Joe Biden przybył do Warszawy. Fotograf pokazał niesamowite zdjęcie

2023-02-20 23:20 aktualizacja: 2023-02-21, 06:41
Na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Fot. PAP/Rafał Guz
Na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Fot. PAP/Rafał Guz
W poniedziałek przed godz. 23:15 na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Kolumna z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem dotarła w poniedziałek późnym wieczorem z lotniska Chopina do hotelu Marriott w Warszawie, gdzie Joe Biden udał się na nocleg.

Na miejscu są duże siły policji. Teren wokół hotelu jest odgrodzony barierkami.

Na płycie lotniska prezydenta USA powitali prezydencki minister Marcin Przydacz, szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Politycy rozmawiali przez kilka minut.

Prezydent Biden udał się do centrum stolicy Cadillakiem One, powszechnie znanym jako Bestia.

Biden do Polski przybył prosto z wizyty w ogarniętej wojną Ukrainie. Prezydent USA po przybyciu do Przemyśla udał się na lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce, skąd samolotem udał się do Warszawy.

Wcześniej w poniedziałek prezydent USA złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Fotograf Evan Vucci udostępnił niesamowite zdjęcie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, które sfotografował podczas podróży pociągiem z Kijowa do Przemyśla.

Około północy, po przejeździe prezydenta USA Joe Bidena z lotniska Chopina do hotelu Marriott w Warszawie, został przywrócony ruch na ulicach Żwirki i Wigury, Krzyckiego i Raszyńskiej oraz Alejach Jerozolimskich. Kolejne wyłączenia we wtorek przed południem - podała Komenda Stołeczna Policji.

Kolumna samochodów amerykańskiej delegacji z prezudentem Bidenem dotarła z lotniska do hotelu ok. godz. 23.45. Ruch na trasie przejazdu był wstrzymany ponad dwie godziny.

Oficjalne powitanie prezydenta USA

We wtorek o godz. 12.50 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zaplanowano natomiast ceremonię oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Po godz. 13 odbędzie się spotkanie prezydentów Polski i USA: Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Przywódcy będą rozmawiali w wąskim gronie, a następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji.

Prezydent Andrzej Duda mówił niedawno, że wizyta prezydenta USA będzie mieć "potężną polityczną wagę". Dodał, że podczas tej wizyty spodziewa się "wielu konkretów". "Nie chcę i nie mogę za bardzo o nich mówić, ale spodziewam się wielu konkretów. Być może będą to takie konkrety, o których nie będziemy mogli publicznie powiedzieć. Taka wizyta zawsze się na konkrety przekłada" - zaznaczył.

O godz. 17.30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, Joe Biden wygłosi przemówienie do narodu polskiego.

Jak zapowiadał prezydent Duda, wystąpienie amerykańskiego prezydenta będzie miało istotny wymiar historyczny i będzie ważne, jeżeli chodzi o tworzenie strefy bezpieczeństwa w naszej części Europy. Dodał, że fundamentalne znaczenie ma to, iż będzie wygłoszone z Warszawy.

W środę, ostatniego dnia wizyty Bidena w Polsce odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu ma wziąć także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Podczas szczytu przywódcy będą rozmawiali o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie, a także o dalszym wsparciu Ukrainy. (PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Agnieszka Ziemska

gn/ js/