Prezydent Ukrainy: słowa o broni jądrowej na Białorusi oznaczają, że spotkanie Putina z Xi nie było udane [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-31 08:13 aktualizacja: 2023-04-01, 08:39
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/	Viktor Kovalchuk
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/ Viktor Kovalchuk
Ogłoszenie planu rozmieszczenia przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi świadczy o tym, że spotkanie Władimira Putina z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem było nieudane - ocenił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

22:47 Świadomie popełnione zbrodnie muszą podlegać karze. I nikt, nieistotne czy to prezydent, generał, czy którykolwiek z ministrów, nie może pozostać bezkarny - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu w rocznicę wyzwolenia ukraińskiej Buczy spod rosyjskiej okupacji.

"Dlatego też społeczność międzynarodowa musi zabiegać o utworzenie Specjalnego Trybunału dedykowanego rosyjskim zbrodniom wojennym w Ukrainie. Jesteśmy to winni wszystkim ofiarom Buczy i tysiącom innych ofiar na ukraińskiej ziemi" - podkreślił prezydent Duda w przemówieniu wygłoszonym w formie zdalnej podczas "Bucha Summit" – międzynarodowego szczytu zorganizowanego w pierwszą rocznicę wyzwolenia ukraińskiego miasta. Przemówienie prezydenta zamieszczono w piątek wieczorem na stronie KPRP.

22:03 Policja obwodu kijowskiego poinformowała w piątek o otrzymaniu z Holandii 11 psów, które mają m.in. pomagać ukraińskim służbom w rozminowywaniu terenu. To owczarki belgijskie i niemieckie.

Psy, które odbyły w Holandii specjalne szkolenie, będą służyć w obwodzie kijowskim. Po dodatkowym przygotowaniu zwierzęta zostaną oddelegowane do operacji specjalnych, również na terytorium przyfrontowym. Mają pomagać w rozminowywaniu, wykrywaniu ładunków wybuchowych, broni i amunicji.

21:24 Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zaaprobował w piątek wynegocjowany wcześniej pakiet finansowy dla Ukrainy wartości 15,6 mld dolarów, rozłożony na cztery lata - poinformowała agencja Reutera.

Zatwierdzona pożyczka to największy pakiet pomocowy przyznany Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj i zarazem pierwszy duży kredyt, jakiego MFW udziela państwu zaangażowanemu w aktywne działania wojenne.

20:57 Dwie osoby, w tym niemowlę, zginęły w rosyjskim ostrzale Awdijiwki na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wieczorem Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według lokalnych władz ofiary śmiertelne to babcia i wnuczek.

"Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę z artylerii, zginęły dwie osoby, w tym dziecko urodzone w 2022 roku" - napisał Jermak w komunikatorze Telegram. Dwie osoby zostały też ranne. W ostrzale uszkodzono dom mieszkalny.

20:13 Pokój w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie powinien nastąpić zgodnie z propozycją Kijowa, a zbrodniarze wojenni powinni stanąć przed sądem - mówili w piątek liderzy Chorwacji, Mołdawii, Słowacji i Słowenii, którzy odwiedzili tego dnia Buczę pod Kijowem.

Jedynym planem pokojowym, który można zrealizować jest "plan pokojowy Ukrainy i jej prezydenta (Wołodymyra Zełenskiego). Powinniśmy go poprzeć" - powiedział premier Słowacji Eduard Heger. "Ukraina pokazała przywództwo i odwagę w obronie wartości. Ta wojna toczy się o naszą przyszłość. Wszyscy chcemy pokoju" - dodał.

19:47 "Sygnał o tym, że Rosja będzie rozmieszczać broń jądrową na terytorium Białorusi świadczy o nieudanym spotkaniu z Chinami" -  ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Mołdawii i premierami Chorwacji, Słowenii i Słowacji w Kijowie. Prezydent Ukrainy odniósł się do wizyty Xi w Moskwie, która odbyła się w dniach 20-22 marca.

Jak dodał Zełenski, jest to potrzebne Putinowi, żeby pokazać "jakąś podmiotowość, którą Rosja pod jego przywództwem już całkowicie utraciła" - pisze Interfax-Ukraina. Rosyjski dyktator potrzebuje też tego, "by pokazać jakieś polityczne kroki czy zwycięstwa" - uważa prezydent Ukrainy.

"Na polu walki nie zdołał tego zrobić. I nawet bez względu na to, że zaczęli taką krwawą wojnę, jest to całkowicie zrozumiałe, czym się ona zakończy. Chodzi o to, że nie jest mu szkoda naszych ludzi i zabija ich. Nie liczy się też ze swoimi ludźmi. Ale to już sprawa Rosji" - podkreślił Zełenski.

