Arkadiusz Mularczyk rozpoczyna dwudniową wizytę w Berlinie. Spotka się z niemieckimi politykami

2023-03-27 10:52 aktualizacja: 2023-03-27, 13:03
Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/Albert Zawada
Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/Albert Zawada
Spotkania z niemieckimi wiceministrami oraz parlamentarzystami z CDU, SPD i FDP, a także z niemieckimi historykami i przedstawicielami Polonii - zaplanowano w czasie rozpoczynającej się w poniedziałek dwudniowej wizyty w Niemczech wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka.

Wiceszef MSZ ma rozmawiać w Berlinie o kwestiach bilateralnych, sprawie odszkodowań za straty z czasów II wojny światowej oraz o pomocy dla Ukrainy.

"Odbędę konsultacje we wszystkich obszarach dotyczących spraw polsko-niemieckich, jako sekretarz stanu zajmujący się Europą, ale także jako pełnomocnik ds. odszkodowań. W trakcie tych dwóch dni odbędę cykl spotkań z politykami różnych formacji: z CDU, SPD i FDP; m.in. z wiceszefem MSZ Niemiec Tobiasem Lindnerem, wiceszefem Bundestagu z FDP Wolfgangiem Kubickim i politykiem partii CDU Norbertem Roettgenem" - powiedział PAP Mularczyk.

Jak dodał, w trakcie wizyty przewidziano też spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnym oraz wizyty studyjne, a także spotkanie z historykami.

"Oprócz tego mam przewidziane spotkanie z koordynatorem niemieckiego MSZ do spraw niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej Dietmarem Nietanem. Będzie to nasze pierwsze spotkanie. Liczę tu na pogłębione konsultacje i swego rodzaju nowe otwarcie, bo wiele kwestii wymaga nowego uregulowania w kontaktach polsko-niemieckich, są to elementy naszego trudnego dialogu" - powiedział Mularczyk.

Wiceszef MSZ zapowiedział, że agenda poruszanych tematów będzie szersza niż tylko kwestia reparacji. "Poruszymy tematy bieżące, także wsparcia Ukrainy, ale też bilateralne problemy dotyczące braku równowagi w zakresie nauczania języka polskiego w Niemczech i kwestii funkcjonowania Związku Polaków w Niemczech. Oczywiście wśród tematów rozmów będzie też problematyka odszkodowań i reparacji, ale też kwestie dotyczące upamiętnienia. Portfolio polityczne moich rozmówców jest różne, będę więc dopasowywał do niego poruszane tematy" - powiedział.

"Będę też rozmawiał o kwestiach europejskich, tych związanych z Ukrainą, zwiększeniem wsparcia dla niej jako kraju, który broni nie tylko swojej wolności, ale też wspólnego bezpieczeństwa i wartości oraz sprawach generalnie związanych z polityką bezpieczeństwa" - dodał Mularczyk.

Jak przekazał, podczas wizyty udzieli też wywiadów niemieckim mediom. Wizyta w Berlinie zakończy się we wtorek.

Mularczyk pierwszą wizytę w Berlinie jako wiceszef MSZ złożył w grudniu 2022 roku. Wśród głównych tematów rozmów były wówczas kwestie reparacji wojennych i upamiętnienia polskich ofiar obozów koncentracyjnych. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

dsk/