Chasydzi przybywają do Leżajska, aby się modlić przy grobie cadyka Elimelecha [WIDEO]

2023-03-13 10:36 aktualizacja: 2023-03-14, 09:29
Pierwsi chasydzi przyjeżdżają do Leżajska, by uczestniczyć w tegorocznych uroczystościach z okazji 236. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha. Uczestnicy pielgrzymki modlą się przy grobie cadyka i składają na nim zapisane na kartkach prośby. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Pierwsi chasydzi przyjeżdżają do Leżajska, by uczestniczyć w tegorocznych uroczystościach z okazji 236. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha. Uczestnicy pielgrzymki modlą się przy grobie cadyka i składają na nim zapisane na kartkach prośby. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Pierwsze grupy chasydów z całego świata przybyły w poniedziałek do Leżajska (Podkarpackie), aby modlić się przy grobie cadyka Elimelecha w 236. rocznicę jego śmierci. Główne uroczystości odbywać się będą w nocy. Spodziewanych jest nawet 10-15 tysięcy żydów.

Jak przekazał PAP dyr. Fundacji Chasydów Leżajsk-Polska Michał Konieczny, chasydzi przyjeżdżają do Leżajska głównie z Izraela, Europy, USA i Kanady. Pielgrzymki chasydów odbywają się zazwyczaj rotacyjnie - część żydów po modłach opuszcza Leżajsk, a kolejni przybywają. Ma to związek m.in. z ograniczoną ilością miejsc noclegowych.

Przyjeżdżający do Leżajska żydzi uczestniczą w nocnych modlitwach przed grobowcem cadyka, tzw. ohelem. Proszą cadyka o uzdrowienia, pomyślność dla dzieci i powodzenie w interesach, a swoje życzenia zapisują na karteczkach zwanych kwitełe. Modlitwom towarzyszy śpiewanie psalmów. Wierzą, że cadyk w rocznicę śmierci (zmarł 11 marca 1787 roku) zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby.

Przed modlitwą chasydzi obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni. Modlitwy i wszelkie obrzędy trwają dwie, trzy godziny.

W modlitwach uczestniczą także kobiety zbierające się w osobnym, specjalnie dla nich wydzielonym pomieszczeniu, znajdującym się na kirkucie, czyli żydowskim cmentarzu.

Po zakończonych modłach pielgrzymi jedzą koszerny posiłek, składający się m.in. ze stosownie przyrządzonego mięsa wołowego, ryb, jajek, owoców i warzyw.

Święto rocznicy śmierci cadyka Elimelecha jest ruchome (reguluje to kalendarz żydowski), dlatego przyjazdy chasydów każdego roku przypadają w innych terminach, ale najczęściej w marcu. W niektórych latach uroczystości z okazji rocznicy śmierci cadyka odbywają się dwukrotnie.

Cadyk zmarł bowiem w miesiącu adar (21. dnia tego miesiąca według kalendarza hebrajskiego), który przypada mniej więcej w naszym marcu. Ale co jakiś czas - w latach przestępnych - adar występuje dwa razy, stąd pielgrzymki chasydów w dwóch terminach.

Narodziny chasydyzmu

Elimelech z Leżajska (według niektórych Weissblum po matce, a według innych - Lipmann po ojcu) był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał oraz najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu - buntowniczego nurtu religijno-mistycznego w judaizmie.

Ruch ten narodził się w latach 30. XVIII wieku na Ukrainie i terenach Polski południowo-wschodniej. Głosił, że Bogu można służyć nie tylko przez wypełnianie prawa i modlitwę, lecz także przez codzienne obowiązki. W 1772 roku cadyk utworzył w Leżajsku centrum swojej działalności.

Leżajsk, zamieszkiwany przez bardzo liczną społeczność żydowską, do II wojny światowej należał do najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha z Leżajska odżyła ponownie w latach 70. ubiegłego wieku.

Dla chasydów Leżajsk, wraz z grobem cadyka Elimelecha, jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. Chasydzi przybywają tu nie tylko z okazji rocznicy śmierci cadyka, ale także z okazji różnych świąt żydowskich oraz w trakcie prywatnych pielgrzymek i wycieczek po Polsce. (PAP)

Autor: Agnieszka Pipała

mmi/

TEMATY: