Policjanci otrzymali medale. "Takie jest policyjne DNA, narażając własne życie, ratujecie innych"

2023-02-13 10:51 aktualizacja: 2023-02-13, 13:09
Mariusz Kamiński. Fot. Twitter/MSWiA
Mariusz Kamiński. Fot. Twitter/MSWiA
Takie jest policyjne DNA i wy to policyjne DNA macie. Nie mieliście ani chwili zawahania narażając własne życie i ratując innych - mówił Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosława Szymczyk podczas uroczystości wręczenia medali im. podkom. Andrzeja Struja.

W poniedziałek w gmachu MSWiA minister Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia otrzymują policjanci z całego kraju, którzy bez wahania, z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowali innych. "Ogromnie się cieszę, że mogę być dzisiaj tutaj z wami i mieć wielki zaszczyt uściśnięcia dłoni ludziom niezwykłym, noszącym policyjne mundury" - zwrócił się do zgromadzonych funkcjonariuszy gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Dodał, że "właśnie takie jest policyjne DNA". "Wy to policyjne DNA macie. Nie mieliście ani chwili zawahania narażając własne życie, ratowaliście innych" - podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Podziękował też za postawę funkcjonariuszy. "Dokładnie taką postawą 13 lat temu wykazał się śp. pamięci Andrzej Struj. Był na urlopie, w czasie wolnym, ale nie wahał się podjąć interwencji wobec chuliganów, którzy sięgnęli po nóż i zadali śmiertelne ciosy nie tylko Andrzejowi, ale całej naszej formacji. To są rany, które bolą do dziś" - zaznaczył Komendant Główny Policji.

Wskazał również, że nazwisko podkom. Andrzeja Struja jest jednym ze 125 na tablicy pamięci w Komendzie Głównej Policji. Widnieją na niej nazwiska funkcjonariuszy, którzy od 1990 roku oddali swoje życie w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. "To jest wielka ofiara jaką zapłaciła polska policja przez te lata, ale dzięki temu Polska jest państwem tak bezpiecznym" - mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk.

"Chciałem podziękować za ustanowienie tego medalu, za to, że przez te ostatnie lata już 210 funkcjonariuszy go otrzymało. To jest kolejny element pamięci o podkom. Andrzeju Struju i pamięci o bohaterstwie polskiej policji" - powiedział.

Podkom. Andrzej Struj zginął 10 lutego 2010 r. od ciosów nożem po tym, jak podczas urlopu interweniował wobec chuliganów. W 11. rocznicę śmierci policjanta, minister SWiA podpisał zarządzenie ustanawiające odznakę jego imienia. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

kgr/