Według niego rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi będzie świadczyć o pełnej utracie jakiejkolwiek podmiotowości przez Alaksandra Łukaszenkę. "Już nie decyduje, jaka broń znajduje się na jego terytorium" - wskazał ukraiński przywódca.

W sobotę Putin oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina przekazano już Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

19:41 Ogłoszenie planu rozmieszczenia przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi świadczy o tym, że spotkanie Władimira Putina z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem było nieudane - ocenił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Sygnał o tym, że Rosja będzie rozmieszczać broń jądrową na terytorium Białorusi świadczy o nieudanym spotkaniu z Chinami" - powiedział Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Mołdawii i premierami Chorwacji, Słowenii i Słowacji w Kijowie. Prezydent Ukrainy odniósł się do wizyty Xi w Moskwie, która odbyła się w dniach 20-22 marca.

18:53 Pałac Elizejski: prezydent Macron ma zamiar ostrzec Pekin, by nie wspierał militarnie Rosji

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w przyszłym tygodniu uda się do Pekinu, ma zamiar ostrzec chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, by "nie podejmował fatalnej decyzji" o militarnym wsparciu Rosji w jej wojnie na Ukrainie - poinformował w piątek Pałac Elizejski.

18:30 Szef ukraińskiego MSZ o decyzji organizatorów Wimbledonu: niemoralna

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nazwał "niemoralną" decyzję organizatorów wielkoszlemowego Wimbledonu o dopuszczeniu do turnieju tenisistów i tenisistki z Rosji i Białorusi pod neutralną flagą.

17:57 Sztab Ukrainy: rośnie liczba dezerterów z rosyjskiej armii

Rośnie liczba dezerterów z rosyjskiego wojska; w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy armia Rosji poszukuje 50 zbiegłych żołnierzy - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

17:53 Kardynał Krajewski: kolejny duży konwój z pomocą dotarł na Ukrainę

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski poinformował w piątek w Radiu Watykańskim o kolejnym dużym transporcie pomocy, który dotarł z Rzymu na Ukrainę. Podkreślił, że zawiadamia o tych transportach dopiero wtedy, gdy dotrą na miejsce, a kierowcy ciężarówek wracają do domu.

17:50 Prokurator MTK wezwał Rosję do oddania uprowadzonych dzieci ukraińskich

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan wezwał w piątek Rosję, by dzieci ukraińskie uprowadzone podczas inwazji rosyjskiej jak najszybciej wróciły do ojczyzny. Ocenił, że Władimir Putin powinien w tej kwestii stanąć przed sądem.

17:23 Generał Załużny: Bucza to symbol ukraińskiego oporu

Bucza, która była ważnym punktem obrony Kijowa, stała się w 2022 roku symbolem oporu Ukraińców - oznajmił w piątek naczelny dowódca armii ukraińskiej generał Wałerij Załużny, przypominając o rocznicy wyzwolenia tego podkijowskiego miasteczka spod okupacji rosyjskiej.

"Bucza. Przedmieścia stolicy. Ważny węzeł całego rejonu obrony Kijowa i symbol oporu ukraińskiego" - napisał Załużny w komentarzu na Telegramie. Dodał następnie: "Wspólnymi siłami armii, ochotników, wolontariuszy i mieszkańców udało się wyprzeć wroga. Wyzwolenie obwodu kijowskiego pokazało światu, że Ukraińcy nie oddadzą nawet skrawka swojej ziemi".

Generał przypomniał, że zarejestrowano ponad 9 tys. zbrodni wojennych, których wojska rosyjskie dopuściły się rejonie Buczy w trakcie 33 dni okupacji. "W pamięci narodu zapisały się one na zawsze z powodu swego okrucieństwa. Wszyscy winni muszą zostać ukarani" - oświadczył Załużny.

16:46 Straż graniczna Ukrainy: spada liczba osób próbujących nielegalnie opuścić kraj

Spadła liczba osób, próbujących nielegalnie opuścić Ukrainę - poinformował w piątek Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej straży granicznej. Według niego mężczyźni posługują się podrobionymi dokumentami, udają kobiety albo próbują przekroczyć granicę poza przejściami granicznymi.

