Planowano zamach na Elżbietę II? Według FBI ryzyko było wysokie

2023-05-26 12:42 aktualizacja: 2023-05-26, 14:11
Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/Photoshot
Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/Photoshot
Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) obawiało się, że Irlandzka Armia Republikańska (IRA) może spróbować dokonać zamachu na brytyjską królową Elżbietę II podczas jej wizyt w USA - wynika z odtajnionych dokumentów, o których piszą w piątek brytyjskie media.

Największe obawy pojawiły się w związku z wizytą królowej i jej męża, księcia Filipa, w Kalifornii w 1983 r. Według akt, na około miesiąc przed wizytą funkcjonariusz policji, który często odwiedzał irlandzki pub w San Francisco, ostrzegł agentów FBI o telefonie od poznanego w lokalu mężczyzny. Mężczyzna ten powiedział policjantowi, że szuka zemsty za śmierć swojej córki, która "została zabita w Irlandii Północnej gumową kulą".

"Ten mężczyzna twierdził, że zamierza próbować skrzywdzić królową Elżbietę i zrobi to albo poprzez zrzucenie jakiegoś przedmiotu z mostu Golden Gate na królewski jacht Britannia, gdy będzie przepływał pod nim, albo próbując zabić królową Elżbietę, gdy będzie odwiedzała Park Narodowy Yosemite" - napisano w dokumencie.

W odpowiedzi na zagrożenie Secret Service planowało "zamknąć przejścia na moście Golden Gate, gdy jacht będzie się zbliżał". Nie jest jasne, jakie środki podjęto w Yosemite, ale wizyta odbyła się. FBI nie opublikowało żadnych szczegółów dotyczących aresztowań.

Z kolei wewnętrzna notatka FBI, wydana przed wizytą królowej w stanie Kentucky w 1989 r., głosiła, że "możliwość gróźb wobec brytyjskiej monarchii jest zawsze obecna ze strony Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA)" i wobec tego "agenci w Bostonie i Nowym Jorku są proszeni o zachowanie czujności w przypadku jakichkolwiek gróźb pod adresem królowej Elżbiety II ze strony członków IRA i natychmiastowe dostarczenie ich do Louisville" w Kentucky. Królowa, która była właścicielką koni wyścigowych, kilkakrotnie w związku z tym odwiedziła ten stan, m.in. aby oglądać wyścigi konne Kentucky Derby.

Kolejne ostrzeżenie FBI wystosowała przed wizytą państwową w 1991 r., podczas której królowa miała wraz z ówczesnym prezydentem George'em H.W. Bushem obejrzeć mecz baseballowy zespołu Baltimore Orioles. FBI ostrzegło agentów Secret Service, że "irlandzkie grupy" planowały protesty na stadionie, a "irlandzka grupa zarezerwowała duży blok biletów na trybuny" na mecz.

Liczący 102 stron plik dokumentów dotyczących wizyt zmarłej w zeszłym roku królowej Elżbiety II w USA został w poniedziałek opublikowany na stronie informacyjnej FBI - The Vault, w następstwie złożonego przez amerykańskie media wniosku na podstawie prawa do swobody informacji. FBI przekazało też stacji NBC News, że oprócz tych opublikowanych dokumentów mogą istnieć jeszcze inne, ale nie określiło harmonogramu ich udostępniania.

Jak przypominają brytyjskie media, obawy o możliwość dokonania przez IRA zamachu na Elżbiety II nie były nieuzasadnione, bo grupa ta w 1979 r. zabiła kuzyna królowej, lorda Mountbattena.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

kgr/