Puda o unijnych środkach: to dobrze wydane pieniądze, korzystamy z nich wszyscy

2023-02-13 11:52 aktualizacja: 2023-02-13, 12:56
Fot. PAP/Michał Meissner
Fot. PAP/Michał Meissner
Polska należy do tych państw UE, które najskuteczniej inwestują pieniądze pochodzące z budżetu UE. Do tej pory nie utraciliśmy ani jednego euro z przysługującej nam alokacji z budżetu polityki spójności - mówi "Gazecie Polskiej Codziennie" minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Puda pytany w opublikowanej w poniedziałek rozmowie, czy w minionych latach środki unijne były właściwie wykorzystywane przez polski rząd, szef MFiPR odparł, że "Polska należy do tych państw członkowskich UE, które najskuteczniej inwestują pieniądze pochodzące z budżetu UE".

"Do tej pory nie utraciliśmy ani jednego euro z przysługującej nam alokacji z budżetu polityki spójności, czego nie można powiedzieć o innych państwach członkowskich" - powiedział minister. 

Puda zapewnił, że "systemy kontroli wydatkowania pieniędzy unijnych, które ustanowiliśmy w naszym kraju, są bardzo skuteczne i działają prawidłowo, co również znajduje potwierdzenie w audytach służb unijnych". "Także polskie organy kontroli, w tym Najwyższa Izba Kontroli, wskazują, że system zarządzania i kontroli w polityce spójności realizowanej w Polsce działają prawidłowo. Oznacza to, że wszelkie nieprawidłowości w realizacji projektów są odpowiednio szybko wykrywane i korygowane" - powiedział.

Minister funduszy i polityki regionalnej zaznaczył także, że Polska "jest największym beneficjentem polityki spójności spośród wszystkich państw Unii". "To sukces rządu, który wynegocjował na lata 2021-2027 rekordowe 76 mld euro, które trafi do naszych miast, miasteczek, wsi i będzie mądrze inwestowane w dalszy rozwój naszej ojczyzny" - ocenił.

Jak zapewnił, w tej perspektywie większy nacisk zostanie położony "na innowacyjność i wykorzystanie nowoczesnych technologii w gospodarce, cyfryzację oraz efektywność energetyczną". "Zainwestowane fundusze unijne dadzą impuls do dalszego rozwoju nauki, przedsiębiorczości, rynku pracy, infrastruktury, kształcenia i zdrowia. Będziemy budować szanującą środowisko, nowoczesną i cyfrową Polskę. Zainwestujemy je też w przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i poprawę sytuacji najbardziej potrzebujących członków społeczeństwa" - powiedział Puda. (PAP)

mmi/