Prezydenci Polski i Czech: Ukraina w UE jest w naszym interesie

2023-03-16 13:40 aktualizacja: 2023-03-17, 07:12
Prezydenci Andrzej Duda i Petr Pavel, fot. PAP/ Paweł Supernak
Prezydenci Andrzej Duda i Petr Pavel, fot. PAP/ Paweł Supernak
Polsko-czeska współpraca gospodarcza, rozbudowa infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej oraz dalsze wsparcie Ukrainy - były głównymi tematami czwartkowego spotkania prezydentów Polski i Czech: Andrzeja Dudy oraz Petra Pavla.

W czwartek oficjalną wizytę w Warszawie rozpoczął prezydent Czech Petr Pavel wraz z małżonką Evą Pavlovą.

Andrzej Duda relacjonował na wspólnej konferencji prasowej z czeskim przywódcą, że rozmowa dotyczyła współpracy polsko-czeskiej: politycznej, gospodarczej, jak i infrastrukturalnej, m.in. perspektyw szybkich połączeń drogowych i kolejowych między oboma krajami, a także współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza i Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Innymi tematami rozmowy były - jak przekazał polski prezydent - kwestie bezpieczeństwa i zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Wilnie, a także sytuacja w Ukrainie. "Republika Czeska, Polska to są kraje, które są w absolutnej awangardzie, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy" - podkreślił Duda.

Jak wskazywał, oba kraje wysyłają Ukrainie nie tylko wsparcie humanitarne, ale i militarne. "Tu ta polityka wsparcia dla Ukrainy jest bardzo zdecydowana" - podkreślił.

Bezpieczeństwo energetyczne

Prezydent Duda relacjonował, że podczas czwartkowego spotkania poruszono m.in. kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Wskazał tu na perspektywę rozwoju sieci gazowej i interkonektorów.

Poruszono też temat - jak relacjonował - współpracy gospodarczej realizowanej przez PKN Orlen z Unipetrolem. "A więc rozwoju ropociągu transalpejskiego i dostaw, które tą drogą mogłyby być realizowane do rafinerii w Republice Czeskiej" - mówił.

Polski prezydent podziękował Pavlowi za bardzo dobre warunki dla polskiej mniejszości w Czechach. Wskazał tu na możliwość rozwoju kulturalnego i edukację.

"Mam nadzieję, że przez te najbliższe lata, póki ja jeszcze tutaj sprawuję urząd prezydenta RP, będziemy dobrze i blisko współpracowali, budując te relacje polsko-czeskie na jak najlepszej drodze, i naszej współpracy zarówno w NATO jak i w UE, w Trójmorzu, Bukareszteńskiej Dziewiątce i wszystkich formatach, w których razem uczestniczymy" - powiedział Duda.

Prezydent Czech: doceniam, że współpraca między Czechami i Polską jest na tak wysokim poziomie

Czeski prezydent docenił wysoki poziom współpracy między Czechami i Polską. Zaznaczył, że nie chodzi wyłącznie o współpracę między prezydentami i rządami, ale również miedzy władzami regionalnymi i obywatelami. "Poprzez całą historię nasze relacje chyba nie były na tak wspaniałym poziomie, jak teraz" - oświadczył.

Jak mówił, polsko-czeskie zbliżenie spowodowane jest także trwającą w Ukrainie wojną. "Wszyscy bardzo poważnie zrozumieliśmy, gdzie są te prawdziwe wartości, jaka jest wartość współpracy z naszymi sprzymierzeńcami, z naszymi przyjaciółmi" - podkreślił Pavel.

Wskazywał, że zdecydowana większość regionu reagowała szybko i rzeczowo w kwestii pomocy Ukrainie. Ponadto - jak mówił czeski prezydent - nasz region jest także świadomy tego, jak ważna będzie szybka odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny. "Jestem przekonany, że nasze kraje mają wiele do zaoferowania w tym zakresie" - powiedział Pavel.

Poinformował, że w rozmowie z prezydentem Dudą poruszony został również temat infrastruktury drogowej i energetycznej. Prezydent Pavel podkreślił, że oba kraje posiadają potencjał, który należy wykorzystać, aby "przesunąć się na wyższy poziom".

Gazociąg Stork II

"Prezydent wspomniał również o gazociągu Stork II, połączeniu z terminalem w Gdańsku. To jest dla nas bardzo ważne, tak samo, jak dobudowa autostrady D11 i połączenie z trasą szybkiego ruchu S3 po polskiej stronie" - powiedział. Jak dodał, dostrzega pole do poprawy współpracy transgranicznej między Polską a Czechami.

Petr Pavel wyraził również wdzięczność, że prezydent Duda zgodził się, aby Polska była specjalnym partnerem na dniach NATO w Republice Czeskiej. "Cieszę się na dalszą współpracę i mam nadzieję, że ta wizyta nie tylko nie będzie ostatnią, ale że w otwarty sposób będziemy współpracowali na wszystkich poziomach" - powiedział.

Wsparcie Ukrainy

Prezydenci zostali zapytani o dalsze wsparcie obu państw dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Zdaniem czeskiego przywódcy, państwa naszego regionu powinny współpracować nad planem odbudowy Ukrainy. "To będzie odbudowa, rekonstrukcja kraju zniszczonego przez wojnę, ale to będzie również olbrzymia okazja dla wszystkich gospodarek uczestniczących w odbudowie tego kraju" - powiedział Pavel, wskazując, że istotne jest osiągnięcie porozumienia tak, by poszczególne kraje nie konkurowały ze sobą w tym obszarze.

Zgodził się z nim prezydent Duda. "Wielką przyszłością jest nasze współdziałanie w zakresie faktycznego udziału w odbudowie Ukrainy i to udziału w odbudowie w wielu znaczeniach. Nie tylko udział w bezpośredniej odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych, ale jej budowania jako nowoczesnego - w sensie infrastrukturalnym państwa, a także budowania Ukrainy jako państwa, które - wierzymy w to głęboko - będzie w przyszłości członkiem Unii Europejskiej i NATO" - zadeklarował Duda.

"Nie mamy z panem prezydentem wątpliwości, że to, aby Ukraina była częścią UE, jest w naszym wspólnym interesie. To także bardzo silne umocnienie naszej części UE (...) biorąc pod uwagę potencjał Ukrainy - to ogromny kraj, z potężnymi możliwościami rozwojowymi, jeśli chodzi o rolnictwo, zasoby naturalne i rozwój przemysłu" - wskazał Duda. Jak podkreślił, nie ma wątpliwości, że wsparcie Ukrainy w tym zakresie jest opłacalne.

Zapewnił, że zarówno Czechy, jak i Polska stawiają się w roli adwokatów Ukrainy, wspierających dążenia akcesyjne i rozwojowe.(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

mj/