Władze Ukrainy: sytuacja wokół Awdijiwki podobna do tego co działo się w Bachmucie [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-23 07:17 aktualizacja: 2023-03-24, 07:16
Ostrzał w Awdijiwce. Fot. PAP/EPA/VALERI KVIT
Ostrzał w Awdijiwce. Fot. PAP/EPA/VALERI KVIT
Przedstawiciel władz podkreślił w rozmowie z Radiem Swoboda, że wokół Awdijiwki dochodzi do wielu ostrzałów, a ich liczba jest porównywalna z tymi odnotowywanymi w Bachmucie. "Już zrównaliśmy się z Bachmutem pod względem wielu wskaźników (...) W Bachmucie w ciągu doby jest 200-300 ostrzałów, czasem więcej - u nas tak samo" - przekazał. Porównywalna jest także liczba prowadzonych przez wojsko przeciwnika działań szturmowych.

21:46  W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W czwartek złożył on wizytę w tym regionie na południu Ukrainy.

Zełenski podkreślił na opublikowanym wieczorem nagraniu, że w przypadku niektórych wsi zniszczonych jest ponad 90 proc. budynków. Mimo tego - jak dodał - nawet do takich miejscowości wracają ludzie. "To dowód, że życie zwycięża" - oznajmił prezydent.

21:32 Wspólnie możemy uwolnić Ukrainę od rosyjskiego zła jeszcze w tym roku, ale nie możecie się wahać, nie można spowolnić pomocy zbrojeniowej, zwlekać z nowymi sankcjami; to da czas Moskwie na odzyskanie sił i wówczas wojna przeciągnie się na lata - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo skierowanym do przywódców państw UE.

Niestety, w naszych wspólnych wysiłkach mamy ostatnio mniej nowych sukcesów, a więcej spowolnień; Kreml to obserwuje, to oddala nas od osiągnięcia pokoju - zaznaczył Zełenski w przemówieniu, adresowanym bezpośrednio do unijnych przywódców, którzy w czwartek i piątek uczestniczą w Brukseli w posiedzeniu Rady Europejskiej. Wyliczył następnie pięć przykładów działań, w których nie można pozwolić sobie na zwłokę.
 

20:04 Sytuacja w Awdijiwce jest pod względem liczby rosyjskich ostrzałów i szturmów porównywalna do tej w Bachmucie - powiedział Witalij Barabasz, szef władz tego położonego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy miasta, cytowany w czwartek przez Radio Swoboda.

"Ciężko, (jest) bardzo ciężko. Naciskają. Na razie nic im nie wychodzi, ale nie porzucają ani chęci, ani tych wszystkich swoich chorych działań szturmowych" - stwierdził Barabasz, odpowiadając na pytanie o to, czy istnieje ryzyko oblężenia miasta przez rosyjskie wojsko.

19:27 Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

"Siedziałem na tylnym siedzeniu z Kaimo Kuuskiem (ambasadorem Estonii na Ukrainie - PAP), kiedy w pewnym momencie poczuliśmy dziwny zapach. Nagle za naszymi plecami buchnęły płomienie" - relacjonował w czwartek Reinsalu. Szef estońskiej dyplomacji złożył we wtorek wizytę w ukraińskiej stolicy, z której następnego dnia udał się do Żytomierza.

19:19 Rosyjskie siły pozostają w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - napisał w czwartek wieczorem sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy, wycofując swój wcześniejszy komunikat o opuszczeniu miasta przez wrogie jednostki.

"Okupanci nadal tymczasowo znajdują się w Nowej Kachowce. Informacja o rzekomym wycofaniu się przeciwnika z tej miejscowości była opublikowana wskutek nieprawidłowego wykorzystania posiadanych danych" - napisał sztab na Facebooku. "Jednak z pewnością wyzwolimy też Nową Kachowkę" - dodano. 

