Osunęła się kilkumetrowa część klifu w Orłowie [ZDJĘCIA]

2023-03-23 14:22 aktualizacja: 2023-03-24, 08:13
Osunęła się kilkumetrowa część klifu w Gdyni Orłowie. Inspektorat Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni rozstawił tablice, informujące o potencjalnym zagrożeniu dla osób przebywających w pobliżu.

"O tej porze roku potencjalne zagrożenie osunięciem jest zazwyczaj większe, w związku z tym Inspektorat Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni rozmieścił u podstawy klifu dodatkowe tablice, informujące o potencjalnym zagrożeniu dla osób przebywających w pobliżu" - podała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska.

Poza osunięciem się fragmentu orłowskiego klifu zaobserwowano również powiększenie się niektórych bruzd na jego koronie.

Kierzkowska przypomniała, że Klif Orłowski leży w granicach rezerwatu przyrody "Kępa Redłowska" i w związku z tym, dla zachowania naturalnych procesów brzegowych na tym terenie nie prowadzi się działań ochrony brzegu.

"Wynika to z zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody 'Kępa Redłowska'" - zaznaczyła i dodała, że zgodnie z tym zarządzeniem, jednym z celów ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych procesów zachodzących na brzegu morskim. "Zakaz ingerencji dotyczy strefy przybrzeżnej morza wzdłuż rezerwatu w pasie o szerokości 500 metrów" - oznajmiła rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

"Orłowo jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie możemy obserwować żywy, pracujący klif. W tym miejscu ochronie podlega m.in. naturalny proces abrazji morskiej, czyli wymywania klifu przez fale, czego efektem są następujące co kilka miesięcy większe lub mniejsze osunięcia fragmentów jego ściany" - stwierdziła.

Przypomniała, że w ostatnich latach największe osunięcie miało miejsce w 2018 roku - było to ok. 1000 m3 ziemi.

Klif Orłowski znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody "Kępa Redłowska", na Cyplu Redłowskim, na północ od plaży w Gdyni Orłowie. Jego długość wynosi ok. 650 m, a wysokość zmienia się od 20 do 40 m. Jest to naturalne odsłonięcie geologiczne. (PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

js/