Zastrzelił listonosza, a ciało wepchnął do bagażnika. Archiwum X schwytało zabójcę po ponad 25 latach

2023-03-31 14:31 aktualizacja: 2023-03-31, 19:27
Zatrzymanie podejrzanego do prokuratury/zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Zatrzymanie podejrzanego do prokuratury/zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z tzw. Archiwum X z udziałem policyjnych kontrterrorystów zatrzymali 52-letniego mieszkańca Gdańska podejrzanego o dokonanie w maju 1997 roku w Gdańsku zabójstwa 29-letniego Piotra Z. - podała PAP w piątek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz. Zatrzymanemu grozi dożywocie.

Do zabójstwa doszło 15 maja 1997 roku. Jak podała prok. Muklewicz, Piotr Z. listonosz z gdańskiej Zaspy, tego dnia roznosił listy, renty, emerytury i przesyłki pieniężne. "Jak ustalono, posiadał przy sobie pieniądze w kwocie 24 tysięcy złotych, przy czym kwotę 17 tysięcy w saszetce. Ostatni raz widziany był w godzinach porannych pod blokiem przy ulicy Leszczyńskich" - wskazała prokurator.

Zaznaczyła, że w bocznej uliczce w okolicy ogródków działkowych, przypadkowy przechodzień natrafił na ciało mężczyzny wciśnięte do bagażnika pojazdu. "Piotr Z. zginął od strzałów z broni palnej. Z saszetki zginęły pieniądze" - przekazała prok. Muklewicz.

W prowadzonym w tamtym czasie śledztwie przesłuchano wielu świadków, przeprowadzono oględziny miejsca znalezienia ciała, zabezpieczono wiele śladów kryminalistycznych oraz łuski i pociski.

"Mimo wykonania wielu czynności procesowych nie ustalono sprawcy zabójstwa. Śledztwo zostało umorzone w grudniu 1997 roku. W dalszym ciągu jednak, podejmowane były czynności mające na celu ustalenie tożsamości sprawcy" - podała prokurator i zaznaczyła, że w lipcu 2021 roku śledztwo zostało podjęte przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku

"Pozwoliła na to ponowna, gruntowna analiza dowodów, w której wykorzystano najnowsze osiągnięcia naukowe w kryminalistyce" - oceniła i wskazała, że pozyskano między innymi opinie biologiczne i daktyloskopijne.

"Praca i zaangażowanie funkcjonariuszy zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku tzw. Archiwum X i prokuratorów, weryfikowanie po raz kolejny śladów, analizowanie nowych wątków, ponowne przesłuchania świadków, jak też i ustalenia nowych świadków, pozwoliło na ustalenie okoliczności śmierci listonosza i wykrycie sprawcy jego zabójstwa" - oznajmiła prokurator.

Zatrzymany mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie przedstawiono mu zarzut dokonania zabójstwa z użyciem broni palnej i dokonania rozboju.

Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

"Jak ustalono, aresztowany mężczyzna m.in. w przeszłości był karany w związku z napadami na listonoszy, do których dochodziło w latach 2002-2003" - przekazała prokurator.

Zbrodnia zabójstwa zagrożona jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat ośmiu, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

mar/