19.15 Ukraińskie dzieci, które powróciły z rosyjskiej niewoli, opowiadają, że były bite kijami i wywożone w nieznanym kierunku za wypowiedzenie hasła "Chwała Ukrainie"; znęcano się też nad nimi psychicznie, mówiąc, że będą odtąd "dziećmi Rosji", ponieważ rodzice się ich wyrzekli - powiadomił w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Deportowanym dzieciom grożono tam izolacją i pobytem w sierocińcu. (...) Cóż to jest, jeśli nie polityka ludobójstwa?" - dodał polityk w komunikacie na Twitterze.

19:06 Firma z Odessy na Ukrainie sprzedawała do Rosji gazy obojętne, wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym do produkcji celowników laserowych; kierownictwo przedsiębiorstwa jest podejrzane o współpracę z wrogiem - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Odeskie zakłady dysponują wyjątkowymi możliwościami technologicznymi, ponieważ są w stanie doprowadzić gaz do poziomu oczyszczenia wynoszącego ponad 90 proc., podczas gdy firmy z Rosji - zaledwie do 60 proc. Wrogowi bardzo zależało na utrzymaniu współpracy z tym przedsiębiorstwem, dlatego w ubiegłym roku rosyjscy właściciele zakładów sprzedali swoje aktywa podmiotowi zarejestrowanemu na Cyprze i zatrudnili obywateli Ukrainy, którzy formalnie kierowali firmą. Utworzyli też inny podmiot w jednym z krajów Bliskiego Wschodu, odpowiedzialny za zakup gazów z zakładów w Odessie, a następnie ich sprzedaż do Rosji - powiadomiła SBU na Telegramie.

18:25 Unijna inicjatywa wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy to wsparcie dla Ukrainy i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – ocenił w czwartek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

"Dołączyliśmy do unijnego porozumienia dotyczącego wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Polska od początku zabiegała o uruchomienie takiej inicjatywy. To duże wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego" – napisał Błaszczak w czwartek na Twitterze.

17:54 Koszty odbudowy Ukrainy ze zniszczeń, spowodowanych przez agresję Rosji, wyniosą około 383 mld euro - wynika z szacunkowej oceny, przeprowadzonej wspólnie przez ukraiński rząd, Bank Światowy, Komisję Europejską i ONZ, a przytoczonej w czwartek przez Komisję Europejską.

"Szacunki obejmują (koszty odbudowy ze zniszczeń) za okres jednego roku od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. do pierwszej rocznicy wojny 24 lutego 2023 r. Oczekuje się, że odbudowa rozciągnie się na 10 lat i będzie wymagała zarówno funduszy publicznych, jak i prywatnych" - czytamy w komunikacie KE.

16:52 Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała w czwartek na Twitterze, że Polska, Litwa i Hiszpania przystąpiły do porozumienia UE o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy.

Na początku tego tygodnia Europejska Agencja Obrony informowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia przystąpiły formalnie do mechanizmu wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów. Plan przewiduje dostawę 1 mln pocisków na Ukrainę.

15:47 W sprawie przekazania Ukrainie w najbliższych latach naszych myśliwców F/18 Hornet moje stanowisko jest negatywne. Sami ich będziemy potrzebować – oświadczył w czwartek minister obrony narodowej Antti Kaikkonen. Zapowiedział wsparcie Ukrainy trzema kolejnymi czołgami Leopard 2.

Finlandia łącznie dostarczy Ukrainie sześć Leopardów. Wcześniej podjęła decyzję o przekazaniu trzech czołgów z trałami przeciwminowymi. Kolejny, 14. pakiet fińskiej pomocy zbrojeniowej, zatwierdzony w czwartek przez prezydenta Niinisto, ma wartość ponad 160 mln euro.

15:43 Najemnicy z Grupy Wagnera deportują mieszkańców przedmieść Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy do Rosji - informuje w czwartek portal Sprotyw, utworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.

15:33 W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.

Na terenie zakładów miał nastąpić wybuch. Płonął tam też zbiornik z olejem transformatorowym, nad fabryką widoczne były kłęby czarnego dymu. Z miejsca zdarzenia uratowano siedem osób, ewakuowano też 218 pracowników przedsiębiorstwa. Według wstępnych doniesień nikt nie został ranny - podał serwis, przytaczając komunikat rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

15:05 Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował, że pierwsze 4 z 13 przeznaczonych dla Ukrainy myśliwców Mig-29 opuściły już terytorium Słowacji. Za sterami siedzieli ukraińscy piloci.

Nad’ podziękował wszystkim zaangażowanym w proces przekazywania myśliwców. Zapowiedział, że w kolejnych tygodniach pozostałe samoloty zostaną przekazane Ukrainie. Podkreślił, że z przyczyn operacyjnych nie udzieli dalszych wyjaśnień.

15:02 Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin powiedział w czwartek, że przywódcy Rosji powinni zostać skazani zaocznie za zbrodnię agresji na Ukrainę w przypadku, jeśli nie zostaną ujęci i nie staną osobiście przed sądem.

"Jestem przekonany, że może się to odbyć zaocznie, ponieważ jest ważne, by sprawiedliwości stało się zadość w związku ze zbrodniami międzynarodowymi, nawet jeśli sprawców nie ma na ławie oskarżonych" - oświadczył Kostin w wywiadzie dla agencji Reutera.

14:50 Wiosną Ukraina przeprowadzi "bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat"- ocenił Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerija Załużnego. Dodał, że obecnie na wojnie ginie miesięcznie ok. 25 tys. rosyjskich żołnierzy.

"Uważam, że Bachmut to miejsce, dokąd rosyjska armia poszła, by umierać" - powiedział portalowi NV amerykański oficer. W ocenie specjalnego doradcy Załużnego Władimir Putin popełnia "błąd za błędem" i łamie wszystkie zasady wojny.

14:42 Jewgienij Prigożyn, prokremlowski biznesmen i szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, zamierza ograniczyć swoją aktywność na Ukrainie i skoncentrować się na działalności w krajach Afryki; jest to konsekwencja konfliktu wagnerowców z ministerstwem obrony Rosji i regularną armią tego kraju - powiadomiła agencja Bloomberga.

Najemnicy zostali "odcięci" przez resort obrony od dostaw amunicji oraz możliwości pozyskiwania żołnierzy w rosyjskich koloniach karnych, a sam Prigożyn popadł w niełaskę u Władimira Putina. Mimo szumnych zapowiedzi, kilku miesięcy intensywnych walk i gigantycznych strat w ludziach, wagnerowcom nie udało się zająć Bachmutu na wschodzie Ukrainy.

14:17 Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) wpisała holding Gavary Group z siedzibą w Vilassar de Dalt koło Barcelony (Katalonia) na listę firm zagrożonych sankcjami unijnymi ze względu na „wspieranie rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie”. Gavary Group podejrzewa się o dostarczanie armii rosyjskiej materiałów z tworzyw sztucznych - poinformowała NACP w komunikacie opublikowanym w internecie.

14:12 Prowadzimy działania, których celem jest odepchnięcie rosyjskich okupantów na odległość 20-30 km od rzeki Dniepr, w głąb kontrolowanej przez wroga wschodniej części obwodu chersońskiego - powiadomiła w czwartek rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.

14:06 Pod opieką władz Hiszpanii jest już 2000 dzieci przybyłych bez rodziców do tego kraju z Ukrainy po rosyjskiej agresji - poinformował w czwartek rząd premiera Pedro Sancheza.

Według Lucii Losoviz z ministerstwa spraw społecznych i Agendy 2030, po wybuchu wojny do Hiszpanii dotarło łącznie 56,3 tys. dzieci z Ukrainy. Urzędniczka dodała, że stanowią one 33 proc. wśród ukraińskich uchodźców wojennych.

Sprecyzowała, że władze Hiszpanii objęły dotychczas opieką 2000 ukraińskich dzieci, które samotnie przybyły w związku z rosyjską inwazją.

“Udowodniliśmy już, iż jesteśmy w stanie udzielić poprzez naszą administrację pomocy dzieciom, które przybyły do naszych granic bez opieki, a także zapewnić im warunki do lepszego życia” - powiedziała Losoviz.

13:58 Na bachmuckim odcinku frontu wojska rosyjskie przeprowadziły 222 ostrzały w ciągu minionej doby, w tym 44 razy ostrzelały samo miasto, które pozostaje epicentrum działań bojowych - poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

"W ciągu doby na całym kierunku bachmuckim i w rejonie Bachmutu, Bohdaniwki i Predteczynego doszło do 35 starć bojowych, a do 29 w rejonie samego miasta i okolic. Wróg ostrzelał 222 razy cały front bachmucki z artylerii i systemów rakietowych. Celem 44 ostrzałów było samo miasto" - powiedział Czerewaty, cytowany przez agencję Ukfrinform.

Jak dodał, oddziały rosyjskie straciły w ciągu doby 107 ludzi; 137 Rosjan zostało rannych.

"Na razie Bachmut pozostaje epicentrum działań bojowych i głównym kierunkiem uderzenia wroga" - podkreślił rzecznik.

13:30 Biorąc pod uwagę węgierskie prawo, Władimir Putin nie zostałby aresztowany po przybyciu na Węgry - powiedział w czwartek na konferencji prasowej szef kancelarii premier Węgier Gergely Gulyas.

Gulyas odniósł się do wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze nakazu aresztowania prezydenta Rosji w związku z podejrzeniami o zbrodnie wojenne.

Powodem ewentualnego braku aresztowania Putina ma być to, że statut MTK nie został na Węgrzech ogłoszony, bo uznano go za niekonstytucyjny.

13:00 Wszystko tutaj zostanie odnowione i odbudowane - zadeklarował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził miejscowość Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim na południu kraju, zniszczoną w wyniku rosyjskiej agresji i wyzwoloną w listopadzie ubiegłego roku podczas ukraińskiej kontrofensywy.

12:42 Władze Ukrainy i Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze podpisały list intencyjny w sprawie otwarcia biura terenowego MTK; powstanie ono w Kijowie - poinformował w czwartek prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

"Decyzja o otwarciu (biura) została podjęta jeszcze 3 marca, a dziś podpisaliśmy odpowiedni dokument międzynarodowy" - powiedział Kostin, cytowany przez agencję Ukrinform.

Prokurator powiedział, że dzięki uruchomieniu biura "zespół prokuratora Karima Khana będzie mógł pracować na Ukrainie w stabilniejszych warunkach". Pracownicy MTK nie tylko będą mogli dłużej przebywać na Ukrainie, ale będą też dysponować "odpowiednim biurem, które będzie we wszelkich aspektach chronione" - powiedział Kostin.

12:39 Ponad 2 tys. ukraińskich pacjentów zostało przeniesionych od początku wojny do specjalistycznej opieki w szpitalach w całej Europie za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Pacjenci zostali skierowani na leczenie do szpitali w 20 krajach Europy: Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Irlandii, Włoszech, Litwie, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji.

Ewakuacje są dodatkowo wspierane przez EU Medevac Hub w Rzeszowie, gdzie pacjenci objęci są całodobową opieką pielęgniarską. Hub służy jako centrum przesiadkowe dla pacjentów, którzy zostali przetransportowani z Ukrainy do Polski drogą lądową, a stamtąd drogą lotniczą do szpitali w całej Europie.

"Ponad rok temu UE zaczęła organizować ewakuacje medyczne ukraińskich pacjentów, aby odciążyć ukraiński system opieki zdrowotnej. Dzisiaj cieszymy się z ponad 2 tys. udanych transferów ukraińskich pacjentów do szpitali w całej Europie. Jestem wdzięczny za ogólnounijną solidarność w przyjmowaniu tych wrażliwych pacjentów w potrzebie" - powiedział unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

12:27 Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wiele znanych marek wycofało się z Rosji i Białorusi, jednak wiele austriackich firm wciąż nie poszło za tym przykładem – informuje portal dziennika „Der Standard”.

12:11 Jak podał w czwartek dziennik „Le Monde”, powołując się na informację ministerstwa sił zbrojnych Francji, 150 instruktorów armii francuskiej będzie w Polsce szkolić miesięcznie około 600 ukraińskich żołnierzy.

