Chciała sprzedać przez internet bluzę. Oszuści przejęli jej konto i transferowali pieniądze z przestępstw

2023-05-25 17:29 aktualizacja: 2023-05-25, 21:34
Policja ostrzega przed internetowymi przestępcami Fot. Patrick Lefevre/PAP/Belga
Policja ostrzega przed internetowymi przestępcami Fot. Patrick Lefevre/PAP/Belga
Chcąc sprzedać przez internet bluzę, 19-latka z gminy Baboszewo pod Płońskiem nieświadomie udostępniła swoje konto bankowe oszustom, którzy wykorzystali je do transferowania pieniędzy pochodzących z innych przestępstw. Policja apeluje, aby nie klikać w podejrzane linki i nie udostępniać danych.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Płońsku kom. Kinga Drężek-Zmysłowska, 19-latka z gminy Baboszewo na popularnej platformie internetowej zamieściła ogłoszenie o sprzedaży bluzy - po chwili otrzymała wiadomość z ofertą kupna i pytaniem o adres poczty elektronicznej, a gdy go podała, na skrzynkę mailową dostała wiadomość z funkcją potwierdzenia transakcji.

"19-latka musiała tylko kliknąć w przesłany link. Po kliknięciu została przekierowana na stronę z wyborem banku, a po dokonaniu wyboru wpisała numer PESEL, identyfikator i hasło do bankowości elektronicznej. Niestety nie udało jej się zalogować do konta. Otrzymała natomiast wiadomość, że skontaktuje się z nią elektroniczny doradca banku – BOT. Nieświadoma zagrożenia postępowała zgodnie z przekazanymi przez niego instrukcjami. Gdy nadal nie mogła zalogować się do bankowości elektronicznej, zaczęła podejrzewać, że została oszukana" - wyjaśniła kom. Drężek-Zmysłowska.

Jak podkreśliła, wkrótce okazało się, że ktoś na udostępnionym koncie bankowym wykonał kilka transakcji - "pieniądze w kwotach po kilkaset złotych wpływały na rachunek, po czym zostały z niego wypłacone, razem z niewielką kwotą, którą dysponowała 19-latka". "Wszystko wskazuje na to, że oszuści wykorzystali rachunek nastolatki do tego, aby transferować za jego pośrednictwem pieniądze wyłudzone od innych pokrzywdzonych" - dodała rzeczniczka płońskiej policji.

Policja przestrzega przed tego typu przestępstwami internetowymi. "Bądźmy ostrożni, nie klikajmy w podejrzane linki i nie przekazujmy obcym osobom loginów i haseł do swoich rachunków. Nawet jeśli nie stracimy pieniędzy, oszuści mogą wykorzystać nasze dane i konto, do swojej działalności przestępczej" - podkreślają funkcjonariusze. (PAP)

autor: Michał Budkiewicz