Ekspert: myślę, że po opinii TSUE jak zwykle bankom nic się nie stanie

2023-02-16 12:49 aktualizacja: 2023-02-16, 17:48
Arkadiusz Szcześniak, Fot. PAP/Piotr Nowak
Arkadiusz Szcześniak, Fot. PAP/Piotr Nowak
Jak zwykle przy każdym wyroku banki mówią, że będą miały gigantyczne problemy, po czym zarabiają po kilkanaście miliardów rocznie, więc myślę, że jak zwykle bankom nic się nie stanie. Kwestia, żeby działały zgodnie z prawem - skomentował opinię rzecznika TSUE prezes stowarzyszenia SBB Arkadiusz Szcześniak.

"Jesteśmy jeszcze w siedzibie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, gdzie przed kilkunastoma minutami zapadła  opinia rzecznika, który stwierdził, że w pozwach o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie należy się bankom, ale może należeć się ono konsumentom" - powiedział w czwartek podczas rozmowy online z PAP.PL prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

Podkreślił, że jest to "bardzo ważna wiadomość".
"Szczególnie dla tych którzy zostali pozwani przez bank, ale również dla tych konsumentów którzy myślą dopiero o tym, żeby bank pozwać. Nie mają się czego obawiać jeżeli zapadnie w przeciągu kilku miesięcy taki sam wyrok" - wyjaśnił.

Zapytany o to, jakich reakcji spodziewa się ze strony bankowej, odpowiedział, że "jak zwykle przy każdej zmianie ustawy, przy każdym wyroku banki mówią, że będą miały gigantyczne problemy".
"Po czym – tak jak ostatnio były publikacje – zarabiają po kilkanaście miliardów rocznie zysku netto, więc myślę, że jak zwykle bankom nic się nie stanie. Kwestia żeby działały zgodnie z prawem, to wtedy też nie będą musiały oddawać w przyszłości takich kwot" - podsumował Szcześniak.

W czwartek opublikowana została opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Michaela Collinsa o uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki, konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Sprawa dotyczy frankowiczów z Polski.

Autorki: Monika Rutke, Agnieszka Gorczyca

kgr/
 

TEMATY: