Król Karol III spotkał się w Berlinie z uchodźcami z Ukrainy

2023-03-30 20:17 aktualizacja: 2023-03-30, 22:21
Król Karol III w Berlinie, fot. Matthias Schrader PAP/DPA/ Twitter Nexta
Król Karol III w Berlinie, fot. Matthias Schrader PAP/DPA/ Twitter Nexta
Brytyjski król Karol III w drugim dniu swej wizyty państwowej w Niemczech spotkał się w Berlinie z ukraińskimi uchodźcami wojennymi. Monarcha odwiedził centrum dla ukraińskich uchodźców na terenie dawnego lotniska Tegel.

W czwartek po południu Karol III rozmawiał z uchodźcami z Ukrainy, przedstawicielami organizacji pomocowych i osobami pomagającymi. Zapoznał się z procedurą przyjmowania uchodźców - informuje portal dziennika "Tagessspiegel".

Brytyjskiemu monarsze towarzyszyli prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser i burmistrz Berlina Franziska Giffey. Obecny był również ambasador Ukrainy w Berlinie Ołeksij Makejew.

Centrum na dawnym lotnisku Tegel działa od marca 2022 roku. Kilkadziesiąt tysięcy uchodźców zostało tam przywiezionych z głównego dworca kolejowego w Berlinie, przyjętych, zarejestrowanych, otoczonych opieką, a następnie zakwaterowanych - przypomina portal.

Wcześniej Karol III przemawiał w niemieckim Bundestagu. W swoim wystąpieniu podkreślił, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie przyniosła niewyobrażalne cierpienie wielu niewinnym ludziom. "Niezliczone życia zostały zniszczone, wolność i ludzie zostali brutalnie zdeptani. Bezpieczeństwo Europy jest zagrożone, podobnie jak nasze wartości demokratyczne" - powiedział król.

W rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę w Niemczech zarejestrowano około 1,066 mln ukraińskich uchodźców.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

mj/