Szkolenie rozpocznie się w kwietniu i obejmie 4 tys. żołnierzy ukraińskich wojsk lądowych. Według „Le Monde” Francja zamierza również zwiększyć pomoc w zakresie szkolenia z obsługi zachodniego sprzętu wojskowego.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Francja przeszkoliła około tysiąca żołnierzy ukraińskich z obsługi haubicoarmat Caesar, lekkich czołgów AMX-10 RC oraz baterii obrony przeciwlotniczej. Tysiąc kolejnych ukraińskich żołnierzy zostanie przeszkolonych do lata w zakresie obsługi sprzętu dostarczonego przez Francję – poinformowało ministerstwo sił zbrojnych w Paryżu.

Francuscy instruktorzy chcą również, aby Ukraińcy mogli sami zapewnić konserwację i naprawę sprzętu, co wojsko nazywa „utrzymaniem w stanie operacyjnym”.

11:30 Rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje ogromne cierpienia narodu ukraińskiego - zauważył w czwartek w Brukseli sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który jest gościem unijnych przywódców na posiedzeniu Rady Europejskiej.

"Rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje ogromne cierpienie narodu ukraińskiego, ale ma też ogromne globalne konsekwencje. Skorzystamy z okazji (jakim jest to spotkanie), żeby wymienić poglądy, jak stawić czoła tym wyzwaniom" - powiedział Guterres.

Podkreślił również, że świat liczy na to, iż Unia Europejska przejmie inicjatywę w walce ze zmianami klimatycznymi i w powstrzymywaniu globalnego ocieplenia.

11:17 "Nie powinniśmy osłabiać sankcji przeciwko Rosji w ramach umowy dotyczącej eksportu zboża przez Morze Czarne" - powiedziała w czwartek premier Estonii Kaja Kallas w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców.

"Wiemy, że Rosja zarabia mniej na ropie. Widzimy, że sankcje ekonomiczne, w tym pułap cenowy na ropę naftową, mają wpływ na rosyjską gospodarkę i jej zdolność do napędzania machiny wojennej" - powiedziała szefowa estońskiego rządu.

"Powinniśmy to kontynuować. (...) Nie powinniśmy osłabiać sankcji" - podkreśliła Kallas przypominając, że Moskwa zabiega o to w rozmowach w sprawie umowy dotyczącej eksportu zboża.

Premier wskazała, że Rosja może nadal wykorzystywać 18 portów do eksportu produktów rolno-spożywczych do krajów trzecich i że tylko kilkanaście rosyjskich banków zostało objętych zachodnimi sankcjami wprowadzonymi w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

10:18 Rosja może prowadzić wojnę przeciw Ukrainie do końca 2023, a najdalej jeszcze w 2024 roku; wzmocnienie sankcji wobec Moskwy zmniejszy te możliwości - ocenił w czwartek wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

"Wywiad wojskowy Łotwy mówi, że możliwości Rosji to dwa lata. Również i my mówimy, że oni (Rosjanie-PAP) mogą prowadzić wojnę jeszcze w 2023 roku, najdalej w 2024, jeśli mówić o wojnie konwencjonalnej. W razie wzmocnienia sankcji rezerwy te będą jeszcze mniejsze" - powiedział Skibicki.

Ocenił, że przemysł obronny Rosji koncentruje się teraz na naprawach uzbrojenia i modernizacji broni z magazynów. Podkreślił, że chodzi o stary sprzęt wojskowy, opracowany jeszcze w czasach ZSRR. "Najważniejsze, że nie mają masowej produkcji nowego uzbrojenia, dlatego że brakuje im mocy i zagranicznych części zamiennych" - powiedział Skibicki.

HUR nie dysponuje danymi o ewentualnej decyzji Chin, by udzielić Rosji pomocy wojskowej - powiedział wiceszef wojskowych służb specjalnych Ukrainy.

09:48 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dziesiątki tysięcy Rosjan przybyły na tropikalną wyspę Bali, a wielu z nich nie wróciło do kraju. Łamią przepisy wizowe i nielegalnie pracują, co wywołuje gniew lokalnej ludności – podał w czwartek dziennik „Wall Street Journal”.