16:41 Ołena Zełenska: w rejonie Buczy Rosjanie zabili 37 dzieci

W podkijowskiej Buczy i rejonie (powiecie) buczańskim Rosjanie podczas okupacji zabili 37 dzieci, a ponad 50 dzieci odniosło obrażenia różnego stopnia - poinformowała w piątek w Buczy Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

15:41 Szef MSZ Rumunii: atak Rosji na Ukrainę tworzy poważne zagrożenie dla światowego pokoju 

Atak Rosji na Ukrainę tworzy poważne zagrożenie dla światowego pokoju; bardzo ważne jest, żeby oficerowie rosyjscy zostali pociągnięci do odpowiedzialności za to, co zrobili w Ukrainie - oświadczył w piątek, w Łodzi, na zakończenie szczytu państw B9, szef MSZ Rumunii Bogdan Aurescu.

15:32 Ukraina wzywa Rosję do ujawnienia wszystkich list z nazwiskami Ukraińców znajdujących się w niewoli rosyjskiej - oświadczył w piątek ukraiński sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych. Kijów zarzuca Moskwie ukrywanie danych o jeńcach ukraińskich.

Jak informuje portal Suspilne, sztab koordynacyjny zareagował w ten sposób na wypowiedzi rosyjskiej rzeczniczki praw człowieka Tatiany Moskalkowej. Oskarżyła ona stronę ukraińską, że Kijów nie chce wymiany jeńców i przedstawiła listę z nazwiskami 133 jeńców wojennych, która rzekomo miała dowodzić jej słów.

"Jedynym plusem takich prowokacji jest to, że publikując listy Rosjanie pośrednio potwierdzają, że obywatele ukraińscy przebywają w niewoli" - oświadczył sztab. "Proponujemy pani Moskalkowej, by następnym razem upubliczniła wszystkie listy Ukraińców przebywających w niewoli wroga. Te dane państwo-agresor starannie ukrywa, zarówno przed Ukrainą, jak i organizacjami międzynarodowymi" - oświadczył sztab koordynacyjny.

Zapewnił, że Ukraina "wykorzystuje wszelkie możliwości, by odzyskać swoich żołnierzy". Oświadczono też, że Moskalkowa "ignoruje liczne próby ukraińskiego rzecznika praw człowieka Dmytra Łubinca, a także międzynarodowych organizacji humanitarnych, by nawiązać konstruktywny dialog" w sprawie jeńców. 

14:14 Pomimo tego, że Węgry zostały wpisane na rosyjską listę państw nieprzyjaznych, współpraca między stronami, m.in. w zakresie energetyki, przebiega bez zakłóceń - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Szef węgierskiej dyplomacji stwierdził, że Węgry – podobnie jak wszystkie państwa Unii Europejskiej – znajdują się od miesięcy na rosyjskiej liście państw nieprzyjaznych.

14:09 Wyraziłem zaniepokojenie z powodu nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę i zachęcałem przywódcę Chin Xi Jinpinga do kontaktu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim – powiedział w piątek premier Hiszpanii Pedro Sanchez po rozmowach z Xi w Pekinie.

Premier Hiszpanii jest pierwszym zachodnim przywódcą, który spotyka się w Chinach z Xi od czasu niedawnej wizyty chińskiego lidera w Moskwie, gdzie dyskutował z Putinem m.in. o wojnie na Ukrainie. Media spekulowały, że po wizycie w Rosji Xi może połączyć się telefonicznie z Zełenskim, ale jak dotąd do takiej rozmowy nie doszło.

13:20 Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo protestuje przeciwko zatrzymaniu w Rosji dziennikarza Evana Gershkovicha i domaga się jego natychmiastowego uwolnienia - przekazał w piątek rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina. Przypomniał, że MSZ ostrzega obywateli polskich przed wyjazdami do Rosji.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo protestuje przeciwko zatrzymaniu w Rosji dziennikarza Evana Gershkovicha i domaga się jego natychmiastowego uwolnienia. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP uważa, że działania represyjne władz Rosji wobec sportowców i dziennikarzy wykonujących obowiązki zawodowe powinny spotkać się z adekwatną odpowiedzią. Jednocześnie ponawiamy ostrzeżenia dla obywateli polskich dotyczące wszelkich wyjazdów do Federacji Rosyjskiej" - napisał Jasina w mediach społecznościowych.

13:19 Rok po wyzwoleniu ukraińskiego miasta Bucza spod okupacji rosyjskiej kanclerz Olaf Scholz wezwał do ukarania sprawców popełnionych tam zbrodni wojennych. "Te zbrodnie nie mogą pozostać bezkarne" - napisał w piątek na Twitterze.

