Trwa sezon grypowy. Najnowsze dane dotyczące zakażeń

2023-05-06 06:08 aktualizacja: 2023-05-06, 14:00
Chora kobieta. Fot. PAP/Archiwum Turczyk
Chora kobieta. Fot. PAP/Archiwum Turczyk
W kwietniu zanotowano w Polsce 510 813 przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu 2460 skierowań do szpitala – wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych. Z powodu grypy zmarły cztery osoby.

Szczyt zachorowań na grypę przypada zwykle między styczniem a marcem. W marcu br. zanotowano w Polsce 852 671 przypadków grypy i jej podejrzeń, w lutym – 738 504, a w styczniu – 980 959.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus, który atakuje drogi oddechowe. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi od jednego do czterech dni. Objawy grypy są podobne do wielu innych chorób infekcyjnych – to m.in. gorączka, kaszel, ból gardła, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe. Grypa może też przebiegać z lekkimi objawami lub bez nich.

Eksperci z portalu Szczepienia.pzh.gov.pl wskazują, że choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około siedmiu dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad dwa tygodnie. Powikłania pogrypowe, do których może dojść, to m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych i powikłania neurologiczne. Dostępne są szczepienia przeciw grypie. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

dsk/