Wójt gminy Markowa: "Beatyfikacja Ulmów to wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie"

2023-03-26 07:12 aktualizacja: 2023-03-26, 19:59
Rodzina Ulmów. Fot. Wikipedia/domena publiczna
Rodzina Ulmów. Fot. Wikipedia/domena publiczna
Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość – powiedział PAP wójt gminy Markowa Mirosław Mac. Dodał również, że organizacja wydarzenia będzie bardzo dużym wyzwaniem dla samorządu.

Leżąca niedaleko Łańcuta gmina Markowa liczy niespełna 6,5 tys. mieszkańców. 10 września br. odbędzie się w Markowej msza św., w czasie której beatyfikowana zostanie rodzina Ulmów.

24 marca 1944 r. niemieccy okupanci rozstrzelali mieszkających w Markowej Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z siedmiorgiem ich małych dzieci, w tym jednym nienarodzonym. Rodzina Ulmów została zamordowana, ponieważ ukrywała w swoim domu ośmioro Żydów, którzy także zginęli tego samego dnia.

Jak powiedział PAP Mac, decyzja o odprawieniu w Markowej mszy beatyfikacyjnej to zarówno wielkie wyróżnienie, jak i wyzwanie organizacyjne.

„Organizacja takiego wydarzenia będzie dla nas sporym wyzwaniem. Musimy połączyć i skoordynować działania wielu podmiotów i instytucji. Jestem jednak pewien, że z pomocą samorządu województwa i strony rządowej podołamy temu zadaniu” – zapewnił.

Wójt Markowej dodał, że podpisane zostało już porozumienie z Archidiecezją Przemyską, które jest formalnym rozpoczęciem współpracy przy organizacji uroczystości.

Mac zaznaczył przy tym, że organizatorem beatyfikacji będzie Archidiecezja Przemyska. „My jako gmina będziemy partnerem wspomagającym. Chcemy dołożyć wszelkich starań, żeby wszystko przebiegło w sposób bezpieczny i możliwie komfortowy dla wiernych” – zadeklarował wójt.

Szczegółowy podział odpowiedzialności przy organizacji uroczystości zostanie dopiero opracowany.

Wstępnie ustalono, że msza św. odbyć ma się w okolicach stadionu w Markowej. Szacuje się, że w uroczystości udział weźmie co najmniej kilkanaście tysięcy osób.

Mac zapewnił, że samorząd chce stworzyć strategię działania, żeby promocyjnie wykorzystać wydarzenie, które będzie miało miejsce we wrześniu na terenie Markowej.

W miniony piątek w Markowej odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W uroczystościach udział wziął m.in. prezydent RP Andrzej Duda, który wręczył powołania osobom, które weszły w skład Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Wśród nich znaleźli się m.in. oprócz wójta gminy Markowa także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

kgr/