"Okrucieństwa w Buczy rok temu pokazały światu, co oznacza wojna Putina" - napisał niemiecki kanclerz, podkreślając, że obrazy z Buczy na trwałe wyryły się także w jego pamięci. "Te zbrodnie nie mogą pozostać bezkarne. Dlatego stoimy zjednoczeni za Ukrainą. Rosja nie wygra!"

13:12 Podczas okupacji Buczy i powiatu buczańskiego w 2022 r. wojska rosyjskie popełniły ponad 9 tys. zbrodni wojennych – powiadomiło biuro prokuratora generalnego Ukrainy w piątek, w rocznicę wyzwolenia podkijowskiej Buczy. W ciągu 33 dni Rosjanie zabili tam ponad 1400 cywilów, w tym 37 dzieci.

„Rok temu Siły Obrony Ukrainy wyzwoliły Buczę. Wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy dowody bezprecedensowej skali okrucieństw wroga” – napisał prokurator generalny Andrij Kostin w sieciach społecznościowych .

13:10 Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zapewniła w piątek, że w atakowanym przez Rosjan Bachmucie czas działa na ich niekorzyść. Oceniła, że straty w ludziach i sprzęcie poniesione przez Rosjan okazały się nieopłacalne z wojskowego punktu widzenia.

"Czas, uzbrojenie, sprzęt i ogromna liczba zabitych są nieuzasadnione z punktu widzenia celów wojskowych" - napisała Malar o działaniach Rosjan. Zapewniła, że "w Bachmucie czas działa na niekorzyść wroga".

12:58 Koszaliński samorząd, odpowiadając na apel ukraińskiego miasta partnerskiego Iwano-Frankiwska, wyraził sprzeciw wobec decyzji MKOl o możliwości ponownego dopuszczenia do udziału w międzynarodowych zawodach sportowców z Rosji i Białorusi – mówił w piątek przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kuriata.

Władze miasta Iwano-Frankiwska w Ukrainie zwróciły się do swoich miast partnerskich, w tym do samorządu Koszalina, o wsparcie apelu skierowanego do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, narodowych komitetów olimpijskich państw świata oraz międzynarodowych federacji sportowych w sprawie nieuczestniczenia rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodach sportowych, w tym Igrzyskach Olimpijskich i Azjatyckich do czasu zakończenia zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 

12:56 Unijne sankcje nie zostały złamane, nie ma tematu "oddania rosyjskich wagonów" - przekazał PAP w piątek wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Podkreślił, że polskie koleje bardzo aktywnie włączyły się w działanie na rzecz rozwiązania wyzwań stworzonych przez inwazję Rosji na Ukrainę.

Wiceminister odniósł się do doniesień medialnych, jakoby należąca do PKP spółka Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS) zwróciła Rosjanom wagony towarowe, które zostały w Polsce zatrzymane po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Unijne sankcje oczywiście nie zostały złamane. Polscy kolejarze wspierają Ukrainę w ich walce z agresorem. Nie ma tematu +oddania rosyjskich wagonów+. Wystarczy najwyżej kilka minut, by się dowiedzieć, że spółka, o którą chodzi, jest zarejestrowana na Cyprze i nie podlega unijnym sankcjom" - wskazał Bittel.

11:37 Mamy listę co najmniej 16 tys. dzieci uprowadzonych z Ukrainy; ale de facto ta liczba jest o wiele większa, ponieważ nie mamy możliwości weryfikacji wszystkich danych z terenów okupowanych przez Rosję - mówiła w piątek, w Senacie deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Jewgienija Krawczuk.

W piątek rano na wspólnym posiedzeniu zebrały się dwie senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Jako goście specjalni udział w posiedzeniu wzięli przedstawiciele Rady Najwyższej Ukrainy.

10:54 Rok temu wyzwolono Buczę, miasto które jest symbolem okrucieństw okupacyjnej armii rosyjskiej; nigdy nie wybaczymy, ukarzemy wszystkich odpowiedzialnych - napisał na Facebooku w piątek, rocznicę wyzwolenia podkijowskiej Buczy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Bucza i rejon buczański. 33 dni okupacji. Ponad 1400 ofiar, w tym 37 dzieci. Ponad 175 osób znalezionych w masowych grobach i izbach tortur. 9 tys. rosyjskich zbrodni wojennych. Minęło 365 dni od kiedy jest to znów wolne ukraińskie miasto. To symbol okrucieństwa okupującej kraj armii. Nigdy nie wybaczymy. Ukarzemy wszystkich winnych" - podkreślił Zełenski.

