W radomskich lasach przybywa budek lęgowych dla ptaków. Wykonują je więźniowie

2023-02-25 16:53 aktualizacja: 2023-02-26, 12:48
Budki lęgowe dla ptaków. Fot. PAP/Darek Delanowicz
Budki lęgowe dla ptaków. Fot. PAP/Darek Delanowicz
W radomskich lasach pojawiły się kolejne budki lęgowe i schrony dla nietoperzy wykonane przez osadzonych z Aresztu Śledczego w Radomiu. Leśnicy podkreślają, że tego typu konstrukcje są istotnym elementem ochrony lasu i przyrody. Ptaki i nietoperze żywią się szkodliwymi dla liści owadami.

W ciągu trwającej od 2021 r. współpracy pomiędzy radomskim aresztem a Nadleśnictwem Radom, więźniowie wykonali 290 budek lęgowych dla ptaków i 50 schronów dla nietoperzy.

W ostatnich dniach Straż Więzienna przekazała leśnikom drugą partię budek i schronów wykonanych przez osadzonych w Areszcie Śledczym w Radomiu. "Mamy właśnie sezon lęgowy, ptaki łączą się w pary, szukają miejsc lęgowych, więc pewnie za chwilę nowo zawieszone budki zostaną zasiedlone i spełnią swoje zadanie" – powiedział PAP Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom.

Leśnik podkreślił, że budki lęgowe i schrony dla nietoperzy są ważnym elementem ochrony lasu i przyrody. Gdy ich jest więcej, zwiększa się liczba miejsc do gniazdowania ptaków i ukrycia się nietoperzy, co wpływa także na zwiększenie bioróżnorodności leśnego świata. Ogar podkreślił, że zarówno ptaki, jak i nietoperze zwiększają naturalną ochronę lasu, żywiąc się owadami, szczególnie tymi, które uszkadzają blaszki liściowe.

"Ptaki, gnieżdżąc się w zawieszonych na drzewach budkach wyprowadzają więcej lęgów. Aby wykarmić pisklęta, zbierają przy tym duże ilości owadów, w tym również te żerujące na liściach. W ten sposób ograniczana jest populacja szkodliwych owadów, a las pozostaje w lepszej kondycji zdrowotnej" – zauważył leśnik.

Osadzeni wykonali leśne konstrukcje w ramach projektu "Lasy dla więźniów, więźniowie i lasy dla przyrody". (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

dsk/