O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ściganie rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. USA wyślą prokuratora do Hagi?

Ministerstwo sprawiedliwości USA planuje wysłać do Hagi doświadczonego prokuratora w ramach starań strony amerykańskiej o ściganie zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosję na Ukrainie - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform.

O planach tych mówił prokurator generalny USA Merrick Garland po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem.  Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
O planach tych mówił prokurator generalny USA Merrick Garland po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

O planach tych mówił prokurator generalny USA Merrick Garland po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem, który przebywa w USA z roboczą wizytą.

Więcej

Xi Jinping, Władimir Putin. Fot.	SERGEY KARPUHIN PAP/EPA
Xi Jinping, Władimir Putin. Fot. SERGEY KARPUHIN PAP/EPA

G7. Jasne stanowisko najważniejszych państw świata w sprawie Rosji i Chin. Pekin odpowiada

"W celu dalszego wzmocnienia naszego partnerstwa ministerstwo sprawiedliwości oddeleguje doświadczonego prokuratora do Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni przeciwko Ukrainie, utworzonego na bazie Wspólnego Zespołu Śledczego" – powiedział Garland.

Wyjaśnił, że przedstawiciel prokuratury generalnej USA będzie miał swoją siedzibę w Hadze, w Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy w Dziedzinie Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach karnych.

Ponadto, według Garlanda, Waszyngton planuje latem tego roku oddelegować swojego stałego radcę prawnego do ambasady USA w Kijowie. Jego zadaniem "będzie współpraca z ukraińskimi partnerami nad całą listą złożonych kwestii w sektorze wymiaru sprawiedliwości".

Garland powiedział również, że rozmawiał z prokuratorem generalnym Ukrainy o dalszych wspólnych wysiłkach na rzecz pociągnięcia rosyjskiego reżimu do odpowiedzialności za jego okrucieństwa. Dodał, że istnieje także współpraca na poziomie grupy zadaniowej KleptoCapture, utworzonej niedawno w USA, która "nadal ściga i przejmuje aktywa objętych sankcjami zwolenników Kremla i rosyjskiego wojska". (PAP)
gn/

Serwisy ogólnodostępne PAP