Min. Czarnek o uczestnikach drogi krzyżowej na Majdanku w Lublinie: Młodzi Polacy Semper Fidelis

2023-03-31 22:48 aktualizacja: 2023-04-01, 10:42
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/	Tomasz Gzell
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/ Tomasz Gzell
Młodzi Polacy Semper Fidelis - tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek skomentował udział młodzieży w drodze krzyżowej na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie.

W piątek wieczorem metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zamieścił Twitterze 22-sekundowe nagranie z drogi krzyżowej na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. "Tysiące młodych ludzi uczestniczy w Drodze Krzyżowej na Majdanku w Lublinie" - opisał filmik.

Nagranie skomentował minister Czarnek. "Młodzi Polacy Semper Fidelis" – napisał na Twitterze.

Nabożeństwo rozpoczęło się w piątek wieczorem przy Pomniku-Bramie. Następnie uczestnicy przeszli przez teren byłego KL Lublin do Mauzoleum, gdzie znajdują się prochy ofiar. Przy każdej stacji odczytywane były fragmenty wspomnień i relacji byłych więźniów.

Jak podała Archidiecezja Lubelska na swojej stronie internetowej, hasłem przewodnim tegorocznej drogi krzyżowej były słowa Psalmu: "Ja rzekłem, bogami jesteście". Głównym wątkiem rozważań było "zjednoczenie w cierpieniu, które może dotknąć każdego niezależnie od pochodzenia, sytuacji życiowej, czy wieku". Konkretnym wyrazem solidarności z cierpiącymi - wskazano - było także odczytywanie wspomnień i relacji w języku polskim i ukraińskim.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

W tym roku droga krzyżowa na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbyła się po raz 23.

Spośród prawdopodobnie 130 tys. więźniów, którzy przeszli przez Majdanek w latach 1941-1944, życie straciło blisko 80 tys. osób.(PAP)

Autor: Piotr Nowak
gn/