Darmowe leki dla seniorów 65+ i dzieci. Minister zdrowia podał możliwy termin

2023-05-25 10:00 aktualizacja: 2023-05-28, 21:04
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Program darmowych leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia być może zostanie wprowadzony we wrześniu - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że plan jest taki, aby darmowe dla nich były wszystkie leki refundowane.

Adam Niedzielski był pytany w czwartek rano w RMF FM o zapowiedziany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego program darmowych leków dla osób po 65. roku życia i przed 18. rokiem życia. Szef MZ przypomniał, że obecnie taki program obejmuje osoby powyżej 75 lat.

Zapytany, kiedy wejdzie w życie rozszerzony program, Niedzielski odparł, że pierwsze przymiarki mówiły o roku 2024. "Ale przygotowujemy rozwiązania legislacyjne, które będą jeszcze przyjęte w czerwcu i wtedy tak naprawdę zadecydujemy, czy ten program być może będzie dostępny już od września" - poinformował minister zdrowia.

Jak przypomniał, grupa wiekowa objęta programem jest określona w ustawie, więc o zmianach w tej kwestii decyduje Sejm. Szef MZ decyduje zaś o zakresie darmowych leków.

Niedzielski wyjaśnił, że nie wszystkie leki będą darmowe. Jak tłumaczył, żeby lek wszedł do systemu refundacyjnego - więc, aby państwo do niego dopłacało, a w programie był za darmo - najpierw musi przejść ocenę skuteczności technologii lekowej.

Dodał, że obecnie programem dla osób powyżej 75. roku życia objętych jest 2057 leków, a w systemie refundacyjnym obecnie jest ponad 4100 leków.

Minister zaznaczył, że plan jest taki, aby "pełną listę refundowanych leków dać darmową".(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

mmi/

TEMATY: