać wpływ na inne państwa - od brudnych pieniędzy po cyberataki.

"Nie ogranicza się tylko do krajów bałtyckich i Polski. Widzieliśmy to na Bałkanach i będziemy widzieć w innych regionach, jeśli tylko Rosja tego zechce. Dlatego potrzebujemy szybkich decyzji" - ostrzegł ukraiński przywódca. Podziękował za wsparcie wojskowe, dzięki któremu Ukraińcy stawiają czoła Rosji. Wyraził także wdzięczność za wsparcie ekonomiczne i solidarność energetyczną. "Europa w końcu zrozumiała, że Rosja używa energii jako broni" - ocenił prezydent Ukrainy.

Zełenski przed wizytą w Brukseli, w środę odwiedził Londyn i Paryż. W stolicy Francji spotkał się z prezydentem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Także premier Mateusz Morawiecki na marginesie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli rozmawiał z prezydentem Ukrainy - podała KPRM. (PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek

kgr/