09:02 Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski oświadczył w czwartek, że pod Bachmutem oddziały rosyjskie tracą znaczne siły i zapowiedział, że armia ukraińska wkrótce wykorzysta tę okazję, tak jak było to podczas kontrofensyw w minionym roku.

"Agresor nie porzuca nadziei na zajęcie za wszelką cenę Bachmutu, nie bacząc na straty w sile żywej i sprzęcie" - napisał generał na serwisie Telegram. Jak dodał, najemnicy z Grupy Wagnera stanowią główne siły rosyjskie na tym kierunku natarcia.

"Tracą znaczne siły i wyczerpują się. Już wkróce wykorzystamy tę okazję, tak jak swego czasu uczyniliśmy pod Kijowem, Charkowem, Bałakliją i Kupiańskiem" - napisał dowódca, wymieniając tereny zeszłorocznych kontrofensyw ukraińskich. 

08:48 W dn. 22.03. funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 20,6 tys. osób. Od 24.02.2022 - 10,581 mln os. - poinformowała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna.

Dodała, że z Polski na Ukrainę w środę odprawiono 20,5 tys. tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - ponad 8,699 mln.

08:43 W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie częściowo odzyskały kontrolę nad bezpośrednimi podjazdami do miasta Kreminna; próbują też znowu zająć Kupiańsk, węzeł logistyczny w obwodzie charkowskim - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

"Od początku marca 2023 roku trwały ciężkie walki na odcinkach sektora Swatowe-Kreminna na linii frontu w północnej części obwodu ługańskiego. Rosja częściowo odzyskała kontrolę nad bezpośrednimi podjazdami do miasta Kreminna, które wcześniej w tym roku znajdowały się pod bezpośrednim zagrożeniem ze strony ukraińskiej" - ocenił resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:07 W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy doszło w czwartek rano do eksplozji - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.

07:51 Dwóch mieszkańców atakowanej przez Rosjan Awdijiwki zginęło w ostrzałach w środę, cztery osoby na terenie obwodu donieckiego zostały ranne - poinformował w czwartek szef administracji regionu Pawło Kyryłenko.

07:29 Rosjanie poczynili niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia; Ukraińcy przeprowadzili kontrataki na południowo-zachodnich i północno-zachodnich obrzeżach miasta - napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Tempo operacji rosyjskich wokół Bachmutu zwalnia prawdopodobnie dlatego, że moskiewskie dowództwo chce podejmować próby ofensywy na innych odcinkach frontu - ocenia amerykański think tank.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w środę, że potencjał ofensywny sił rosyjskich w rejonie Bachmutu maleje, a starć bojowych w samym mieście jest mniej, przy czym sytuacja taka dotyczy kilku ostatnich dni. Siły rosyjskie zwiększają obecnie tempo swoich operacji ofensywnych wokół Awdijiwki, dążąc do otoczenia tej miejscowości. Prawdopodobnie Rosjanie robią to kosztem operacji wokół Bachmutu i wstrzymanej ofensywy w pobliżu Wuhłedaru - poinformował ośrodek analityczny.

ISW nadal ocenia, że postępy Rosjan mogą skłonić siły ukraińskie do wycofania się z Bachmutu i/lub Awdijiwki, choć obecnie jest to mało prawdopodobne. Siły rosyjskie mogą zdecydować się na rozpoczęcie lub zintensyfikowanie działań ofensywnych w nowych kierunkach, ale te operacje prawdopodobnie przyniosłyby niewiele wymiernych rezultatów, ponieważ rosyjska wiosenna ofensywa zbliża się do punktu kulminacyjnego.

Think tank poinformował też, że nie potwierdzają się doniesienia o zaangażowaniu rosyjskiej 2 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych z 1 Gwardyjskiej Armii Czołgów, które miały zostać rzekomo wysłane z terytorium Białorusi do obwodu ługańskiego, lecz wciąż istnieje obawa, że Rosjanie mogą zaangażować te jednostki na którymś z odcinków frontu w trwającej obecnie wiosennej ofensywie. 