09:53 Mechanizm izolowania Rosji w organizacjach międzynarodowych nie działa tak, jak powinien - powiedział w piątek w Telewizji Republika wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odnosząc się do przewodnictwa Rosji w RB ONZ od 1 kwietnia.

Paweł Jabłoński był pytany w Telewizji Republika o przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od 1 kwietnia; jak przypomniano, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił to jako "kiepski żart".

09:20 Polska ponosi największe ciężary związane z pomocą Ukrainie, a Unia Europejska nas w tym mizernie wspiera. UE nie chce dąć nam pieniędzy, chce nas zagłodzić -  mówił w piątek wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski, pytany o sytuację na rynku zbóż w Polsce.

Poseł PiS był pytany w piątek w Radiu Zet o problemy rolników w związku z dużą ilością ukraińskiego zboża sprowadzonego do Polski. "Rząd przeznacza ogromne pieniądze na wyrównanie tej sytuacji dla rolników. Będzie też kontrola wjazdu, plombowanie i eksport" - zapowiedział Suski.

08:55 Ogłoszony dekretem Władimira Putina wiosenny cykliczny zaciąg do wojska, w ramach którego planowane jest powołanie 147 tys. poborowych, zaangażuje zasoby rosyjskiego ministerstwa obrony potrzebne do szkolenia zmobilizowanych rezerwistów przed wysłaniem ich na wojnę z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

„Rozpoczęcie nowego cyklicznego zaciągu, nawet z nieco większą (niż zwykle) liczbą poborowych, może w rzeczywistości zmniejszyć rosyjskie zdolności do szkolenia rezerwistów i innego personelu zrekrutowanego w ramach kampanii kryptomobilizacji” – ocenia ISW w najnowszym raporcie. W Rosji formalnie obowiązuje wrześniowy dekret Putina o mobilizacji, jednak władze nie ogłosiły nowej fali naboru do walki na Ukrainie po zakończeniu pierwszej kampanii.

08:18 Jesteśmy zdeterminowani, aby wesprzeć polskich rolników, ale też, aby wskazać kto stał za tym, że "tak się podziało ze zbożem jak się podziało", jakie firmy wzięły w tym udział i kto nimi zarządza - mówił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Polityk PiS był w piątek pytany o problemy rolników w związku z dużą ilością ukraińskiego zboża sprowadzonego do Polski. Sobolewski przyznał, że to zboże miało być eksportowane do krajów potrzebujących, północnej Afryki, niestety nie stało się to w 100 proc.

07:24 Wojska ukraińskie odparły w ciągu doby ponad 80 ataków wroga; głównymi celami natarć armii rosyjskiej były Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka – przekazał Sztab Generalny armii Ukrainy w piątek rano.

Wojska rosyjskie kontynuują swoje główne ataki na wschodzie kraju na odcinkach frontu od obwodu charkowskiego, przez ługański, po doniecki.

07:01 Mamy dużo szczęścia w tym, że Ukraina tak zdecydowanie opiera się inwazji Rosji, bo gdyby nie to, Mołdawia byłaby już okupowana, w czym odegrałoby rolę także Naddniestrze – stwierdził w rozmowie z PAP mołdawski analityk, dyrektor tamtejszego Instytutu Polityki Publicznej (IPP), Arcadie Barbarosie.

„Jeśli rosyjska armia doszłaby z Odessy do Naddniestrza, Naddniestrze, co jest jasne, dołączyłoby do rosyjskich sił przeciwko Mołdawii” – uważa Barbarosie. Analityk zaznaczył jednak, że Naddniestrze, znajdujący się pod rosyjskimi wpływami separatystyczny region Mołdawii, który ogłosił niepodległość w 1990 r. (deklarując chęć pozostania w składzie Związku Sowieckiego), obecnie czeka na dalszy rozwój wydarzeń. 

06:15 31 marca 2022 roku wojska ukraińskie wyzwoliły podkijowską Buczę. Po wyparciu Rosjan, którzy przez miesiąc okupowali miasto, odkryto masowe groby cywilów, dziesiątki ciał na ulicach, często ze śladami tortur. Skala okrucieństwa, wstrząsające zdjęcia i relacje ocalałych sprawiły, że Bucza stała się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie. Rosjanie zabili ponad 400 mieszkańców Buczy.

Dzień 31 marca przejdzie do historii naszego miasta jako dzień wyzwolenia i wielkie zwycięstwo Sił Zbrojnych Ukrainy - pisał rok temu mer Buczy Anatolij Fedoruk.