Strefa ograniczonego ruchu w Paryżu. Mer miasta: ograniczenia w stolicy Francji od początku 2024 roku

2023-03-30 15:43 aktualizacja: 2023-03-30, 15:50
Paryż. Fot. PAP/Adam Warżawa
Paryż. Fot. PAP/Adam Warżawa
Strefa ograniczonego ruchu w ścisłym centrum Paryża, której celem jest zakaz przemieszczania się pojazdów, których kierowcy nie mają powodu do zatrzymania się, zostanie wprowadzona na początku 2024 r., tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi - poinformowała mer stolicy Francji Anne Hidalgo.

Projekt  ma znacznie zmniejszyć liczbę samochodów w ścisłym centrum Paryża poprzez zakazanie ruchu tranzytowego, który według merostwa stanowi obecnie ok. 50 proc. całego ruchu.

„W najbliższych tygodniach wyślemy dokumentację do Urzędu Ochrony Środowiska, aby pod koniec lata przeprowadzić publiczne zapytanie” – powiedziała mer Paryża.

Jak podkreśla dziennik „Le Figaro”, merostwo musi jeszcze dojść do porozumienia z prefekturą policji, która wyraża zastrzeżenia co do projektu. Według niej realizacja planu Hidalgo miałaby spowodować „trudności w poruszaniu się służb ratowniczych i policji” i „negatywnie wpłynąć na działalność gospodarczą Paryża”.

„Nadal dyskutujemy o projekcie z prefekturą policji, w bardzo dobrym duchu. Te zmiany nie przeszkodzą jej w dalszym wykonywaniu misji ochrony paryżan” - obiecała Anne Hidalgo.

Strefy ograniczonego ruchu powstały już w takich miastach jak Nantes, Rennes i Grenoble. W Lyonie powstały plany, według których do 2026 r. w centrum miasta miałby zostać wprowadzony ruch pieszy i ograniczony ruch pojazdów. (PAP)
gn/