04:48 Kanada przedłużyła program wydawania Ukraińcom wiz umożliwiających legalny pobyt przez trzy lata i uzyskanie pozwolenia na pracę – poinformował w środę minister imigracji Sean Fraser.

02:07 Putin jest zbrodniarzem wojennym, który powinien zostać rozliczony i nie wygra wojny na Ukrainie - powiedział w środę gubernator Florydy Ron DeSantis w wywiadzie dla publicysty Piersa Morgana. Przyznał też, że mógł jaśniej wyrazić się, określając wcześniej wojnę jako spór terytorialny, choć podtrzymał, że Ameryka nie powinna bardziej angażować się w konflikt.

01:14 Pekin powinien rozpocząć rozmowy z Kijowem, ponieważ chińskie propozycje osiągnięcia pokoju między Ukrainą a Rosją w obecnym kształcie raczej nie będą przez Ukrainę zaakceptowane - powiedział w środę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

Jego zdaniem rząd federalny uważa, że strona chińska, która przedstawiła propozycję rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą, powinna rozmawiać nie tylko ze stroną rosyjską, ale także z Ukrainą. "A im szybciej stanie się to możliwe, tym lepiej" – podkreślił Hebestreit.

Rzecznik zaznaczył, że Niemcy i ich partnerzy nadal stoją na stanowisku, które było wyrażane od samego początku wojny: nic o Ukrainie bez Ukrainy, nie decydować za jej plecami o jej losie.

"Ukraińcy sami muszą zdecydować, jak ten konflikt rozwiązać i zakończyć. Niemcy ze swojej strony będą wspierać Ukrainę tak bardzo, jak będzie to konieczne: politycznie, finansowo, humanitarnie i zbrojeniowo" – powiedział.

00:09 Po zakończeniu wewnętrznych procedur Hiszpania przystąpiła do unijnego porozumienia o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy - poinformowało ministerstwo obrony w Madrycie.

23:05 W wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża, przeprowadzonego w środę, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad 300 mieszkań w 14 budynkach; zakończyliśmy już akcję poszukiwawczo-ratunkową, po której możemy potwierdzić, że zginęła jedna osoba, sześć uratowano spod gruzów, a 25 zostało rannych - oznajmił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.

W środę wojska agresora ostrzelały z wyrzutni rakietowych Zaporoże na południu Ukrainy, a w nocy z wtorku na środę Rzyszczów w obwodzie kijowskim, gdzie zginęło ośmiu cywilów.

"Każdy rosyjski zabójca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nakaz aresztowania to najlepsze, co może się z nim stać" - ostrzegł w godzinach wieczornych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do ostatnich tragicznych w skutkach ostrzałów wroga. 

21:54 Uzbrojenie przekazane dotychczas Kijowowi, w tym czołgi, pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakietowe, powinno okazać się wystarczające do przeprowadzenia przez ukraińską armię kolejnej ofensywy, skutkującej wyzwalaniem terenów zagarniętych przez Rosję - ocenił w środę w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Według niego Władimir Putin prowadzi na Ukrainie wojnę na wyniszczenie i nie ma zamiaru szukać rozwiązań pokojowych, dlatego Zachód musi przygotować się na to, że Kijów jeszcze długo będzie potrzebował dostaw uzbrojenia.

20:48 Władimir Putin nie osiągnął połowy, a może nawet dwóch trzecich spośród celów, które stawiał sobie przed wizytą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie; lider ChRL uzyskał natomiast to, czego oczekiwał - ocenił w środę Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Sądzę, że Putin wiązał z tą wizytą znacznie większe nadzieje. (...) Ze strony chińskiego przywódcy nie było (deklaracji) o żadnym sojuszu czy partnerstwie wojskowym, żadnych nowych kontraktach na dostawy uzbrojenia ani żadnym zdecydowanym poparciu udzielonym Rosji. (Kreml), który nie osiąga sukcesów w wojnie z Ukrainą, próbował zwyciężyć na froncie dyplomatycznym, ale to mu się nie udało" - oznajmił Żowkwa, cytowany przez agencję Ukrinform.

(PAP)