Organizatorzy 24. Pikniku Olimpijskiego zapraszają na Kępę Potocką w Warszawie

2023-05-26 14:49 aktualizacja: 2023-05-26, 15:31
SPORT 23. PIKNIK OLIMPIJSKI W WARSZAWIE, Fot. PAP/Leszek Szymański
SPORT 23. PIKNIK OLIMPIJSKI W WARSZAWIE, Fot. PAP/Leszek Szymański
Tradycyjny, zorganizowany już po raz 24. Piknik Olimpijski rozpocznie się w sobotę o godzinie 12.00 w warszawskim Parku Kępa Potocka. Zakończenie przewidziano na 18.30. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Organizatorzy tej jednej z największych i najważniejszych imprez sportowo-rekreacyjnych w Polsce spodziewają się licznej publiczności licząc na przychylność aury, która w przeszłości czasem płatała figle.

Polski Komitet Olimpijski oraz związki sportowe zapraszają do ponad 50 sportowych stref, w których uczestnicy pikniku będą mogli uczestniczyć w ponad 100 konkurencjach oraz towarzyszących im atrakcjach sportowych.

W programie pikniku znajdą się: badminton, boks, biathlon, cheerleading, curling, rolki i deskorolki, hokej na trawie, jeździectwo, kajakarstwo, kolarstwo, koszykówka, krykiet, lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, podnoszenie ciężarów, przeciąganie liny, siatkówka, szermierka, tenis, tenis stołowy, wioślarstwo, zapasy, czy żeglarstwo.

Pierwszy Piknik Olimpijski zorganizowany został w 2000 roku w stołecznej Agrykoli, słusznie zresztą uznawanej za kolebkę sportu warszawskiego. Gościł w niej przez sześć kolejnych lat, by potem znaleźć miejsce w parku na Kępie Potockiej. W 2021 roku nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa.

W tegorocznej imprezie udział zapowiedziało, co będzie ogromną gratką dla łowców autografów, 110 medalistów zimowych i letnich igrzysk olimpijskich. Na pikniku pojawi się też ogień, który będzie towarzyszył rozpoczynającym się 21 czerwca pod Wawelem 3. Igrzyskom Europejskim Kraków - Małopolska 2023, największej tegorocznej imprezie sportowej na Starym Kontynencie.

Jedną z największych sobotnich atrakcji będzie start sztafety, której uczestnicy zamierzają na rowerach stacjonarnych pokonać dystans 9705 km dzielących stolicę Japonii, gospodarza poprzednich igrzysk olimpijskich i przyszłorocznych Igrzysk XXXIII Olimpiady w stolicy Francji Paryżu.

Właśnie w Paryżu Polacy rozpoczęli zdobywanie medal od dwóch krążków. Srebrny medal wywalczyli 27 lipca 1924 roku w kolarskim wyścigu drużynowym na 4000 m na dochodzenie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk oraz brązowy Adam Królikiewicz na Picadorze w indywidualnym jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody.

Uczestnikom pikniku zaprezentowana zostanie nowa dyscyplina olimpijska breakdancing. Na scenie popisywać będą się członkowie kadry narodowej. Breakdancing zagościł już w III Młodzieżowych Igrzyska Olimpijskich w Buenos Aires w 2018 roku, a teraz znajduje się w programie III Igrzysk Europejskich.

W strefach piknikowych zaprezentują się także: Centralny Ośrodek Sportu i Instytut Sportu, Muzeum Sportu i Turystyki, OSiR Żoliborz, ECO Sport, Polski Komitet Paraolimpijski i UNICEF. (PAP)

sm/